Gastronomi Gezileri

Mardin Sokak Lezzetleri: En Ünlü 5 Sokak Lezzeti

Mardin Meşhur Lezzetler

Mardin sokak lezzetleri listemiz sayesinde, Mardin sokaklarında tadabileceğiniz 5 farklı lezzeti sizlerle paylaşıyoruz. Şimdiden afiyet olsun diyelim!

Mardin Sokak Lezzetleri

1- Dobo
Dobo, Mardin lezzetleri arasında mutlaka denemeniz gereken özel bir Süryani et yemeğidir. Mardin yöresinde ünlü olan Dobo’yu, Mardin’deki belirli restoranlarda yemenizi tavsiye ediyoruz. Kuzu budu ile yapılan Dobo içerisinde bolca badem, patlıcan, biber, maydanoz gibi ürünler de bulunmaktadır. Mutlaka Mardin sokaklarında gezerken acıktığınızda deneyimleyebileceğiniz yemekler arasında bulunmaktadır.

Kültürel değeri de oldukça yüksek olan, çok uzun zamanlardır yapılan köklü bir yemek olan Dobo, Mardin mutfağı için vazgeçilmez lezzetlerden bir tanesi!

mardin sokak lezzetleri

2- İrok
İrok, İkbebet’le aynı şey aslında. Bizim bildiğimiz anlamda ise içli köfte! Herkesi kendine hayran bırakan bir lezzet olan içli köfte, Mardin yöresinde ikiye ayrılıyor. Aslında tek farkları pişirilme tarzı olan İrok ve İkbebe, Mardin usulü içli köfte. Mardin sokak lezzetleri içine girmeyi başarmış İrok, kızartılarak tüketilen bir yemek.

Kızartma içli köfte restoranlarda daha çok servis edilen bir yemek. Haşlama genelde evlerde yapılıyor. Bu sebeple İrok’u, Mardin sokaklarında tüketebilirsiniz. Kalori bakımından oldukça zengin ve lezzet bakımından ise parmaklarınızı ısırtacak eşsiz bir yemek!

mardin sokak lezzetleri

Mardin’in 5 Sokak Lezzeti Sizleri Bekliyor!

3- Soğan Kebabı
Bir yemeğin önce göz doyurması gerektiğini söylerler. Ne kadar da doğru! Yalnız Soğan Kebabı, sadece gözlerinizi değil karnınızı da bir hayli doyuracak. Mardin sokak lezzetleri listesine aldığımız Soğan Kebabı, oldukça özel bir kebap türü. Mardin’den çıkmış ve tüm bölgeye yayılarak popülerliğini artırmış olan lezzeti deneyebilirsiniz.

Kebaplık soğan olarak da bilinen arpacık soğan ile yapılan yemek içerisine yağlı kıyma kullanılarak yapılan köfteler girmektedir. Baharat oranı, piştiği zaman karamelize olan soğanlar ve köftelerinin lezzeti ile Mardin sokaklarındaki iyi restoranlarda bulabileceğiniz Soğan Kebabı, sizleri oldukça tatmin edecek!

mardin sokak lezzetleri

4- Mardin Kebabı
Mardin sokak lezzetleri arasında yerini alan Mardin Kebabı, görünüş olarak Adana kebaba benzemektedir. Kuzu eti ve dana etinin karışık olarak kıyılarak yapıldığı kebapta etler zırh yardımıyla diğer malzemelerle iyice karıştırılmaktadır.

Kırmızı biber, maydanoz gibi ürünlerle çekilen et; karabiber, pul biber, tuz gibi baharatlarla tatlandırılır. Yanında genellikle soğan salatası, közlenmiş domates ve pide ekmekle servis edilen lezzet ayrıca bulgur pilavı ile de tüketilmektedir. Yanında ayran içmenizi tavsiye ettiğimiz Mardin Kebabı, oldukça doyurucu bir yemek!

mardin sokak lezzetleri

5- Zingil
Yemeklerin ardından şerbetli tatlılar yemek bizim kültürümüzün bir parçası haline gelmiştir. Ağız sulandırıcı tatlılardan biri olan Zingil’i, Mardin sokak lezzetleri arasında görebilirsiniz. Bir çeşit lokma tatlısı olan Zingil, Mardin’in en meşhur tatlılarından da biridir. Yani aslında Mardin usulü lokma tatlısı olarak adlandırabileceğimiz Zingil, damağınızı şenlendirecek!

mardin sokak lezzetleri

İlginizi çekebilir: Mardin’in Meşhur Lezzetleri: En Meşhur 5 Tat!

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri