Dini-Kültür Turları

Manevi Kültürel Turlardan: Yakutiye Medresesi

Yakutiye Medresesi Nerede?

Mimarisi ile dikkat çeken Yakutiye Medresesi mutlaka görülmesi gereken kültür turları arasında yer alır. Bu sayede yeni keşiflere yelken açabilirsiniz.

Yakutiye Medresesi Nerede?

1310 yılında İlhanlı hükümdarı Sultan Olcayto döneminde Gazan Han ve Bolugan Hatun adına yapılmış olan medrese inşaatı ve yapımı sırasında tarihi anılar olarak birçok tarihi eser ile yapılmış. Anadolu’da kültür turları olarak adlandırılan kapalı avlulu ya sahip olan medrese, Yakutiye Medresesi’nin plan ve düzeni ile birlikte dengeli mimarisine sahip olan Erzurum’un gösterişli yapı ve mimarilerinden biridir. Manevi turlar düzenlenerek gezilecek yerler arasındadır. İri motif ve süslemeleri sahip olan medrese özel olarak yapılan taç kapısı cepheden dışa taşarak gösterişli bir görünüme sahiptir.

Tarihi mimari ve tarihi yapı olarak bilinen Yakutiye Medresesi dört taraflı iç mekânda bulunan dikdörtgen avluya sahip olan orta bölümü mukarnaslı kubbeye ve diğer kısımları ise sivri kemere sahip olan yapıya ve mimariye sahiptir. Lalapaşa Yakutiye şehrinin ve bulunan medrese özel yapı ve mimarisiyle dikkat çeken eserler arasındadır.

Bu alanları görmek isteyen kişiler Yakutiye Medresesi Kültür Turları adı altında düzenlenen turlardan hizmet alabilirler. Düzenlenen bu turlar sayesinde tarihi eserleri yakından inceleyebilir ve birçok tarihi bilgilere sahip olabilirsiniz. Manevi turlar olarak düzenlenen bu turlarda genel kültür bilgisi yoğunluğu bulunmaktadır.

Yakutiye Medresesi’ne Nasıl Gidilir?

Doğu Anadolu’nun Kuzey bölgesinde yer alan Palandöken Dağı eteğinde kurulmuş olan Erzurum kenti birçok tarihi ve mimari yapısıyla kültür turizmi yoğunluğunun en çok olduğu şehirlerarasındadır. İnanç kültür yoğunluğunun fazlasıyla bulunduğu şehirde yüzölçümü ile Türkiye’nin 4 en büyük kenti olarak bilinir.

Tarihi yapı ve mimarileri ile dinî turlar düzenlenir. Birlikte Yakutiye Medresesi 1310 yılında inşa edilmesi ile birlikte Erzurum şehrinde bulunmaktadır. Konumu itibariyle dini turlar düzenlenerek bu yerlerin tanıtımı yapılır. Kültürel zenginliğe sahip olan bu şehirde birçok yapı ve mimarilerini görebilirsiniz.,

Erzurum Doğu Anadolu’nun kuzeyinde bulunması ile birlikte coğrafi konumu ve tarihi alanları ile birlikte, turistlerin rahatlıkla gezebileceği yerler ve düzenlenen kültürel turları oldukça yoğundur. İnanç ve kültür turizmi olarak bilinen bu yerlerin tarihi alanlar olarak kabul edilmesi ve birçok kişinin bu alanları görmek için uzak yerlerden geldiği bilinir.

Coğrafi konumu itibariyle ve bulunduğu konum itibariyle herkesin rahatlıkla gidip görebileceği insanların rahatlıkla tatil yapacağı kültürel tatiller güzergâhından yaya olarak gidilebileceğini gibi şehrin her noktasından birçok toplu taşıma ve özel araçlar ile birlikte kolaylıkla ulaşım sağlanabilir.

Yakutiye Medresesinin Şehir Merkezine Uzaklığı

Bulunduğu konum itibariyle herkesin rahatlıkla görebileceği bir yerde bulunan Yakutiye Medresesi birçok turistin,  kültürel tatiller olarak değerlendirdiği yerler arasındadır. Şehir merkezine yürüyüş mesafesinde bulunması ile birlikte birçok özel araç ve toplu taşıma aracıyla kısa süre içerisinde ulaşılabilir.

Diğer kültürel gezi içeriklerimize göz atabilirsiniz:

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri