AvrupaİtalyaYurtdışı Gezilerimiz

Milano Gezilecek Yerler: Dünyanın Moda ve Marka Başkenti

Milano Gezi Rehberi

Modanın ve markaların başkenti Milano aynı zamanda adeta bir tarihi zenginlik kaynağı. Bu dünya güzeli yeri görmek için Milano gezilecek yerler sizi bekliyor.

Milano Nerede?

Milano, İtalya’nın kuzeyinde yer alan bir şehir. Milano’yu tanımlamak için ticaret, sanat, tasarım, eğitim, moda ve turizmin başkenti gibi pek çok ifade kullanılabilir. Milano gezilecek yerler size birçok deneyim kazandıracak. Bu gezi esnasında şehrin sokaklarını gezerken tarihi ve modern dünyayı bir arada yaşayacaksınız. Şehrin merkezinde dünyanın en eski katedralinden tutun da dünyanın en eski alışveriş merkezine kadar pek çok yapı bulunuyor. Milano aynı zamanda İtalya’nın en zengin ve gelişmiş ikinci büyük şehri. Milano’yu bu kadar zengin yapan ise, Lombardiyalı bankerler.

milan centre

Çok eski zamanlarda başlamış olan ekonomik faaliyetleri bugüne kadar gelmiş olan girişimler ile birlikte endüstri, sanat, moda ulaşım ve daha sayabileceğimiz pek çok farklı alanda Milano’yu ülkenin lideri konumuna getirmiştir. Şehir bu faaliyetlerin yanında futbolda da oldukça önce çıkmıştır. Ülkenin en büyük kulüpleri arasında olan A.C. Milan ve Inter Milan kulüplerine ev sahipliği yapmaktadır. Milano gezilecek yerler sizi sadece tanık olacağınız tarihi değerleri bakımından büyülemeyecek. Modanın kalbi olarak bilinen Milano, hayat tarzı ile de sizi büyüleyecek.

Milano Gezi Rehberi

Duomo di Milano Katedrali

1386 yılında yapımına başlanan katedral, dünyanın en büyük dini gotik yapılarından biri. Birçok farklı sebepten ötürü yapımı 1965 yılında tamamlanmış. Dini yapının iç duvarlarında İncil’den bazı sahnelerin tasvir edildiği resimler görmeniz mümkün fakat size etkileyecek asıl şey yapının içindeki Havari Bartalmay heykeli olacaktır. Milano gezisi yapacakların ziyaret listelerinde ilk sıra kesinlikle bu katedrale ait olmalıdır.

milano gezisi

Sforzesco Şatosu

Bu şato, askeri yapının bulunduğu bir alana 15.yüzyılda inşa edilmiş. Şatonun bahçesini 7/24 ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Şatonun iç kısmında ise farklı konuları ele alan müzeler mevcut. Bunların en önemlisi, Antik Çağ Sanatları Müzesi. Bu müze Sforza Ailesinin toplamış olduğu fresk ve heykelleri bünyesinde barındırıyor. Milano gezisi sırasında görebileceğiniz diğer müzelerde ise farklı dönemlere ait tablolar, madalyonlar ve müzik aletleri sergileniyor.

milano gezisi

Galleria Vittorio Emanuele II

Bu pasaj Milano’nun Çizim Odası lakabı ile de bilinmekte ve 1865-1877 yılları arasında inşa edilmiş. Pasaj, Latin haçını andıran tasarımı ve çelik iskeletlerle desteklenen cam kubbesi dolayısıyla oldukça göz kamaştırıcı. Bu dev kubbenin altında ise zamanında İtalya’ya başkentlik yapmış olan üç kentin armaları bulunuyor. Torino’ya ait Boğa simgesinin yanı şans getirildiğine inanıldığı için sürekli olarak kalabalık oluyor. Bu pasaj aynı zamanda adını İtalya’nın ilk hükümdarından alıyor. İçerisinde Gucci, Luis, Prada gibi lüks markaların mağazalarını bulunduran pasajı Milano gezisi sırasında mutlaka ziyaret etmelisiniz.

milano gezisi

Son Yemek Freski

Bu kilise günümüzde manastır olarak kullanılan bölümün yemekhane kısmının duvarlarını süsleyen ve tabii ki Leonardo da Vinci tarafında çizilen Son Yemek isimli fresk sayesinde tam bil ilgi odağı konumunda. Bu fresk, Hz. İsa’nın havarileri ile yediği son yemekte içlerinden birinin ona ihanet edeceğini duyurma anını betimliyor. Bu freskin günümüzde yağlı boya tablo olarak anılmasının sebebi ise, Leonardo da Vinci’nin kendi geliştirdiği tekniği kullanması.

milano gezisi

La Scala Opera Evi

Bu opera evi adını Kutsal Roma İmparatoriçesi Maria Theresia’dan alıyor. Turistlerin en popüler mekanlarından biri olmasının nedeni ise, mimarisindeki zarafet ve içerisinde sergilenen muazzam performanslar. Milano gezisi sırasında gezilecek yerler listenize burayı mutlaka eklemelisiniz.

la scala opera house

Milano’ya Ne Zaman Gidilmeli?

Milano şehrine yılın her mevsimi gitmenin elverişli olduğunu söylemek mümkün. Milano gezilecek yerler için belli bir zaman belirlemek zorunda değilsiniz.

Milano’da Ne Yenir? Milano’da Ne Yapılır?

İtalya, Avrupa’nın en büyük pirinç üreticileri arasında yer alır. Milano’nun Po Vadisinde yetişen bu pirinçler, şehri tam bir pirinç cenneti yapar ve doğal olarak risotto Milano’nun geleneksel yemeğidir. Safranla yapılan bu pirinç pilavı gerçekten denenmesi gereken bir lezzettir. Ossobuco, nefis bir et yemeğidir. Etin ortasında yer alan jöle kıvamındaki kemik iliği yemeğe çok başka bir lezzet katıyor. Piadina ise tortillayı andıran bir hamur işidir ve et, peynir, sebzelerle içi doldurularak doyurucu bir öğün elde edilir. Polenta, mısır unu ile hazırlanan ve doğru yapılırsa Milano’nun en önemli lezzetlerinden olan bir çeşit garnitürdür. Tabii ki burada yiyebileceğiniz en güzel lezzet pizzadır. Milano’da pizza yedikten sonra şimdiye kadar yemiş olduğunuz bütün pizzaları unutacaksınız.

Venedik’e gitmeden kanal keyfi yapabileceğiniz bir bölge daha var: Navigli Bölgesi. Milano’da bulunan bu bölgede kanal keyfi yaparak keyifli zaman geçirebilirsiniz. Brera Bölgesi ise size kafelerinde huzur dolu zaman geçirdikten sonra Brera Botanik Bahçesinde güzel bir yürüyüş yapma fırsatı veriyor ve tabii ki Milano’ya gitmişken alışveriş yapmadan dönmemelisiniz. Şehrin birçok bölgesinde lüks moda markalarının bulunduğu mağazalar bulunuyor.

Milano İçin Tavsiyeler

Duomo di Milano Katedralini gezecekseniz giriş biletinizi önceden internetten alarak uzun bilet kuyruğunda beklemeden işinizi halledebilir ve Milano gezilecek yerler listenizi tamamlarken aynı zamanda tasarruf etmiş olursunuz. Geziyi sonbaharda yaparsanız aniden bastıracak yağmurlara karşı tedbirli olmalısınız.  Buna benzer daha birçok farklı içerik için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

Diğer Avrupa şehirleri hakkında bilgi için aşağıda sıralanan içeriklerimize göz atabilirsiniz.

serkan sayoğlu

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu