MarmaraSakaryaYurtiçi Gezilerimiz

Maden Deresi Gezi Rehberi: Sakarya’da Görülmeye Değer Güzellikler

Maden Şelalesi Nerede?

Sakarya’nın Kocaali ilçesinde yer alan Maden Deresi ve Şelalesi doğaseverlerin vakit geçirmekten büyük keyif alacağı bir alandır. Bu alan aynı zamanda Karasu ilçesine de oldukça yakın bir konumda yer almaktadır. Bu nedenle de kimi zaman Karasu topraklarına kimi zaman da Kocaali topraklarına doğru aktığı olmaktadır. Sakarya’da ya da İstanbul’a yakın yerlerde doğayla iç içe vakit geçirmek isteyenler, şehrin karmaşasından uzaklaşmak isteyenler için oldukça doğru bir tercih olacaktır. İşte ilgilileri için Maden Deresi gezi rehberi

Maden Deresi ve Şelalesi’nde Ne Yapılır?

Son zamanlarda yerli turistler kadar yabancı turistlerin de dikkatini çeken Maden Deresi doğada vakit geçirmek isteyenler için birebirdir. İstanbul yakınlarında günübirlik olarak kaçamak yapmayı düşünenler için ideal bir alternatiftir. Peki, Maden Şelalesi’nde neler var? Burada hangi aktiviteler yapılabilir?

Maden Şelalesi’nde Kamp

Maden Deresi gezi rehberi

Maden Deresi ve Şelalesi’nde ne yapılabilir sorusuna verilebilecek en net cevaplardan biri kamp yapmak olacaktır. Burası kamp severler için eşsiz bir duraktır. Hem ücretli hem de ücretsiz kamp bölümlerinin bulunduğu alana, İstanbul ve çevresinden çok sayıda ziyaretçi akın etmektedir. Düz bir arazisi bulunur ve kamp için elverişli olanaklara sahiptir. Kamp ateşi, semaver ateşi ya da mangal ateşi yakmak kontrollü olmak şartıyla serbesttir.

Burada ücretsiz olarak kamp atabileceğiniz en ideal bölge şelale çevresi olacaktır. Buraya mutlaka kamp ekipmanlarınızı götürmelisiniz. Yakınlarda ücretli şekilde kamp atabileceğiniz tesisler de vardır. Tuvalet olanağı bulunur ancak duş bulunmamaktadır. Maden Deresi mevkii üzerinde çeşitli dernekler tarafından her sene mayıs ayında kamp etkinlikleri düzenlenmektedir. Bu zamanlarda kamp yapmak hem olanaklar bakımından daha elverişli hem de maliyetler açısından daha hesaplı olacaktır.

Maden Şelalesi’nde Piknik

Maden Deresi gezi rehberi

Maden Deresi gezi rehberi kapsamında yapılabilecek en güzel aktivitelerden bir tanesi de pikniktir. Günübirlikçiler burayı daha çok piknik amacıyla ziyaret etmektedir. Burada piknik şelale kenarında değil, dere kenarında yapılmaktadır. Şelalenin çevresi daha çok kamp amacıyla kullanılmaktadır. Şelale kenarında da piknik yapabilirsiniz ancak şelaleye mağaralı ve patikalı bir yoldan gidilmektedir. Bu yol, ulaşım ve eşyaların taşınması açısından pek kolay değildir. Kısacası burada piknik yapmak istiyorsanız dere çevresini tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır.

Maden Deresi ve Şelalesi’nde Trekking

Maden Deresi gezi rehberi

Burası harika bir piknik ve kamp alanı olmasının yanı sıra aynı zamanda orta – zor olarak kabul edilen bir trekking bölgesidir. Çok sayıda trekking grupları, macera kulüpleri burada etkinlikler ve geziler düzenlemektedir. Eğer trekking amacıyla buraya gelmek istiyorsanız öncesinde biraz trekking deneyiminizin olması sizin için iyi olacaktır. Çünkü burada trekking yapmak çok kolay değildir ve üstelik tehlikeleri vardır. Geçmişte yaşanan bazı olaylara bakıldığında buradaki parkuru kullanarak şelaleye ulaşmak isteyen birçok kişinin aşağıya düştüğü görülmektedir. Bu sebeple burada trekking yapmayı düşünenler son derece dikkatli olmalıdır.

Trekking yapmayı düşünenlerin yükseklik korkusu, kalp rahatsızlığı, tansiyon problemleri ya da ortopedik rahatsızlıkları varsa bu parkuru kullanmamalı ve dere yolundan şelaleye ulaşmalıdır. Bununla birlikte kilo problemleri olanlar için de bu parkur pek uygun değildir. Bu hususlar dışında kalan gezginler ise yanına mutlaka su almalı, trekking sopası kullanmalı, suya dayanıklı ayakkabılar giymeli ve yanına fazla ağırlık almamalıdır. Eğer grup halinde gidilecekse gruptan fazla uzak kalmamaya da dikkat edilmelidir.

Maden Deresi Konaklama

Maden Deresi gezi rehberi

Maden Deresi gezi rehberi kapsamında konaklama da oldukça önemli bir detaydır. Burada konaklama denildiğinde doğal olarak ilk akla gelen şey kamp olmaktadır. Eğer kamp deneyiminiz varsa burada harika bir kamp tatili geçirebilirsiniz. Bunun haricinde alanda konaklanabilecek bungalov ev tesisleri ve otel de vardır. Bungalovların 2+1 olanlarında 5 – 6 kişi rahatlıkla konaklama yapabilmektedir. İsterseniz çadır kampı yaparak günlüğünüzü 40 – 50 TL arasına getirebilir, dilerseniz de bungalov ev ya da otellerde konaklayarak günlük 200 – 250 TL arasında bir ödeme yapabilirsiniz.

Maden Deresi ve Şelalesi Nerede? Maden Deresi’ne Ulaşım

Maden Deresi gezi rehberi

Bu bölgeye İstanbul’dan ulaşım sağlayacaklar TEM otoyolunu kullanmalıdır. Buradan Hendek – Adapazarı çıkışı yönünde hareket edilmelidir. Ankara tarafından gelecek olanlar ise Hendek çıkışından çıkarak buraya gelmelidir. Her iki yerden de mesafe aşağı yukarı aynıdır. İstanbul – Maden Şelalesi arası yaklaşık olarak 220 kilometre kadardır. Buna ek olarak bölgenin şehir merkezine olan uzaklığı 75 km, Hendek ilçesine olan uzaklığı 45 km, Kocaali’ye 13 km ve Karasu’ya ise 19 kilometredir.

Maden Deresi ve Şelalesi Giriş Ücretleri

Maden Deresi gezi rehberi

Bölgeyi ziyaret etmeyi düşünenler için bir diğer önemli detay ücretlerdir. Bölgeye giriş ücreti araç başı 20 TL’dir. Kişi başı ücret alınmamaktadır. Bununla birlikte ücretli kamp yerleri de vardır. Günlük 40-50 TL civarında bir ücreti vardır.

Maden Deresi gezi rehberi içeriğimiz bölgeyi gezip görmek isteyenler için oldukça faydalı olacaktır. Bununla birlikte daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Ayrıca şuna göz atın: Ferizli Gezilecek Yerler: Sakarya’nın Gezilesi Yerleri

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri