EgeMuğlaYurtiçi Gezilerimiz

Mavinin Kutsal Güzelliği: Muğla Köyceğiz Gezi Rehberi

Köyceğiz Gezilecek Yerler

Huzur bulacağınız bir tatil mi istiyorsunuz? O zaman sakinlikle, tarihi ve doğal güzelliklerle dolu bir Köyceğiz gezi rehberi için tavsiyelerimize göz atın.

Köyceğiz Nerededir? Köyceğiz Gezisi Hakkında

Köyceğiz; tarihi M.Ö. 3400 yıllarına kadar dayanan, İskitlerden Romalılara kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, turizm cenneti Muğla’ya bağlı şirin bir ilçedir. Bir Köyceğiz gezisi planlıyorsanız; Ege ve Akdeniz’in birleştiği yerde bulunan ve Muğla-Fethiye karayolunun yaklaşık 60 km içinde olan bu güzel ilçeye geldiğinizi, güzel narenciye bahçelerini gördüğünüzde mutlaka anlayacaksınız.

Köyceğiz; Tarihi güzelliklerin yanı sıra Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde Kurtuluş Savaşında halk direnişinin kilit noktalarından biri haline gelmiş, yurdumuzun savunulmasında çok büyük bir rol sahibi olmuştur. Ve köyün ismi bu savaştan sonraki şu sözle: ‘’Bütün şehir batmış. Sadece kıyıda bir Köyceğiz kalmış.’’ cümlesinden gelmektedir.

Köyceğiz gezi rehberi arasında; gezinizi daha güzel yapacak olan şirin mimarileri ve doğal güzelliklerin yanı sıra, Türkiye’nin gözde tatil beldelerinden biri olarak size sıcak plajlar, kaplıcalar, yaylalar ve derin tarihi kalıntılar ile içine çeken bir atmosferi ve sıcakkanlı insanları ile unutulmayacak bir tatil fırsatı sunuyor.

Köyceğiz Gezisi Rehberi

Güzel bir Köyceğiz gezisi planlıyorsanız; içindeki tarihi kalıntılar ve doğal güzellikleri ziyaret etmeden önce tavsiyelerimize göz atabilirsiniz. Öncelikle Köyceğiz içinde ya da yakınında bulunan yerlerden bahsedelim.

Kaunos Antik Kenti; Dalyan üzerinde tekneyle gezerken de gördüğünüz, tekneyle yaptığınız 10 dakikalık yolculuktan sonra yürüyerek 3 bin yıllık kenti, kaya mezarlarını ziyaret edebilirsiniz. Dönemin liman kenti olan Kaunos, Köyceğiz gezisi sırasında mutlaka ziyaret etmeniz gereken, büyüleyici bir antik kent.

Köyceğiz’in cennet gibi köylerinden Ekincik’in içinde bulunan Sultaniye Kaplıcaları da mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden. Alternatif tıpta özellikle çoğu cilt hastalığına şifalı geldiği düşünülen bu kaplıca, birçok turistin uğrak noktası olmakta.

Ekincik köyü, Köyceğiz gezi rehberi planlayan herkesin görmesi gereken bir cennet. Köy, Köyceğiz merkezine yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunuyor. Köyün içinde konaklayabileceğiniz pansiyonlar, cennet gibi koylar ve deniz kenarında şirin çay bahçeleri de bu var. Ekincik’i gördükten sonra, buraya geldiğiniz için kesinlikle pişman olmayacaksınız.

Yuvarlakçay da kesinlikle görmeniz gereken güzelliklerden biri. Köyceğiz’e bağlı Yuvarlakçay; birçok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekiyor. 6-7 derecelik buz gibi suyu, saniyede yaklaşık 3500 litrelik debisi ile tüm ziyaretçilerini etkilemekte. Çayın konumlandığı bölgedeki birçok restoranda balık yiyebilir, kahvaltı edebilir, manzara eşliğinde çayınızı içebilirsiniz. Çay, özellikle üzerine kurulu salıncaklarla da dikkatleri gün geçtikçe üzerine çekmekte.

Köyceğiz gezi rehberi arasında ayrıca görmeniz gereken bir yer de Köyceğiz Gölü. Bu göl; tektonik bir çukurun içinde birikmiş sularla ve Dalaman Çayının da etkisiyle oluşmuş bir göldür. Gölün içinde ayrıca, tatlı-tuzlu suyun karıştığı Lagün Gölü de bulunmakta. Burada kamp sandalyelerinizle manzaranın keyfini çıkarabilir, yasak olmayan dönemlerde balık tutabilir ve küçük teknelerle gezintiye çıkabilirsiniz. Köyceğiz Gölü ayrıca neredeyse 8 ay boyunca su kayağı yapılan, su takımlarının da antrenman için uğrak mekanlarından olan bir göl.

Toparlar Şelalesi ise Köyceğiz- Antalya yolu üzerinde bulunan, Köyceğiz’e yalnızca 8 km uzaklıkta bulunan bir saklı cennet. Şelaleye gitmek için yola çıktığınızda sizi ilk önce karşılayacak olan çam ağaçları, ilerledikçe göreceğiniz şelale ve ormanın kokusu unutulmaz bir tatil yaşamanızı sağlayacak. Doğa yürüyüşü seviyorsanız Köyceğiz geziniz sırasında yürüyerek dahi ulaşabileceğiniz bir mesafede.

Narenciye Bahçeleri: Köyceğiz’in Gözbebeği

Köyceğiz halkının büyük bir kısmı tarım ve hayvancılıkla uğraşmakta. Sıcakkanlı ve misafirperver Köyceğizlilerin narenciye bahçelerini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Özellikle Köyceğiz portakalı lezzetiyle unutamayacağınız bir tat olacaktır.

Son zamanlarda özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşayan insanların; küçük ve sakin bölgelere göç etmesiyle ilgili haberleri mutlaka duymuşsunuzdur. Köyceğiz, tarımcılık yapma seçeneğinin olması, tarihi ve doğal güzellikleri nedeniyle de insanların yaşamak ve gezmek için sıklıkla tercih ettiği bir yer.

Oraya yerleşmeyi düşünmüyor, yalnızca ziyaret etmek istiyorsanız da; Köyceğiz gezi rehberi arasında bu güzel narenciye bahçelerini görebilme imkanına sahip olacaksınız. Bölge halkı sizi misafir etmekten, hatta size portakal ikram etmekten mutluluk duyacaktır. Dalında koparacağınız bir Köyceğiz portakalının tadı da kesinlikle daha başka olacaktır.

Portakal dışında limon, kremantin, nar, greyfurt gibi birçok meyveyi de tatmanız münkün. Bölge halkının çoğu da geçimini bu güzel narenciye bahçelerinden sağlamakta, bu yüzden özellikle son yıllarda internet üzerinden evinize de bu lezzetli meyvelerden sipariş edebileceğinizi hatırlatalım.

Köyceğiz Gezisi İçin Tavsiyeler

Köyceğiz oldukça turistik bir yer olduğundan ve birçok misafiri ağırlayan bir ilçe olduğundan; kalacak yer konusunda problem yaşama ihtimaliniz çok azdır. Köyceğiz gezisi planlarken konaklama için yer ayırtma işini son ana bıraktığınızı bile düşünseniz; bölgede çok fazla otel, pansiyon, apart ve kamp alanı olduğu için herhangi bir sorunla karşılaşma olasılığınız çok düşük olacaktır. Yine de konaklamayı da gezi planınızı yaparken göz ardı etmeyin deriz, yaz dönemi talep oldukça fazla olabilir.

Yemek yeme konusundaki tavsiyelerimize göz atmak isterseniz; bir Köyceğiz gezi rehberi arasında mutlaka balık yemelisiniz deriz. Taptaze ve kiremitte pişmiş lezzetli balıklardan yemezseniz pişman olabilirsiniz! Kuzugöbeği mantarının, tenekede tavuğun ve pekmezli karın, Ege bölgesinde şehirlere göre ismi değişebilen bir lezzettir, tadına da mutlaka bakmalısınız!

Gezinizden önce Köyceğiz’in Karadeniz bölgesi illerinden sonra en çok yağış alan yerlerden biri olduğunu hatırlatırız. Bu sebeple gideceğiniz mevsime göre kıyafetleriniz açısından hazırlıklı olmanızı tavsiye ederiz. 

  • Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu