KaradenizTrabzonYurtiçi Gezilerimiz

Maçka Gezilecek Yerler – Trabzon Maçka Gezi Rehberi

Maçka'da Nereler Gezilir?

Ladin ormanlarının ağırlıkta olduğu vadilerin ortasına kurulu Maçka, Trabzon’un en turistik ve en güzel ilçelerinden biridir. Yemyeşil bir doğası vardır. Doğal güzellikler bakımından birçok gezi rotası alternatifi içermektedir. İlçenin deniz kıyısı ile bağlantısı yoktur ve deniz seviyesinden yaklaşık 200 metre yükseklikte yer almaktadır. Karadeniz’i doyasıya gezmek ve tam anlamıyla tanımak istiyorsanız Maçka güzel bir seçenek olabilir. İşte detaylı bir şekilde hazırlanmış olan Maçka gezilecek yerler listesi:

Maçka Tarihi

Trabzon İmparatorluğu sınırları içerisinde yüzyıllarca varlığını sürdüren bölge, 1461 senesinde Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu’nun idari reformları kapsamında 1867 senesinde Trabzon vilayeti kurulmuş ve bu vilayetin Trabzon sancağına bağlı olarak kalmıştır. Maçka, Nahiye statüsündeyken nüfusunun çoğunluğunu Müslümanlar ve Rumlar oluşturmaktaydı. Söz konusu dönemden günümüze kadar ulaşmış birçok tarihi yapı bulunmaktadır.

Maçka’da Tarihi ve Turistik Yerler

Sümela Manastırı

Maçka gezilecek yerler

Maçka denildiğinde akla ilk gelen rotalardan biri Sümela Manastırı’dır. Burası aynı zamanda Trabzon şehrinin de sembollerinden biridir. Tarihi manastır, Altındere Vadisi içerisinde yer almaktadır. Vadi içerisinde bulunan Meryem ana Deresi’nin batı yamaçlarında, deniz seviyesinden 1.150 metre yükseklikte bulunan manastır heybetiyle her göreni büyülemektedir. Manastırın, milattan sonra 365 ile 395 tarihleri arasında inşa edildiği bilinmektedir. Anadolu’da sıklıkla rastlanılan Kapadokya kiliseleri tarzında inşa edilmiştir. 4. yüzyılda 2 Atinalı keşişin mevcut mağarayı genişleterek kiliseye dönüştürmüş olması da rivayetler arasındadır. Manastır içerisinde; su kemerleri, kilise ayazma, mutfak, öğrenci odaları, kütüphane, mahzen ve erzak depoları bulunmaktadır. Sümela Manastırı, ilçe merkezinden yaklaşık 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Yılın her günü ziyarete açık olan yapı saat 09.00 ile 18.30 arasında ziyaretçi kabul etmektedir. 2022 yılı için Sümela Manastırı’nın giriş ücreti 100 TL’dir.

Vazelon Manastırı

Maçka gezilecek yerler

Anadolu tarihinin ilk manastırlarından olan Vazelon Manastırı, Maçka gezilecek yerler içerisinde yer almaktadır. Gümüşhane karayolu üzerinde, Kiremitli Köyü sınırlarında yer almaktadır. Manastırın ilk kurucusu ile yapım tarihi hakkında net bir bilgi mevcut değildir. Ancak bazı araştırmalara göre manastır milattan sonra 270 – 317 yılları arasında inşa edilmiştir. Günümüze ulaşana dek çok büyük değişikliklerden geçen manastır, İmparator I. Justinianus tarafından restore ettirilmiştir. Günümüzdeki görünümü terk edilmiş bir yapıyı andırmaktadır. Çevresi oldukça sessiz ve huzurlu bir yapıdadır. Manastır 1922 senesinde, Türkiye ve Yunanistan arasındaki nüfus mübadelesinden sonra keşişler tarafından tamamen boşaltılmıştır. Bu gelişmeni ardından bölgenin en hareketli ve en eski manastırı sessizliğe gömülmüştür. Maçka ilçe merkezinden yaklaşık 15 km mesafede yer alan manastıra toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlanamamaktadır.

İspanya – Türkiye Dostluk Anıtı

Maçka gezilecek yerler

Maçka’nın önemli simgelerinden biri olan İspanya – Türkiye Dostluk Anıtı, esasen Afganistan savaşı ile ilgili bir yapıdır. Afganistan Savaşı’nda görevde bulunan bir grup İspanyol askerin, geri dönüş yolunda yaşamış olduğu uçak kazası sebebiyle bu anıt inşa edilmiştir. 74 kişinin hayatını yitirdiği bu uçak kazası sonucunda İspanyaTürkiye Dostluk Anıtı yapılmıştır. Anıt, kazanın yaşandığı bölgenin yakınlarında; Maçka’da yer almaktadır. 26 Mayıs 2004 tarihinde açılmış olan bu dostluk anıtı hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çeken yerler arasındadır. Anıt çevresinde yer alan yazıtlarda hem bölge hakkında hem de anıtın inşa ediliş amacı hakkında bilgi sahibi olabilmek mümkündür. Yılın her gününde ve saatinde ziyarete açıktır. Giriş ücreti bulunmamaktadır.

Kızlar Manastırı

Maçka gezilecek yerler

Maçka gezilecek yerler listemizin bir diğer tarihi durağı Kızlar Manastırı’dır. Mimari yapısıyla dikkat çeken bu yapının 1858 senesinde inşa edildiği bilinmektedir. Taş ovmalarla inşa edilen Kızlar Manastırı, kutsal olarak kabul edilen bir mağaranın içerisindedir. Yaklaşık 150 metrekarelik bir alandan oluşmaktadır. Yapı içerisinde kütüphane, bedesten gibi yapılar bulunup tapınak mimarisine sahiptir. Yılın her gününde ve ziyarete açık olan bu yapı için giriş ücreti de bulunmamaktadır. İlçe merkezinden yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunur. Hem özel araçlarla hem de gezi otobüsleriyle rahatlıkla ulaşım sağlanabilir.

Şolma Yaylası

Maçka gezilecek yerler

Maçka’nın doğal güzellikleri arasında bulunan Şolma Yaylası, ilçede temiz hava almak ya da doğada vakit geçirmek istediğinizde ilk gitmeniz gereken yerlerden biridir. Yayla, Maçka ilçe merkezinden yaklaşık 20 km mesafede bulunmaktadır. Trabzon il merkezinde ise 30 km uzaklıktadır. Yaylaya ulaşmak için Sevinç Köyü tabelalarını takip edip Sorsiboğazı’na sapmanız gerekmektedir. Yayla yolunun büyük bir bölümü 22 kilometrelik toprak yoldan oluşmaktadır. Yaylanın deniz seviyesinden yüksekliği 700 metre kadardır. Bölgenin en gelişmiş yaylaları arasındadır. İçerisinde bakkal, manav, kır kahvesi, kasap, lokanta gibi sosyal tesisler bulunmaktadır. Burada; kamp, piknik, trekking gibi doğa aktiviteleri yapabilirsiniz. Girişler ücretsizdir.

Maçka Yeme İçme

Maçka’yı gezip görmek için bir diğer sebebiniz de yemek kültürü olabilir. Maçka’yı gezip görürken aynı zamanda bölgenin meşhur yemeklerini deneyebilirsiniz. Burada; tereyağında alabalık, karalahana çorbası, karalahana sarması, kuymak, mısır çorbası, kaygana, balık ekşilisi,  burma baklava, pazı kavurması, fasulye turşusu, meşhur Hamsiköy sütlacı ve mısır ekmeği gibi özel lezzetleri deneyebilirsiniz.

Maçka Konaklama

Trabzon’un en turistik ilçelerinden olan Maçka’da her bütçeye hitap eden konaklama olanakları mevcuttur. Burada 5 yıldızlı otellerde kalabilir ya da dağ evlerinde konaklayabilirsiniz.

Maçka Ulaşım – Maçka’ya Nasıl Gidilir?

İlçenin şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık 35 kilometredir. Bununla birlikte Maçka; Of’a 75 km, Akçaabat’a 42 km, Rize’ye 100 km mesafededir. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil içerikleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri