KocaeliPlaj Önerileri

Kocaeli’nin En İyi Plajları ve Koyları – Kocaeli’nde Denize Girilebilecek Yerler

Kocaeli'nin Denize Girilecek En Güzel Plajları

Kocaeli, İstanbul’a olan yakınlığı sebebiyle günübirlik geziler için sıklıkla tercih edilmektedir. İstanbul’a yakın yerlerde, Ege ile Akdeniz sahillerini aratmayacak plajlarda ve koylarda denize girmek isteyenler için Kocaeli’nin en iyi plajları ve koyları bu içeriğimizde yer alıyor. Kocaeli’nde denize girilebilecek yerler hakkında araştırma yapanlar için içeriğimiz bir rehber niteliği taşımaktadır. İşte Kocaeli’nin birbirinden güzel plajları…

Kocaeli’nin En Güzel Plajları ve Koyları

Palamar Koyu

Kocaeli’nin En İyi Plajları ve Koyları

Kandıra ilçesinde yer alan Palamar Koyu, Seyrek Köyü yakınlarında bulunmaktadır. Seyrek Sahili üzerinden buraya kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabilirsiniz. Bu koy, Kocaeli’nde bakir kalmayı başarabilmiş nadir yerlerden bir tanesidir. Çevresinde tesisleşme bulunmamaktadır ve bu nedenle de kalabalık bir ortamı yoktur. Her zaman sessiz ve sakin bir havası vardır. Koy içerisinde; duş, tuvalet, giyinme kabinleri, büfe gibi herhangi bir olanak da bulunmamaktadır. Eğer doğayla baş başa kalmak, kamp yapmak, gözlerden uzak bir yerde deniz havası almak istiyorsanız Palamar Koyu oldukça ideal olacaktır. Kandıra ilçe merkezinden 12 km, şehir merkezinden ise 55 km uzaklıktadır.

Cebeci Plajı

Kocaeli’nin En İyi Plajları ve Koyları

Kandıra’da yer alan bir diğer plaj da Cebeci Plajı’dır. 2014 senesinde mavi bayrak ödülü alan plajın kumsalı tamamen ince kumlarla kaplıdır. Deniz tabanı da aynı şekildedir. Deniz suyu ılık, temiz ve berrak bir yapıdadır. Sığ bir denizi olduğu için de çocuklu aileler tarafından tercih edilebilir. Plaj, belediye tarafından işletildiğinden girişler ücretsizdir. Ancak şezlong, şemsiye gibi olanaklar ücrete tabiidir. Burayı ziyaret edenler sörf yapabilir, plaj futbolu veya voleybolu oynayabilir. Ayrıca burada kamp yapılabilecek alanlar da bulunmaktadır. Sahilin hemen dibine çadırınızı kurarak kamp yapabilirsiniz ancak kamp için ayrı ücretler talep edilmektedir. 2022 senesi için Cebeci Plajı’nda kamp ücreti günlük 40 TL’dir. Çadır kiralayabileceğiniz işletmeler de bulunmaktadır. Kandıra ilçe merkezinden 20 km, şehir merkezinden ise 64 km uzaklıktadır.

Kefken Plajı

Kocaeli’nin en güzel plajları ve koyları

Kocaeli’nin en iyi plajları denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri Kefken Plajı’dır. Burada yalnızca denize girmekle kalmayabilir çevresinde yer alan turistik noktaları da ziyaret edebilirsiniz. Kartal Kayalıkları, Kefken’in en sevilen yerlerinden biridir. Gelmişken bu doğal oluşumlu devasa yapıları da görmeniz güzel olabilir. Kefken Plajı, belediye tarafından işletilmektedir. İçerisinde Büyük Plaj ve Küçük Plaj şeklinde ayrılmış 2 plaj bulunmaktadır. Küçük Plaj, kayalıklara yakın olan bir noktadadır. Büyük Plaj ise yaklaşık 200 metre uzunluğunda, 50 metre genişliğindedir. Tamamı ince kumlarla kaplıdır ve denizi sığdır. Çocuklu aileler ve acemi yüzücüler için idealdir. Plajda tesisleşme oldukça yeterlidir. Konaklama yerleri, alışveriş yerleri, yeme içme mekanları bir hayli fazladır. Giriş ücretsizdir ancak şezlong ve şemsiyeler için ücret ödenmesi gerekecektir.

Kumcağız Plajı

Kocaeli’nin en güzel plajları ve koyları

Kandıra’da yer alan plajlardan bir tanesi de Kumcağız Plajı’dır. Burası Kefken’e de oldukça yakın bir noktada yer alır. Dalganın pek olmadığı, rüzgarsız bir yerdir. Mavi bayraklı plajlardan biridir ve yazlıkçıların en çok geldiği plajlar arasındadır. Sahili ve deniz tabanı tamamen kumlarla kaplıdır. Denizi yer yer derinleşse de genel olarak sığ bir yapıdadır. Deniz suyu hem oldukça temiz hem de ısısı ideal düzeydedir. Hafta sonları çevre illerden gelenlerin fazla olması sebebiyle büyük bir yoğunluk yaşanabilmektedir. Kandıra bölgesinin en büyük ve en korunaklı plajı olarak gösterilir. Plaj içerisinde; soyunma kabinleri, duş alanları, yeme içme mekanları, büfeler bulunur. Ayrıca burada kamp alanı da bulunmaktadır. Kefken Orman Kamp Alanı buradan yaklaşık 5 dk uzaklıktadır. Kamp alanının olanakları yeterli düzeydedir ve kamp yapmak ücretlidir. 2022 senesi için günlük kamp yeri kirası 50 TL’dir. Kandıra ilçe merkezinden yaklaşık 15 km uzaklıktadır.

Kerpe Halk Plajı

Kocaeli’nin en güzel plajları ve koyları

Kocaeli’nin mavi bayraklı plajlarından bir tanesi Kerpe Halk Plajı’dır. Kocaeli’nin en iyi plajları denildiğinde akla genellikle ilk olarak Kerpe gelir. Burası Kocaeli’nde yer alan birçok plaj gibi yine Kandıra’da yer almaktadır. Karadeniz’in hırçın dalgaları burada nadiren görülür. Genellikle dingin ve rüzgarsız bir havası vardır. Kumsalı tamamen kumlarla kaplıdır. Güneşin ve kumun keyfini doyasıya çıkarabileceğiniz, dilerseniz konaklayabileceğiniz güzel bir plajdır. Plaj içerisinde; gölgelik alanlar, bisiklet parkurları, otopark, soyunma kabinleri, cankurtaran ve sağlık hizmetleri bulunmaktadır. Girişler ücretsizdir ancak şezlong, şemsiye ve kamp alanı kullanımı ücretlidir. Kandıra ilçe merkezinden yaklaşık 13 km uzaklıktadır.

Sardala Koyu

Kocaeli’nin en güzel plajları ve koyları

Kocaeli’nin en iyi plajları ve koyları listemizin son sırasında Sardala Koyu yer alıyor. Burası İstanbul’a olan yakınlığıyla çok tercih edilmektedir. Ağva’dan yaklaşık 10 km, İstanbul’dan ise 100 km uzaklıkta bulunan koy Kandıra’ya ise 25 km uzaklıktadır. Bakir bir doğası vardır. Adacıkları, mağaraları, kanyonları, gölleri ve kamp alanlarıyla hayran kalacağınız bir yerdir. Burada kamp ve piknik oldukça keyiflidir. Kamp olanakları fazla gelişmiş değildir ancak alana 5 km uzaklıkta yer alan Bağırganlı Köyü’ne giderek tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Bu içeriğimizde Kocaeli’nin en güzel plaj ve koylarını sizler için sıraladık. İstanbul çevresinde denize girilebilecek, günübirlik turlara çıkacak yerler arıyorsanız güzel bir seçenek olabilir. Buna benzer daha birçok gezi içerikleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri