Festivaller

Likya Kaş Kültür ve Sanat Festivali

Likya Festivalleri

İnsan ilişkilerini kuvvetlendiren Likya Kaş kültür ve sanat festivali Yunanistan ile komşuluk ilişkilerini güçlendirmek ve ortak bir düzenleme ile eğlenceyi herkesle paylaşabilmek adına birlikte yürütülen bir festival türüdür. Etrafında birçok tatil kenti bulunan Likya en çok turist alan bölgelerin tam ortasında bulunmaktadır. Akdeniz’e kıyısı bulunmaktadır. Antalya kaş ilçesinin bir kasabası olarak bilinen Likya Antalya merkeze uzaklığı 190 Km Muğla merkeze uzaklığı ise 227 km olana ve neredeyse tam ortada bulunan bir kıyı kasabasıdır. Bir zamanlar ışık kenti olarak bilinen Likya Dalaman çayı ile Phaselis diye anılan ve Antalya boyunca anılan bölgeye Likya denilmektedir.

Oldukça beğenilen Likya yıllık çok fazla turist çekmekte ve içinde barındırdığı doğa güzelliklerini ve tarihini gelenlerin önüne sermektedir. Her yerinde tarihten izler bulabileceğiniz Likya oldukça güzle bir tatil kentidir genellikle haziran ayında tercih edilen bu bölge Likya Kaş kültür ve sanat festivali ile Türk – Yunan dostluğunu pekiştirmekte ve ortak bir etkinlik halını almıştır.

Likya Festivaline Katılım ve Etkinlikler

Likya ile kardeş şehir olarak bilinen yunana adası Meis belediyesinin ortak olarak düzenlediği Likya Kaş kültür ve sanat festivali genellikle her yıl haziran ayı içerisinde yapılmaktadır. İçerisinde birçok etkinliği barındıran bu festivalin en göz etkinliği Kaş ve Meis arasında yapılan yüzme yarışmaları olmaktadır. Birçok yerden katılım sağlanan bu yarışmalar yerli veya yabancı birçok yüzücüye ev sahipliği yapmaktadır.  Festival boyunca Türk – Yunan halkoyun ekipleri heykel, resim gibi birçok alanda sanat sergileri ve müzik dinletileri, sokak etkinlikleri ve tiyatro gösterileri gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

1-19

Genellikle kortej yürüyüşü ile başlayan etkinlikler en son 14- 16 Haziran 2019 yılında yapılmıştır. 2020 ve 2021 yılı içerisinde bulunduğumuz durum açısından iptal edilmiştir. 2022 yılı için tarihi kesinleşen Likya Kaş kültür ve sanat festivali ile festivale katılmayı bekleyen yarışmacılar son hızla yapılacak olan yüzme yarışmasına hazırlanmaya devam etmektedir.

Festival Ne Zaman?

22 yıldır düzenlenen ve en son 2019 yılında düzenlenen bu festival Kaş’ın geleneği haline gelen bir durum olmuştur. Kaş ilçesinde birçok festival bulunmaktadır bu festivallerden bazılar 7 Güneş festivali, 7 ay festivali, dalış festival ve kültür haftası gibi birçok festivali bulunan kaş ilçesinin en çok ilgi çeken ve komşuluk ilişkilerini geliştirmesine ve birçok ülkeden gelen yarışçılar ile kaynaşma gibi birçok alanda gelişmesini sağlamaktadır.  Artık Kaş Likya festivallide bir gelenek haline gelirken birçok açıdan da gelişmeyi sağlamaktadır.

Festivalin içerinde birçok etkinlik ve kaynaşmayı kolaylaştıracak birçok yarışma bulunmaktadır. Bu yıl 23. Düzenlenecek olan festivalin kesin tarihi ise 24 – 26 Haziran 2022 yılında yapılacaktır. Şimdiden festival severler yerlerini ayarladı ve bu tarihin gelmesini büyük bir coşku ile beklemektedirler.

Daha fazla seyahat ve tatil fikri için Gezilinki Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz. Bu yazımızda ilginizi çekebilir: Zeytinli Rock Festivali Yasaklandı! Zeytinli Rock Festivali Neden İptal Edildi?

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri