Aktiviteli Tatiller

Menekşe Yaylası & Başiskele Trekking Turu

Kocaeli Trekking Rotaları

Kocaeli İli Başiskele İlçesi’nde bulunan Menekşe Yaylası – Başiskele Trekking Aytepe soğuk su deposundan başlar. Yürüyüş mesafesi 14 kilometredir.

Menekşe Yaylası & Başiskele Trekking Turu

Menekşe Yaylası ve Başiskele Kocaeli ili sınırları içindedir. Başiskele ilçesinde Menekşe Yaylası’nda bulunan Menekşe Yaylası – Başiskele Trekking parkuru Aytepe’de soğuk su deposunda başlar. Yarım saat süren dik bir çıkıştan sonra Şahin Tepesi’ne ulaşılır. Bu tepe bölgeye hakimdir. Adını bahar aylarında açan menekşe çiçeğinden almıştır.

Bu bölgede birkaç yerde su bulunur. Menekşe Yaylası’nın 100 metre güneyinde Papaz Çayırı vardır. Yaylanın kuzeyinde 1073 metrelik Bayrak Tepe vardır. İnönü Yaylası’nın 15 kilometre batısındadır. Burada rakım 1000 metre civarındadır.

 menekşe yaylası trekking

Menekşe Yaylası Trekking Ulaşım

Menekşe Yaylası’na toplu taşıma araçları ile ulaşım yoktur. Bu yüzden doğa yürüyüşleri yapmak için özel aracınızla gitmelisiniz. Bütçesi olanlar araba kiralayabilir. Menekşe Yaylası Trekking alanına gitmek için iki farklı yol bulunuyor.

Kocaeli – Gölcük – Nüzhetiye güzergahı üzerinden Menekşe Yaylası’na ait tabelaları takip etmek. Diğer güzergahta ise İzmit TEM otoyolunun batı çıkışından Bursa istikametine doğru gidilir.

Yuvacık Beldesi’ne gelindiği zaman köye doğru dönülür. Yuvacık Barajı geçilir. Aytepe’ye kadar yol takip edilir. Oradan da Menekşe Yaylası’na ait tabelalar takip edilerek gidilir. Bu güzergah kullanılacaksa Aytepe’den sonra yolculuk zorlaşmaktadır. Aracınız yere yakın ise bazı yerlerde çok yavaş gitmeniz gerekiyor. Yolun genel yapısı bozuktur. İlk güzergah daha düzgündür. Bu doğa yürüyüş parkuru aktiviteli tatiller için tercih edilmektedir. İstanbul’a uzaklığı 135 kilometredir. Başiskele’ye 15 kilometre, İzmit’e 30 kilometredir.

 menekşe yaylası trekking

Menekşe Yaylası

Yürüyüş sırasında ormanlık alandan geçilir, Kayın, Gürgen ve Çam ağaçları bulunur. Bu trekking alanında ideal zaman ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsimleridir. Kış ayları tavsiye edilmez. Kışları erimiş kar ya da yağmur suları sele neden olup yolu kapatabilir.

İlginizi çekebilir Kocaeli Gölcük Gözlementepe Piknik Alanı

Menekşe Yaylası’na vardığınızda kekik kokusu dikkatinizi çekecektir. Yaz aylarında çok sıcaktır. Güneşe karşı önlem almanız gerekir. Güneş çekildikten sonra ise çok serindir.

Menekşe Yaylası doğa yürüyüşü ile ün yapmıştır. Bu nedenle diğer yaylalar piknik yapan insanlarla dolarken bu yaylada piknik yapılmaz. Heyecan arayanlar güneş tepede iken bile karanlık olan ormana girip yürüyüş yapabilir. Aktiviteli tatiller için ideal bir trekking alanıdır.

 menekşe yaylası trekking

Menekşe Yaylası Trekking yapacağınız bölge sessiz ve sakindir. Mevsimine göre dağ çiçeği ya da kekik bitkisi yürüyüş boyunca eşlik eder size. Nefis doğa manzaraları vardır. Yürüme parkurunda dere, çay ve benzeri yoktur. Ancak yol üstünde ve yayla yakınında çeşme bulunur.

Gürgen, Kayın ve Çam ağaçları altında bir doğa yürüyüşü yapmak size iyi gelecektir. Yeşile ve maviye doyacaksınız. Burası trekking için tercih edilen meşhur bir yerdir. Ancak gündüzleri sıcaktan bunalacaksınız.

Bu bölgeye günübirlik trekking düzenleyen tur alternatifleri de bulunmaktadır. Böyle grup içinde bir doğa yürüyüşü tercih edebilirsiniz.

Menekşe Yaylası’nda herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Bu nedenle yürüyüş sırasında ihtiyaç duyacağınız her şeyi yanınızda getirmelisiniz. Menekşe Yaylası trekking özellikle doğa sevenler tarafından tercih edilmektedir. İsterseniz Yuvacık’ta bulunan doğa spor kulüplerinin düzenlediği Menekşe Yaylası Trekking gruplarına dahil olabilirsiniz.

Bu yürüyüş size büyüleyici güzellikteki doğa ile farklı manzaralar sunacaktır Gece konaklamak istediğinizde Yuvacık otellerinde kalabilirsiniz. Ancak hafta sonu için rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Zira hafta sonları kalabalık oluyor. Otellerde önceden yer ayırtılmadığında boş yer bulunmuyor.

serkan sayoğlu

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu