AfrikaFas

Marakeş Gezi Rehberi ile Marakeş Gezilecek Yerler

Marakeş'in En Güzel Yerleri

Marakeş gezilecek yerler listesi ile Kızıl Şehir’i ziyaret etmek için planlarınızı yapabilirsiniz. Şimdiden iyi seyahatler diliyoruz.

Marakeş Hakkında

Marakeş, Fas’ın en önemli şehirlerinden biri olma özelliğine sahiptir. Fas’ın orta kesimlerinde bulunan şehir Atlas Dağları’nın eteklerindeki bölge içindedir. Berberi dilinde Murakush olarak bilinen şehrin orijinal adı da budur. Bu isim, “Tanrının Ülkesi” anlamında gelmektedir. Aynı zamanda kentin yapılarının ağırlıklı renginden dolayı Marakeş’e Kızıl Şehir ismi de takılmıştır. Halk tarafından da bu isim benimsenmiştir. Fas’ın turizm merkezi haline gelmiş olan şehir, ülkenin 16 bölgesinden birisi olan Marrakech-Tensift-El Haouz bölgesinin de başkenti sayılmaktadır. Göreceğiniz birçok ilgi çekici yapıyla hayran kalabileceğiniz Fas’a bir gezintiye varsanız, Marakeş gezilecek yerler sizlerle beraber!

kızıl şehir, tanrının ülkesi, marakeş

Marakeş aslında iki parça halinde bir şehirdir. Dünyadaki çoğu kentte olduğu gibi eski ve yeni olarak iki bölgeye ayrılmıştır. Bu bölgelerden eski olanı surların içinde duran Medina’dır. Yeni şehir ise Gueliz olarak adlandırılmıştır. Medina tarihi yapılarla ve pazar yerleriyle adından bahsettiren, atmosferi sizleri etkileyebilecek bir bölgedir. Aynı zamanda UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.

Parlamenter monarşi ile yönetilen Fas’ta, iki adet resmi dil kullanılmaktadır. Bu diller: Arapça ve Berbericedir. Ayrıca Fransızca, ülke içerisinde fazlaca kullanılan dillerden biridir. Etnik yapı olarak Fas içerisindeki halkın %99’u Arap-Berberi etnik grubuna mensup insanlardan oluşmaktadır. Geriye kalan %1 ise diğer etnik gruplardandır. Siz de Fas’ın en bilindik şehirlerinden biri olan Marakeş’i görmek istiyorsanız Marakeş gezilecek yerler listesi ile planlarınızı yapın.

Marakeş’e Ulaşım

Marakeş’e ulaşmanız için ülkemiz içinden direkt uçuş olmadığını belirtelim. Bunun yerine bir diğer Fas şehri olan Kazablanka’ya ulaşmanız gerekiyor. İstanbul-Kazablanka arası yaklaşık 5 saat sürüyor. Böylece Marakeş yolculuğunuzun ilk durağı Kazablanka Mohammed V Havaalanı olacak.

Havalimanında indikten sonra Kazablanka’dan Marakeş’e yaklaşık 2,5 saatlik bir yolunuz kalmış olacak. Belirtmemiz gerekir ki Kazablanka’dan Marakeş’e uçakla gitmek mümkün. O zaman yaklaşık 50 dakikalık bir sürede Kızıl Şehre ulaşabilirsiniz. Ancak bu, oldukça pahalı bir ulaşım yöntemi oluyor. Genellikle turistler bunun yerine otobüs, tren veya araç kiralama seçeneklerini tercih ediyorlar. Eğer kara yolu veya demir yolu ulaşımı kullanacaksanız en geç 2,5 veya 3 saat içinde Marakeş’e ulaşabilirsiniz. Şimdiden iyi yolculuklar!

Fas’a gitmek için ülkeye girdiğiniz andan itibaren 6 ay süreyle geçerli bir pasaportunuz varsa Türk vatandaşı olarak vize almanıza gerek kalmıyor. Ülkeye giriş çıkışta verilen formları eksiksiz doldurursanız 90 gün süreyle turistik gezi ve eğlence amacıyla Fas’ta kalabiliyorsunuz. Marakeş gezilecek yerler listesi ile seyahatinizi planlamaya başlayın!

Marakeş Gezi Rehberi

Jemaa el-Fnaa Meydanı

Kendi içinde iki bölgeye ayrılan Marakeş’in Medina bölgesinin meydanıdır. Bir tür pazar meydanı olan bu yer şehrin en gözde yerlerinden bir tanesidir. Meydan içerisinde birçok tezgâh, küçük gösteriler göreceksiniz. Kutubiye Camii’yi de sınırları içine alan meydan, bu cami ile şehrin pazarlarının kesiştiği noktada bulunur.

Merkezi yerler, şehirlerin kalbinin attığı yerlerdir. Halkın günlük yaşamının her anını gözlemleyebileceğiniz Jemaa el-Fnaa Meydanı, Marakeş gezisi sırasında görmeniz gereken yerlerden bir tanesi.

marakeş gezi rehberi

Kutubiye Camii

Kutubiye Camii, Jemaa el-Fnaa Meydanı içinde bulunan 12. yüzyılda yapılmış camidir. Dini önemi oldukça büyük olduğu gibi şehir için de sembol haline gelmiş yapılardan biridir. Berberi Kral Yakup Mansur tarafından inşa ettirilmiştir ve hemen yanında bulunan pazardaki eski bir gelenekten adını almıştır. Bu pazarda bir gelenek haline gelmiş olan kitap satıcılığı sebebiyle cami de Kutubiye adını almıştır.

Aynı zamanda portakal ağaçları ile dolu bir park da Kutubiye Camii yanında bulunur ve hâlâ ibadete açık olan dini mekanlardan bir tanesidir. Siz de tarihi değeri olan bu ibadethaneyi ziyaret etmek isterseniz Marakeş gezilecek yerler listesi ile planlarınızı yapabilirsiniz!

marakeş gezisi

Souks, Marakeş Pazarları

Souk, Arapça kökenli bir kelimedir ve pazar anlamı taşımaktadır. Marakeş pazarları da belki şehrin en önemli alanlarından biridir. Eski kent bölgesi olan Medina’da bulunan pazarlar, rengârenk yapıları ve size sundukları türlü türlü ürünlerle Marakeş deneyimini eşsiz hale getirecek!

Halı pazarı, terlik çarşısı, baharat pazarı gibi birçok pazarı bulabileceğiniz yerde kendinize bir şeyler alabilir ya da sevdiğiniz insanlara götürmek için hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.

marakeş gezi rehberi

Bahia Sarayı

Kelime anlamı “parlaklık, ihtişam” olan bir yapıdan neler bekliyorsanız, onu alacaksınız! Bahia Sarayı, 19. yüzyılda inşa edildiği düşünülen bir yapıdır. Yapının en eski bölümü olan kuzey bölümünün 1866-1867 yılları arasında Vezir Si Musa tarafından inşa ettirildiği bilinmektedir. Si Musa’nın oğlu olan Ahmet bin Musa, 1894 yılında babası yerine Büyük Vezir olduğunda bu kuzey kısımdaki evin çevresini genişlettirerek büyütmüştür.

İslam ve Fas mimarisinin en başarılı örneklerinden biri olarak ün kazanmış olan Bahia Sarayı, yalnızca yapının güzelliğiyle değil, bahçesinin güzelliğiyle de tanınmaktadır. Marakeş gezilecek yerler içine adını kazıtmayı başaran yapıyı kesinlikle görmeniz gerekenler listesine eklemelisiniz!

marakeş gezi rehberi

Majorelle Bahçeleri

İsmini Fransız ressam Jacques Majorelle’den alan bahçeler, ilginizi oldukça çekecek inanılmaz bir eser. Pazarlarıyla ünlü olduğu kadar bahçeleri ile de ünlü olan Marakeş’te gezilecek yerler listenize kesinlikle eklemeniz gereken yerlerden bir tanesi.

1919 yılında Majorelle, Marakeş’e yerleştiğinde tüm gezdiği yerlerden toplayarak bu bahçeye getirdiği egzotik bitki türleri ile burası harika bir botanik bahçesi! Majorelle öldükten sonra külleri bile bu bahçe içerisinde bir alana serpilmiştir. Hatta buradaki turunuz sırasında bu kısmı da görebilirsiniz. Daha sonra bu bahçe dünyaca ünlü moda tasarımcısı Yves Saint Laurent tarafından satın alınmıştır.

Burada harika mimari yapı özellikleri de gözlerinizi dolduracak. Bunun yanında Berberi kültürünün anlatıldığı bir müze botanik bahçesi sınırları içerisinde ziyaret edebileceğiniz yerlerden bir tanesi.

marakeş gezisi

Ali bin Yusuf Medresesi

14. yüzyıldaki kuruluşundan itibaren 400 yıl boyunca dini ve bilimsel alanlarda verilen eğitime ev sahipliği yapan medresedir. 1565 yılında Sahabe Hanedanı hüküm sürerken genişletilmiş ve böylece Fas içindeki en büyük medrese haline gelmiştir. Kendine hayran bırakan yapı 1960 yılında kapatılmış olsa da restorasyon çalışmaları ile 1982 yılında geri açılmıştır.

Marakeş gezilecek yerler rehberi içerisinde mutlaka görmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden biri de Ali bin Yusuf Medresesi’dir.

ali bin yusuf medresesi

Marakeş’e Gitmek İsteyenler İçin Detaylar

Marakeş sırasında sizlere verebileceğimiz detaylar arasında kesinlikle pazarlarla ilgili olan bir tanesi var. Medina bölgesindeki birçok pazardan alışveriş yapmak isterseniz pazarlık yapmanızı tavsiye ederiz. Çok daha uyguna beğendiğiniz ürünleri alabilirsiniz aynı zamanda bu Marakeş’te geleneklerden ve sürekli yapılan şeylerden bir tanesidir.

Marakeş gezilecek yerler listesi ile gezinizi planlarken karnınız acıktığında ne yapacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Sizleri aydınlatalım! Fas mutfağı, yüzyıllar boyunca Fransız ve İspanyol etkisi altında var olmuştur. Sahra altı etkilerin de bulunduğu mutfak aslında temelinde Akdeniz mutfağı ile Arap coğrafyasının mutfağı kesişmesi vardır. Bir tür güveç yemeği olan Tajin, bu kültürün temel yemeklerinden biri olan Kuskus, ünlü çorbaları Harira ve daha birçok yemek Marakeş gezisi sırasında deneyebileceğiniz lezzetler arasında.

Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri