AkdenizAntalyaYurtiçi Gezilerimiz

Manavgat Gezilecek Yerler – Manavgat Gezi Rehberi

Antalya Manavgat Gezilmesi Gereken Yerler

Antalya ilinin en büyük ikinci ilçesi olan Manavgat aynı zamanda şehrin en turistik ilçesidir. Manavgat’ın çevresi Toros dağlarından oluşmuştur. İlçenin hem sahil şeridi hem de kumsalları denize girebilme açısından oldukça ideal bir yapıdadır. Tam 106 tane mahallesi bulunmaktadır. Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgede yazlar sıcak, kışlar ise ılık şekilde geçmektedir. Manavgat gezilecek yerler bakımından birçok doğal güzelliğe ve tarihi mekana sahiptir. İşte GeziLinki okurları için hazırlanmış olan Manavgat gezi rehberi.

Manavgat Tarihi

Manavgat’ın tarihi geçmişi milattan önce 4. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Side yani dönemin Selimiye Köyü ve Selge (Altınkaya) Köyü antik dönemin yerleşim yerleri arasında yer almıştır. 1220 senesinde Selçuklu Devleti’nin hakimiyetinde olan Manavgat, 1472 yılından itibaren Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyet alanına girmiştir.

Manavgat Plajları

Manavgat gezilecek yerler

Manavgat gezilecek yerler denince doğal olarak akla ilk plajlar gelmektedir. Manavgat’ta çok sayıda plaj bulunmaktadır. Bu plajlar arasında; Side Halk Plajı, Kumköy Plajı, Sorgun Halk Plajı, Çolaklı Halk Plajı, Kızılağaç Halk Plajı, Evrenseki Büyük Halk Plajı, Büyük Plaj ve Sorgun Titreyen Göl Plajı gibi plajlar bulunmaktadır. Manavgat’ın en ünlü plajlarından birisi de Halk Plajı’dır. Bu plajın yaklaşık 16 kilometre kadar bir uzunluğu vardır. İlçe merkezinden ya da Side’den minibüslerle buraya ulaşım sağlayabilirsiniz. Plaj içerisinde tuvaletler, soyunma kabinleri, duş, market gibi olanaklar mevcut olup plaja giriş ücretsizdir. Evrenseki Büyük Halk Plajı da yine Side sınırları içerisinde yer alır ve Manavgat’a 8 kilometre mesafede bulunur. Denizi oldukça temiz olan plajın sahil uzunluğu 150 metre kadardır. Ücretsiz bir plaj olsa da şezlong ve şemsiye ücretlidir.

Manavgat Tarihi Yerler

Manavgat gezilecek yerler listesinde tarihi yerler de önemli bir yere sahiptir. İşte Manavgat’ta gezebileceğiniz tarihi mekanlar:

Selge Antik Kenti

2021-09-07

Burası hem şehrin hem de Manavgat bölgesinin en önemli turistik yerlerinden biridir. Geçmişte, su ihtiyacını karşılamak için inşa edilmiş bir su kemeridir. Tarihi, milattan önce 547 yılına kadar dayanmaktadır. Köprülü Kanyon Milli Parkı içerisinde yer alır. 24 saat boyunca ziyarete açık olup girişler ücretsizdir.

Side Antik Kenti

Side Antik Kenti’nin tarihi geçmişi milattan sonra 2. yüzyıla kadar uzanmaktadır. İçerisinde tiyatro, hamam, anıtsal çeşme ve tarihi kalıntılar bulunmaktadır. Manavgat’a yalnızca 7 kilometre uzaklıktadır. Selimiye Mahallesi’nde yer alan antik kentin ziyaret saatleri 08.00 ile 19.00 aralığındadır. Antik kente giriş ücretsizdir ancak Side Müzesi için 25 TL, tiyatro gezisi için ise 45 TL ücret talep edilmektedir.

Buna ek olarak Manavgat’ta gezebileceğiniz diğer tarihi mekanlar olarak; Apollon ve Athena Tapınakları, Side Antik Tiyatrosu, Etenna Antik Kenti, Side Müzesi, Oluk Köprü ve Aspendos Köprüsü sayılabilir.

Manavgat Yakın Yerler

Manavgat Şelalesi

Manavgat gezilecek yerler

Manavgat gezilecek yerler denince akla ilk olarak Manavgat Şelalesi gelir. Burası hem şehrin hem de bölgenin en önemli doğal güzelliklerinden biridir. İlçe merkezinden yalnızca 4 kilometre uzaklıkta bulunur. Doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyenlerin Manavgat’ta ilk ziyaret etmesi gereken yerlerden biridir. Alana giriş ücretlidir.

Discovery Park

Manavgat’ın en güzel tematik parklarından olan Discovery Park ilçe merkezine yaklaşık 8 kilometre mesafede yer alır. 50 bin metrekarelik bir alan üzerinde bulunan park, özellikle çocuklu ailelerin en sevdiği yerler arasındadır. Tematik parka giriş ücreti 30 TL’dir.

Düden Şelalesi

En az Manavgat Şelalesi kadar popüler ve güzel olan Düden Şelalesi ilçe merkezine daha uzak bir noktada, 50 kilometre mesafede yer alır. Akdeniz Bölgesi’nin en önemli doğal güzelliklerinden biri olan bu şelaleyi görmeden Antalya’dan ayrılmamalısınız.

Manavgat Yeme İçme

Manavgat gezilecek yerler

Manavgat gezilecek yerler hakkında yeteri kadar bilgi verdikten sonra sıra ne yemek gerektiğine gelmiştir. İlçe, Akdeniz mutfağının tüm özelliklerini içinde barındırmaktadır. Akdeniz’in zengin yemek kültürü Manavgat için de geçerlidir. Manavgat’a geldiğinizde mutlaka; Gökçesu pilavı, hibeş, haluşka, yörük kebabı, taratorlu piyaz gibi lezzetlerden birkaçını denemelisiniz.

Ayrıca, Antalya yöresel yemekleri ve sokak lezzetleri için tıklayabilirsiniz.

Manavgat Konaklama

Manavgat-Gezilecek-Yerler-kom

Manavgat, şehrin en önemli turistik beldelerinden biri olduğu için konaklama alternatifleri bir hayli fazladır. Burada çok lüks otellerde kalabilir ya da daha düşük bütçeli pansiyon, butik otel gibi yerlerde konaklayabilirsiniz. Buna ek olarak ilçede hem çadır hem de karavan kampı yapabileceğiniz, bungalov evlerde konaklayabileceğiniz alanlar da bulunmaktadır.

Manavgat Ulaşım

Manavgat’a hem karayolu hem de havayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Antalya ya da Gazipaşa Havalimanı’ndan buraya ulaşım kolaydır ancak Antalya Havalimanı, Manavgat’a daha yakındır. Manavgat ile Antalya Havalimanı arası 66 kilometre, Gazipaşa Havalimanı ile Manavgat arası ise yaklaşık 100 kilometredir.

İstanbul – Manavgat arası yaklaşık 760 kilometre olup yolculuklar ortalama 9 saat sürmektedir. Ankara – Manavgat arası yaklaşık 500 kilometredir ve 6 saat kadar sürmektedir. Son olarak İzmir – Manavgat arası ise 530 kilometre kadardır ve yolculuk  yaklaşık 6 saat sürmektedir.

Buna benzer daha birçok gezi fikri ve tatil turları için GeziLinki’nin YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri