Hafta Sonu Tatilleri

Mudanya Gezisi: İstanbul’a Yakın Hafta Sonu Tatili

İstanbul’a yakın hafta sonu tatili yapmak istiyorsanız Mudanya gezisi tam size göre! Şehrin kalabalığından kaçıp tarihi, doğal güzellikleri görebilirsiniz.

Mudanya Hakkında

Mudanya, Bursa’nın Marmara Denizi kıyısında bulunan bir ilçesidir. Tarihi oldukça eskilere dayanan Mudanya, aynı zamanda yeşil doğası ve deniziyle birçok turisti de kendine çekmektedir. Özellikle İstanbul’a yakın hafta sonu tatili yapmak isteyen, şehirden kaçmak isteyen kişiler Mudanya gezisi yapabilirler. Yerlisi yabancısı birçok turistin ilgi odaklarından biri olan Mudanya, ziyaretçilerini bekliyor.

İlk adı Myrleia olan Mudanya’nın tarihi MÖ 7. yüzyıla kadar uzun bir geçmişe sahiptir. Buranın bir İyon kolonisi olan ve Erdek’i de kuran Kolofonlular tarafından kurulduğu bilinmektedir. MÖ 3. yüzyıla gelindiğinde Myrleia, Bursa şehrinin kurucusu olan Bithynia Kralı Prusias’ın hakimiyeti altına girmiştir. Prusias’ın kayınpederi Makedonya Kralı Philippos’la beraber elde edilen bölge daha sonra Prusias’a bırakılınca, hükümdar Myrleia’yı karısı Apame adına Apameia olarak adlandırdı. Apameia, sonraları Roma İmparatoru Augustus tarafından ordu üssü yapıldı. Ve böylece Myrleia, Apameia ve Mudanya isimlerini alan bölge Roma İmparatorluğu’nun Anadolu’daki ilk kolonisi haline geldi. Mudanya gezisi sırasında tarihi birçok mekânı gezebilirsiniz.

mudanya gezisi

1321 yılında Osman Bey tarafından Osmanlı toprakları arasında katılmıştır. 1871 yılında ilçe olma özelliği kazanan Mudanya, iki yıla yakın bir süre boyunca Yunan işgali altında kalsa da 12 Eylül 1922’de Halit Paşa ve ona bağlı Türk ordusu Mudanya’yı işgalden kurtarmıştır. Aynı zamanda 11 Ekim 1922 yılında imzalanan Mudanya Mütarekesi de oldukça önemli bir tarihi olgudur.

İstanbul’a yakın hafta sonu tatili yapıp şehirden kaçmak isterseniz Bursa Mudanya sizleri bekliyor!

Mudanya’ya Ulaşım

Hafta sonu tatili yapılabilecek yerlerin başında Mudanya gelmektedir kuşkusuz. Peki, Mudanya gezisi planınızı gerçekleştirmek için bölgeye nasıl ulaşım sağlayabilirsiniz?

Öncelikle başka şehirlerden geliyorsanız Bursa’ya ulaşacak otobüs veya uçaklardan birine binmelisiniz. Genellikle otobüs tercih ediliyor çünkü Bursa’ya varmak için ülkenin her yerinden Bursa’ya sefer bulunuyor. Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde indikten sonra F/1 numaralı otobüse binmeniz sizi Mudanya İskelesi’ne götürecektir. Bursa şehir merkezi ile Mudanya arası yaklaşık 30 kilometredir.

İstanbul’dan Mudanya’ya gelecekseniz Eminönü İskelesi’nden her gün seferlerin olduğu BUDO’yu (Bursa Şehirlerarası Deniz Otobüsü) kullanarak Mudanya’ya yaklaşık 1,5 saat içinde varabilirsiniz. Aynı şekilde İDO’da (İstanbul Deniz Otobüsü) Yenikapı ve Kadıköy’den Mudanya’ya sefer düzenlemektedir.

Mudanya gezisi için hazırsanız, gidelim!

Mudanya Gezisi & Hafta Sonu Tatili

Şehirden kaçmak için güzel bir hafta sonu tatili yapmak isteyebilirsiniz. Mudanya gezisi ile bu plan gerçek olacak. Mudanya’da gezilecek yerler rehberimiz başlıyor!

Mütareke Evi Müzesi
Büyük Türkiye Kurtuluş Savaşı’nın askerî safhasını sona erdiren antlaşma olan Mudanya Ateşkes Antlaşması’nın yapıldığı evdir. 11 Ekim 1922’de mütarekenin imzalandığı bu ev Mudanya merkezde bulunmaktadır ve Mudanya gezisi yapanların ilk önce ziyaret etmeyi tercih ettiği yerlerdendir. Tarihi 19. yüzyıla dayanan evin ilk sahibi Aleksandr Ganyanof’tur. Daha sonra Hayri İpar tarafından alınıp restore edildikten sonra 1937 yılında müzeye dönüştürülmüştür.

Mütareke Evi Müzesi’ni gezmek, zorlu Kurtuluş Savaşı’na bir nebze de olsa yakından bakmanızı sağlayacak!

mudanya gezisi

Yıldıztepe
Yıldıztepe, bir seyir tepesi olarak karşımıza çıkıyor. Manzara bakımından ve görülmeye değerliği bakımından Mudanya gezisi yapanların bir kere gitmesi gereken yerlerden bir tanesi.

Aşıklar Tepesi olarak da bilinen Yıldıztepe, Mudanya merkeze birkaç dakikalık mesafede bulunuyor ve yalnızca Bursa’ya değil tüm Marmara Denizi’ne hâkim bir konumu var.

istanbul'a yakın hafta sonu tatili

Kumyaka
Kumyaka, Mudanya ilçesine bağlı bir beldedir. Mudanya gezisi yapacaksanız görmeniz gereken yerlerden biri. Antik Dönem içerisinde Sygi adı ile bilinmiştir. Sygi kelimesi Yunanca incir anlamındadır. Daha sonra Kumyaka adını alan bölgenin zeytinleri meşhurdur. Yemyeşil bir doğası olan Kumkaya, Rum köylerinden oluşan bir belde iken Nüfus Mübadelesi Rumlar bölgeyi terk etmiştir.

Rum evlerini, doğasını ve tarihi yapılarını ziyaret edebileceğiniz Kumyaka hafta sonu tatili için sizi bekliyor. Özellikle dünyanın en eski üçüncü kilisesi olduğu bilinen Baş Melekler Kilisesi’ni ziyaret etmeyi unutmayın.

mudanya gezisi

Trilye
Trilye, Zeytinbağı olarak da bilinen Marmara Denizi kıyısındaki şirin bir köydür. Mudanya ilçe merkeziyle arasında 11 kilometre mesafe bulunmaktadır. Tarihi anlamda birçok zenginliği bulunan Trilye, Rum esintilerini çokça görebileceğiniz tatlı bir köydür.

Trilye’ye geldiğinizde Kemerli Kilise, Dündar Evi, Taş Mektep, Fatih Camii, Medikion Manastırı, Osmanlı Hamamı gibi birçok tarihi yapıyı ziyaret edebilirsiniz. İstanbul’a yakın hafta sonu tatili yapmak istiyorsanız tarihinden doğasına her şeyiyle Trilye sizi bekliyor.

istanbul'a yakın hafta sonu tatili

İlginizi çekebilir: Günübirlik Bursa Cumalıkızık Turu Nasıl Olmalı? İşte Detaylar!

Daha fazla gezi fikri için GeziLinki web sitesini takip etmeye devam edin!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu