Gastronomi GezileriKocaeli

Kocaeli’nde Ne Yenir? Kocaeli Yöresel Yemekleri

Kocaeli'nin en iyi yemekleri - Kocaeli meşhur yöresel yemekleri

Marmara bölgesinin doğusunda yer alan Kocaeli, köklü geçmişi ve binlerce yıllık kültürüyle kendine has özelliklere sahiptir. Şehrin doğal ve kültürel güzellikleri mutfak kültürünü de büyük ölçüde etkilemiştir. Kocaeli’nin şehir merkezi olan İzmit’ten en küçük köyüne kadar her bölgede görülen kültürel çeşitlilik yemek kültürüne de yansımış ve ortaya birbirinden lezzetli yöresel yemekler çıkmıştır. Peki Kocaeli’nde ne yenir? İşte birbirinden güzel Kocaeli yöresel yemekleri…

Umaç Çorbası

Kocaeli yöresel yemekleri

Kocaeli ile birlikte Trakya yöresinde de oldukça meşhur olan lezzetlerden biridir. Özellikle akşam yemeklerinde ve iftar sofralarında bu yörede sıklıkla tercih edilmektedir. Yapımı oldukça kolay olan bu çorbayı kendiniz de yapabilirsiniz. Yörede “Ovmaç” ve “Oğmaç” gibi isimlerle de bilinmektedir. Çorba içerisinde yer alan malzemeler; soğan, domates ve biber salçası, haşlanmış nohut, un ve toz biber gibi malzemelerdir. Bu çorba hamur ile birlikte tüketilmektedir ve bildiğimiz çorbalardan oldukça farklıdır. Çorbayı asıl lezzetli kılan detay hamur ve hamurun kıvamıdır. Bu sebeple güzel bir restoranda tüketmenizde yarar vardır.

Hindi Dolması

Kocaeli yöresel yemekleri

Özellikle yılbaşı akşamlarının vazgeçilmez yemekleri arasında olan hindi dolması, Kocaeli’nde daha çok özel günlerde ve toplu cemiyetlerde yapılmaktadır. İç pilav ile birlikte hazırlanan bu yemek içerisinde ayıklanmış ve kavrulmuş kestaneler, hindi ciğeri, kuşüzümü gibi çeşitli malzemeler bulunmaktadır. Hindi dolmasını Kocaeli’nde bulunan birçok restoranda deneyebilirsiniz. Özellikle tatil bölgelerinde yer alan restoranlarda hindi dolması daha sık sunulmaktadır.

Kabaklı Kavurma

Kocaeli yöresel yemekleri

Daha çok diyet listelerinde yer alan kabaklı kavurma yemeği, Kocaeli’nde oldukça meşhur yemekler arasında yer almaktadır. Bu yemek sebzelerin kavrulması ya da haşlanması şeklinde hazırlanabilmektedir. Ancak daha çok közlenerek sofralarda meze olarak yer bulmaktadır. Kabak kavurma içerisinde; kabak, havuç, soğan, domates, kırmızı biber, sarımsak, zeytinyağı gibi sebze ağırlıklı malzemeler bulunmaktadır. Kabaklı kavurma yemeğini Kocaeli’nde bulunan tüm restoranlarda meze olarak da görebilirsiniz.

Tavuklu Keşkek

Kocaeli yöresel yemekleri

Kocaeli yöresel yemekleri denildiğinde akla ilk gelen yemeklerden bir tanesi de keşkektir. Keşkek en eski düğün geleneklerimiz arasındadır. Kocaeli’nde ve Marmara bölgesinde tavuklu keşkek çok sık bir şekilde yapılmaktadır. Keşkek içerisinde yer alan malzemelerden kısaca bahsetmek gerekirse; aşurelik buğday, tavuk pirzola, karabiber, tereyağı ve çeşitli baharatlar örnek olarak gösterilebilir. Keşkek yapmak o kadar da kolay değildir. Çünkü buğday seçimi ve pişme süresi gibi unsurlar oldukça önemlidir. Bu yemek Kocaeli’nde daha çok düğün gibi önemli organizasyonlarda hazırlanmaktadır. Yolunuz Kocaeli’ne düştüğünde tavuklu keşkek yemeğini denemeden dönmemelisiniz.

Ebegümeci Yemeği

Kocaeli yöresel yemekleri

Kocaeli’nde ne yenir sorusuna verilebilecek en güzel cevaplardan bir tanesi ebegümeci yemeğidir. Bu yemek Kocaeli’nde hemen hemen her evde sıklıkla pişmektedir. Çünkü ebegümeci otu Kocaeli’nde oldukça fazla şekilde yetişmektedir. İnsanlar da bu otun birçok faydası olduğunu bildiğinden hem çayını hem kavurmasını hem de yemeğini sıklıkla yapmaktadır. Bu yemek içerisinde olan malzemeler; ebegümeci, kuru soğan, pilavlık bulgur, salça, yağ ve çeşitli baharatlardır. Ebegümeci yemeğini Kocaeli’nde lokantalarda bulmak pek kolay olmayacaktır. Bunun için ev yemeği çıkaran lokantalar tercih edilmelidir. Eğer ebegümeci yemeğini herhangi bir lokantada bulamazsanız çok pratik bir şekilde, evde kendiniz de hazırlaya bilirsiniz.

Bu içeriğimizde Kocaeli’nde ne yenir sorusuna çeşitli yöresel yemekler ile örnekler verilmiştir. Kocaeli’nde yöresel yemekler denemek istiyorsanız bu içeriğimizden yararlanabilirsiniz. Buna benzer daha birçok gezi ve gastronomi içerikleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri