Sanal Gezi Turları

Kurtuluş Savaşı Müzesi Sanal Tur İçin Online Rehber!

Kurtuluş Savaşı Müzesi Nerede?

Evinizin konforunda müze gezme fikri kulağınıza nasıl geliyor? Kurtuluş Savaşı Müzesi sanal tur ile dijital arşivlerden gezintiye çıkabilirsiniz!

Kurtuluş Savaşı Müzesi Hakkında

Kurtuluş Savaşı Müzesi, Ankara’nın Ulus meydanında bulunmaktadır. 1920-1924 yılları arasında I. TBMM faaliyetlerinin gerçekleştiği binadır. Kurtuluş Savaşı Müzesi sanal tur ile milli bir heyecanın eseri olan binayı gezme fırsatı yakalamış olacaksınız.

İki katlı bina Türk mimari özelliklerine sahiptir ve duvarları Ankara taşı (Andezit) ile yapılmıştır. 1957 yılında binanın müzeye dönüştürülme çalışmaları başlamıştır. ‘’Türkiye Büyük Millet Meclisi Müzesi’’ adıyla 23 Nisan 1961’de ziyaretçilerine kapılarını açmıştır.

Bakanlık, Atatürk’ün doğumunun 100. yıl kutlamaları için restorasyon ve teşhir-tanzim çalışmaları sonucunda ‘’Kurtuluş Savaşı Müzesi’’ adı ile 23 Nisan 1981 tarihinde yeniden açmıştır.

Kurtuluş Savaşı Müzesi Sanal Tur

Kurtuluş Savaşı Müzesi sanal gezisi ile gezebileceğiniz binanın bölümleri şu şekildedir:

42 metre uzunluğundaki koridorun sol tarafında 1918-1923 yılları arasında yaşanmış olaylar tarih sıralamasına göre, harp silah araç gereçleri ve modelleri, objeler, fotoğraf, belge, yağlı boya tablo ile anlatılmaktadır.
Koridorun sağ tarafı ve odalarda ise Meclis çalışmaları birinci ve ikinci dönem milletvekillerine ait fotoğraflar, hatıra eşyaları, objeler, belge ve yağlı boya tabloları yer almaktadır.

Riyaset Divanı- Bakanlar Kurulu Odası,koridorun solunda yer alan ilk odadır ve ilk hali korunarak teşhir edilmektedir. Odada, Sivas Kongeri’nde kullanılan başkanlığa ait masa, duvarlarında Cumhuriyet’in ilanından sonraki ilk Bakanlar Kurulu üyelerinin fotoğrafları ve ortasında büyük bir masa ve sandalyeler yer almaktadır.

Komisyon Odası (Encümen Odası),koridorun solundaki ikinci odada sergilenen en önemli eser Erzurum Kongresi’nde kullanılan mühürdür. Mondros Mütakeresi’nden başlayarak Samsun’a çıkış, Amasya Tamimi, Erzurum ve Sivas Kongreleri ve Misak-ı Milli’ye ait belgeler, fotoğraf ve objeler burada bulunmaktadır. Kurtuluş Savaşı Müzesi sanal tur sırasında evinizden geçmişe doğru gidebilirsiniz.

Kurtuluş Savaşı Müzesi Diğer Bölümleri

Dinlenme Odası,meclis kulisi olarak kullanılmıştır. Odada yağlı boya tablosu, Kurtuluş Savaşı’nda kullanılan telefon santralı, harp araç gereçleri gibi önemli obje ve belgelere yer verilmektedir.

Şer’iye Encümeni Odası, İdare Odası, Meclis Toplantı Salonu, Mescit, Reis Odası ile birlikte sergi salonu, eser depoları ve fotoğrafhane olarak kullanılan müzenin alt katı bulunmaktadır. Müzenin tüm bölümlerini ayrıntılı olarak Kurtuluş Savaşı Müzesi sanal gezi ile gezebilirsiniz.

Ayrıca sevebileceğiniz bir diğer sanal gezi de Ihlara Vadisi Sanal Tur Gezisi Yapmaya Ne Dersiniz? olabilir, göz atmayı unutmayın.

Teknolojik ilerlemeler sayesinde dijital çağın bir armağanı olarak sunulan sanal müze ziyaretleri, evinizde yapılabilecek kaliteli aktiviteler arasında yer almaktadır. Kurtuluş Savaşı Müzesi sanal gezintisine linkinden erişebilirsiniz.

muze butonu

 

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri