ÇanakkaleMarmara

Küçükkuyu’da gezilecek yerler? Küçükkuyu nerede?

Küçükkuyu Gezi Rehberi

Küçükkuyu Kaz Dağları’nın yamacında tertemiz havası ve pırıl pırıl sahili ile göz dolduran bir balıkçı kasabasıdır. Şehir ayrıca bir liman kentidir.

Küçükkuyu cennet Edremit Körfezi’nin en güzel yerleşim yerlerinden birisidir. Daha çok yaz aylarında değeri anlaşılan Küçükkuyu ayrıca Kaz Dağları’nın yamacında yer almaktadır. Ege Denizi’ne kıyısı bulunan Küçükkuyu’da yerli halk balıkçılık yaparak geçinmektedir. Öte yandan Küçükkuyu yaz aylarında birçok yata ev sahipliği yapmaktadır. Kaz Dağı’nın etkisi ile tertemiz bir havaya sahip olan Küçükkuyu’da zeytin ve zeytinyağı üretimi de oldukça yaygındır.

Küçükkuyu

KÜÇÜKKUYU ZEYTİNYAĞI

Küçükkuyu’nun zeytinyağı düşük asitli, lezzetli ve kendine özgü hoş kokusu ile bilinmekte yurt dışına ihraç edilmektedir. Küçükkuyu beldesinin bir diğer kendine has özelliği ise mimarisidir. Küçükkuyu’nun orijinal ve eski evleri taştan yapılmıştır. Bu taş evler ise beldeye hoş bir görüntü sağlamaktadır.

Küçükkuyu

SAKİN BELDE KÜÇÜKKUYU

Küçükkuyu, Akçay, Altınoluk ve Ayvalık’a kıyasla daha az bilinse de bir kere Küçükkuyu’ya giden insanların bir daha bu beldeyi unutamayacağı aşikârdır. Ancak 5 yıldızlı otellerde kalmak ve otelin imkanlarından yararlanmak isterseniz Küçükkuyu size uygun olamayacaktır. Küçükkuyu kendine has şirinliği olan zamanın sessiz, sakin ve huzurlu geçtiği yerlerden birisidir. Ayrıca belde Rum ve Türk ortak kültürünün özelliklerini de taşımaktadır.

Küçükkuyu

KÜÇÜKKUYU’NUN ŞİFALI SULARI

Küçükkuyu şifalı suları ile de meşurdur. Bu şifalı suların, tanrıça Afrodit tarafından bulunduğuna dair bir inanış vardır. Tarihte bilinen ilk güzellik kraliçesi olan Afrodit, cüzzam hastalığına yakalandığı için Zeus tarafından yanından uzaklaştırılmıştır. Afrodit, bir gün İda (Kaz) Dağı’nda gezerken, bir kurdun su çıkan bir mağaraya girdiğini görmüştür. 42 derece sıcaklıktaki bu suda her gün yıkanan Afrodit, cüzzamdan kurtularak eski güzelliğine kavuşmuştur. Çam, zeytin ve meyve ağaçları arasındaki bu kaplıcalar, konaklama imkânlarıyla da sakin ve sessiz bir tatil yapma şansı sunmaktadır.

Küçükkuyu

KÜÇÜKKUYU’DA KONAKLAMA

Beldede birçok otel bulunmaktadır. 5 yıldızlı otellerin sayısı az olmak ile birlikte Küçükkuyu’daki oteller orta ve küçük ölçeklidir. Küçükkuyu’da ayrıca birçok pansiyon ve çadır kampı da bulunmaktadır. Küçükkuyu adı gibi küçük bir yerlerşim yeri olduğu için kalma olanakları kısıtlıdır. Ancak Akçay ve Altınoluk gibi tatil şehirleri Küçükkuyu’ya yakın olduğu için buralarda da kalınabilmekte ve minibüslerle Küçükkuyu’ya ulaşım sağlanabilmektedir.

Küçükkuyu

KÜÇÜKKUYU’YA ULAŞIM

Küçükkuyu’ya Ege ve Marmara illerinden direk otobüs bulunmaktadır. Küçükkuyu, Edremit Körfez Havalimanı’na 35,Çanakkale Havalimanı’na ise 95 kilometre mesafededir. Edremit’ten Sarıkız minibüs hattı ile Küçükkuyu’ya ulaşım sağlamak mümkündür. Küçükkuyu-Altınoluk-Güre-Akçay-Edremit güzergâhında hizmet veren Sarıkız minibüs hattı, sabahın erken saatlerinden itibaren gün boyunca seferler düzenlemektedir.

Küçükkuyu

KÜÇÜKKUYU’DA GEZİLMESİ GEREKEN YERLER

Zeus Altarı: Mitolojiye göre Tanrılar Truva savaşını bu alanda izledi. Öte yandan tanrılar tanrısı Zeus’un burada yaşadığına inanılır.

Adatepe Köyü: Taş evleri ile ünlü Adatepe Sit Alanı olarak koruma altındadır. Köy Küçükkuyu’ya 3,5 kilometre uzaklıktadır.

Küçükkuyu

KÜÇÜKKUYU’DA NE YENİR

Beldeye özgü birçok lezzetli yemek vardır. Bunların başında zeytinyağlı yemekler gelmektedir. Ayrıca Küçükkuyu’nun zengin bir meze kültürü bulunmaktadır. Bölgede çok farklı ot yemekleri de yapılmaktadır.

Küçükkuyu

KÜÇÜKKUYU SAHİLİ/PLAJI

Küçükkuyu-Assos arasında birbirinden güzel koylar vardır. Kadırga Koyu bunlardan bir tanesidir. Aynı zamanda doğal yaşamın tahrip edilmemesi için doğal sit alanı ilan edilmiş. Kadırga Koyu’nda bugüne kadar irili ufaklı 14 turistik tesis yapılmış, ama hiç birisi doğayı bozmamıştır. Gürültülü şehir yaşamından uzaklaşmak isteyen insanların aradıkları yer burasıdır diyebiliriz. Kadırga Koyu’nda sizi rahatsız edebilecek tek gürültü kuş sesleridir. Aynı zamanda Mavi Bayrak sahibidir. Öte yandan Küçükkuyu şehir merkezinde de denize girilebilmektedir.

SİZİN İÇİN ÖNERDİKLERİMİZ:Biga’da gezilecek yerler? Biga’ya nasıl gidilir?

 

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri