AkdenizIspartaYurtiçi Gezilerimiz

Lavanta Vadisi Gezi Rehberi: Büyülü Mor Işıltılar

Lavanta Vadisi Gezilecek Yerler

Isparta’yı gülleriyle mi tanıyorsunuz? O zaman size lavanta diyarının da Isparta olduğunu söylemeliyiz. İşte Lavanta Vadisi gezi rehberi:

Lavanta Vadisi Nerede?

Torosların eteğindeki Kuyucak Köyü ‘’lavanta kokulu köy’’ olarak anılmaktadır. Lavanta Vadisi gezi rehberi de bu köye yapılacak yolculukla başlıyor. Kuyucak Köyü, göller yöresindeki Isparta’nın Keçiborlu ilçesindedir. Isparta il merkezine 47 kilometre, ilçe merkezine 28 kilometre uzaklıktadır.

lavanta vadisi gezisi

Kuyucak Köyü, D650 karayolundan 12,5 kilometre içeridedir. Isparta Süleyman Demirel Havaalanı’nın batısında yer alır. Kuyucak Köyü, Antalya ili merkezine 170 kilometre, Kaş’a 283 kilometre ve Alanya’ya 280 kilometre mesafededir.

Antalya ve Alanya’ya yapacağınız seyahat sırasında da köy merkezine girmeden Lavanta Vadisi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Lavanta Vadisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eğer Lavanta Vadisi’nde neler yapılır diye soruyorsanız işte bilmeniz gerekenler:

 • Fransa’nın Provence bölgesini anımsatan Lavanta Vadisi, keşfedilmeyi bekleyen, gizli kalmış en önemli dokuz yerden birincisidir. Lavanta Vadisi gezi rehberi ile mis kokulu bir cennette gezme imkanı yakalayabilirsiniz.
 • Lavanta Vadisi’nde lavanta demetleri ve lavantalı ürünler satılan bir yer ve manzaranın keyfini çıkarabileceğiniz, fotoğraf çekebileceğiniz teraslar vardır.
lavanta vadisi gezisi
 • Lavanta Vadisi’nde ziyaretçiler fayton turları yapabilmektedir.
 • Lavantanın tarihçesini ve faydalarını anlatan küçük bir rehberlik hizmeti de verilmektedir.
 • Köyde foto safariden sonra oluşturulacak lavanta fotoğraf sergisini gezebilirsiniz.
 • Gün doğumunun ve gün batımının keyfini çıkarabilir ve fotoğraf çekebilirsiniz.
 • Lavanta Vadisi gezi rehberi kapsamında Kuyucak Köyü’nde yürüyüş ve bisiklet rotaları da mevcuttur. Pedal çevirirken lavanta manzarasının keyfini çıkarmak da oldukça ayrı bir zevktir.

Lavanta Vadisi’ne Ne Zaman Gidilir?

 • Mayıs ayının başlarında lavanta çiçek sürgünü başlar.
 • 20-25 Haziran civarlarında lavantalarda ilk çiçekler olur.
 • 15-20 Temmuz’a gelindiğinde lavantalar olgunlaşma dönemine girmiştir.
 • 20 Temmuz gibi lavantaların demet olarak kesimi yapılır.
 • 5 Ağustos tarihine yaklaşıldığında lavantaların su ve yağ amaçlı olarak kesimi ve işlenmesi başlar.
 • 25-30 Ağustos tarihlerinde lavanta sezonu biter.

Lavanta Vadisi gezisi ile etrafın mora boyandığı görsel şölene şahit olmak istiyorsanız temmuz ayı başlarında Kuyucak Köyü’nü ziyarete gelebilirsiniz.

Lavanta Vadisi’nde Ne Yenir?

Otantik bir atmosfer içinde ve geleneksel kıl çadırlarında köy kahvaltısı yapabilirsiniz. Lavanta balı, köy peyniri, zeytin, sebze, lavanta sütü ve lavanta çayı menünüzü oluşturacaktır. Kuyucak Köyü’nde lavanta dondurması ve yöreye has lezzetlerden oluşan öğle yemeği yiyebilirsiniz.

Lavanta Vadisi gezi rehberi ile keşfedeceğiniz önemli tatlardan birisi lavantadan üretilen kahvedir. Abdullah Alkan, gül kahvesinden sonra adından söz ettiren bir de lavanta kahvesini üretmiştir. Büyük ilgi gören bu kahveyi siz de denemelisiniz.

Lavanta Vadisi’nde Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Tavsiyeler

Lavanta Vadisi’nde lavanta konseptli hediyelik eşyalar alarak Lavanta Kokulu Köy Kadın Girişimciler Kooperatifine destek olabilirsiniz. Lavantalı sabun, kolonya, lavanta kesesi, lavanta kremi, lavanta yağı, lavanta balı, kuru lavanta satışı yapılmaktadır.

lavanta vadisi gezisi

Lavanta Vadisi’nin içine yerleştirilen kapı, tekerlek, at arabası gibi çeşitli objeler yerleştirilmiştir. Sosyal medya hesaplarında paylaşabileceğiniz renkli kareler için yerleştirilen bu objeler, fotoğraf çekimlerinizde hoş görüntüler ortaya çıkarmaktadır.

Isparta’ya yolunuz düşmüşken gül reçelini denemelisiniz. Isparta fırın kebabı ve tandır kebabı gibi lezzetlere de sahiptir. Şalgam aşı, sazan dolması, yatırtma ve kuyruğu sulu yemeklerinin tadına daha önce hiç bakmadıysanız Isparta denemeniz için doğru adres olacaktır. Elbette, güllaç bir de Isparta’da denenmelidir.

Lavanta Vadisi Çevresinde Gezilecek Yerler

Eğirdir Gölü

Tatlı su gölü olan Eğirdir Gölü, yeşilin birçok tonuyla çevrelenmektedir. Etrafı elma ve şeftali bahçeleriyle sarılı bu eşsiz göl, 225 farklı kuş türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Yerli turistlerin ilgi odağı olduğu kadar yabancı turistlerin de dikkatini çekmektedir. Ulaşımı kolaydır. Konaklamak ve piknik yapmak için de birçok alanı mevcuttur.

eğirdir gölü

Yazılı Kanyon

Isparta’nın Sütlüce ilçesinde yer almaktadır. Milli park olarak ilan edilmiştir. Tarihe ışık tutan kalıntıları burada görebileceğiniz gibi birçok canlıya ev sahipliği de yapmaktadır. Tam bir doğa harikası olan Yazılı Kanyon’da kamp yaparak Lavanta Vadisi seyahati sırasında unutulmaz anlar geçirebilirsiniz. Buraya girişlerde yayalar ve araçlar ile giriş için farklı ücretler alınmaktadır.

yazılı kanyon

Pisidia Antik Kenti

Neredeyse 3000 metrelik surları ile tarihe ışık tutan bir mimariye sahiptir. Antik tiyatro, Tiberius alanı ve sütunlu cadde bu surlar arasında bulunuyor.

pisidia antik kenti

Aziz Paulus Yürüyüş Yolu

Aziz Paul Yolu Hıristiyanlık tarihi için önemlidir. Aziz Paul bu yolda yürüyüş yapmıştır. 500 kilometre uzunluğundadır ve Türkiye’nin ikinci uzun yürüyüş rotasını oluşturmaktadır. Antalya Perge’den başlayarak Eğirdir Gölü’ne uzanmaktadır. Konaklamak için birçok kamp alanı vardır. Yürüyerek 27 gün sürmektedir. Yürürken etrafınızda birçok tarihi yapı ve kilise göreceksiniz.

lavanta vadisi gezisi

Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri