EgeMuğlaYurtiçi Gezilerimiz

Muğla Gezilecek Yerler

Muğla'da Ne Yapılır?

Türkiye’de tatil denince ilk akla gelen şehirlerden biri Muğla’dır. Muğla; Bodrum, Marmaris, Fethiye, Marmaris ve daha birçok ünlü tatil beldeleriyle yaz turizminin en hareketli olduğu yerler arasındadır. Muğla’ya giderek yemyeşil doğanın tadını çıkarabilir ve tertemiz denizlerinde yüzebilirsiniz. Muğla gezilecek yerler elbette sahil ve plajlarla sınırlı değildir. Şehirde çok sayıda tarihi yapı da bulunmaktadır. İşte GeziLinki okurları için hazırlanmış olan detaylı Muğla gezi rehberi:

Sedir Adası (Kleopatra Adası)

kedrai-1

Sedir Adası ya da bir diğer bilinen ismiyle Kleopatra Adası, Marmaris’e yakın bir konumda yer alan ve görüntüsüyle her göreni kendine hayran bırakan bir adadır. Adanın en ön plana çıkan özelliği altın rengine çalan kumlarıdır. Sahilinde taş yok denecek kadar azdır. Ada üzerinde yer alan Cedrae Antik Kenti, Karyalılar’ın en önemli kültür mirasları arasındadır. Geçmişinin MÖ 6. yüzyıla dayandığı bilinmektedir. 1400’lü yılların ilk çeyreğinde bölge tamamen Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetine girmiş ve günümüze kadar ulamıştır. Sedir Adası içerisindeki en önemli ve en çok gezilen koy Kleopatra Koyu’dur. Görece küçük bir plajdır ancak yaz sezonlarında oldukça kalabalık olmaktadır. Adaya ulaşım Gökova Körfez’inden hareket eden teknelerle ya da Çamlı Köyü’nden kalkan deniz otobüsleriyle gerçekleşmektedir. Adaya yaz sezonunda saat 08.30 ile 19.00 aralığında gidebilirsiniz. Girişler ücretli olup 35 TL civarındadır.

Kabak Koyu

Muğla Gezilecek Yerler

Muğla gezilecek yerler denildiğinde akıllara ilk gelen yerlerden biri Kabak Koyu olmaktadır. Kabak Koyu, Ölüdeniz Faralya Köyü yakınlarında yer alan turistik bir alandır. Tatil sezonlarında her ne kadar kalabalık olsa da yine de huzurlu bir ortama sahiptir. Kumsal uzunluğu yaklaşık 200 metredir ve bir bölümü de çakıllardan oluşmaktadır. Denizi turkuaza çalan bir tondadır ve sığ yerleri de mevcuttur. Koy çevresinde oldukça dik yamaçlar bulunmaktadır ve bu yamaçlar ağaçlarla kaplıdır. Genellikle sedir ve çam ağaçlarından oluşan bu yamaçlar, Kabak Koyu’na ayrı bir güzellik katmaktadır. Kabak Koyu’na gittiğinizde Aladere Şelalesi’ni gezebilir ya da Babadağ’a çıkarak yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Hiçbir şey yapmasanız bile sadece burada bulunmanız bile yeterli olacaktır. Çünkü son derece huzur verici, dingin bir atmosferi vardır. Kabak Koyu’na gittiğinizde burada ev yapımı reçeller almayı unutmamalısınız. Ölüdeniz’e yaklaşık 17 km mesafede yer alan bölgeye Faralya dolmuşlarına binerek ulaşabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi

Muğla Gezilecek Yerler

Fethiye ilçesinde bulunan Kelebekler Vadisi, bu bölgenin en popüler ve en çok sevilen yerleri arasındadır. Sahip olduğu olanaklar ve manzaralar ile her geleni etkisi altına alan bu alan sarp kayalıktan oluşan bir tepe üzerindedir. Tepenin yüksekliği yaklaşık 350 metre kadardır. Vadi içerisinde 80’i aşkın kelebek türü yaşadığına dair bulgular vardır ve bu nedenle de vadiye böyle bir isim verilmiştir. Kelebekler Vadisi oldukça eski bir geçmişe sahiptir. MÖ 4000’li yıllarda yerleşim yeri olduğuna dair düşünceler mevcuttur.

Kelebekler Vadisi’ne giderek kamp yapabilir ya da çevredeki tesislerde konaklayabilirsiniz. Turistik bir bölge olduğundan civarda konaklayabileceğiniz çok sayıda pansiyon, tesis tarzı mekanlar mevcuttur. Ancak buraya gelen gezginlerin büyük bir çoğunluğu kamp yapmayı tercih etmektedir. Kelebekler Vadisi kamp için son derece ideal bir alandır. Çadırınızı kendiniz götürebilir ya da buradaki tesislerden kiralayabilirsiniz. Alanı gezip görmek ücretsiz olsa da çadır kurmak için ücret talep edilmektedir. Alana Ölüdeniz’den hareket eden teknelerle ya da Faralya dolmuşları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Datça

Muğla Gezilecek Yerler

Muğla gezilecek yerler arasında Datça da önemli bir yere sahiptir. Datça özellikle doğal güzellikleriyle ön plana çıkan bir beldedir. Koyları ve yemyeşil tepeleri burayı özel bir tatil rotası kılmaktadır. Datça her ne kadar popüler bir tatil bölgesi olsa da kendine has bir tenhalığı vardır. Özellikle akşam saatlerinde sahilleri oldukça huzurlu bir havaya bürünmektedir. Datça’da çok sayıda plaj yer almaktadır. Gezip görmeniz gereken plajlar; Hayıtbükü Koyu, Kızılbük Gabaklar Koyu, Ovabükü Koyu, Kurubük Koyu, Palamutbükü Koyu ve Küçük Akvaryum Koyu’dur. Buna ek olarak tarihi geziler yapmayı sevenler de Datça sınırları içerisinde yer alan; Knidos Antik Kenti, Knidos Feneri, Antik Datça, Mehmet Ali Ağa Konağı (Kocaev), Değirmen Deresi Su Değirmenleri, Hızırşah Kilisesi ve Papazın İni gibi alanları gezebilirler. Datça, şehrin en uç kısımlarında yer almaktadır. En yakın havalimanı MilasBodrum Havalimanı olup yaklaşık 45 km’dir.

Saklıkent Kanyonu

Muğla Gezilecek Yerler

Saklıkent Kanyonu, Fethiye yakınlarında yer alan bir milli parktır. Sahip olduğu muhteşem doğal güzellikleriyle her göreni etkisi altına almaktadır. Devasa kayaların arasında muhteşem bir alan olan Saklıkent Kanyonu, Fethiye yakınlarında gezip görebileceğiniz doğa harikası bir bölgedir. Kanyonda gezerken kayaların üzerine çıkmanız gerekecektir. Bu nedenle de rahat bir ayakkabı ya da sandalet giyilmesinde yarar vardır. Alana ilk girildiğinde uzun ama keyifli bir yürüyüş yapılacaktır. İlerledikçe kayalıkların yüksekliğiyle birlikte suyun şiddeti de artacaktır. İyi yüzücüler suya girebilirler. Şehrin bunaltıcı sıcaklarından kurtulmanın en iyi ve keyifli yollarından biri bu olacaktır. Hava ne kadar sıcak olursa olsun su oldukça soğuk olacaktır. Kanyonda ilerleyip engebeli alanlar geçildikten sonra minik bir şelale ile karşılaşılacaktır. Bu şelale de görülmeye değer bir güzelliğe sahiptir. Alana giriş ücretli olup müzekart geçerlidir. Tam bilet fiyatı 15 TL’dir.

Köyceğiz

Muğla Gezilecek Yerler

Muğla gezilecek yerler listesi içerisinde doğayla daha iç içe olabileceğiniz alanlardan biri Köyceğiz’dir. Köyceğiz ilçesi şehrin biraz daha iç kısımlarında yer aldığından denize kıyısı bulunmamaktadır. Ancak köyün her bir yeri görülmeye değer güzelliğe sahiptir. Özellikle Köyceğiz Gölü, ziyaretçilerin gezmekten en hoşlandığı alanlar arasında gelmektedir. Göl üzerinde çeşitli sporların yapılabilmesi de buranın cazibesini artırmaktadır. Köyceğiz içerisinde yer alan Kaunos Antik Kenti de gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir. İçerisinde yer alan çok sayıdaki kaya mezarları oldukça dikkat çekicidir. Son olarak Köyceğiz’de birçok kaplıca da yer almaktadır. Sultaniye Kaplıcası oldukça meşhur olmakla birlikte şifalı olduğuna dair birçok ortak görüş de barındırmaktadır.

Akyaka

Muğla Gezilecek Yerler

Akyaka, Ula ilçesinde yer alan bir tatil beldesidir. Muğla’da gezilecek yerler arasında en görülmeye değer yerlerden biridir. Marmaris’e olan yakınlığıyla da oldukça popülerdir. Gökova Körfezi’nin bakir koyları arasında yer alan Akyaka, huzurlu ve sessiz bir tatil arayanların ilk tercihi olmalıdır. Akyaka 1988 senesinde doğal sit alanı olarak kabul edilmiştir. Bu kararlar beldede yüksek katlı yapılaşma yasaklanmıştır. Dolayısıyla da belde her zaman aynı güzelliğini korumayı başarmıştır. Akyaka’da gezilecek yerler olarak ön planda plajlar ve koylar yer alır. Akyaka Plajı ve Çınar Plajı beldeye en yakın plajlar olmakla birlikte en kalabalık olanlarıdır. Bunlara ek olarak; Sedir Adası, Akbük Koyu ve Değirmenbükü gibi koylar da gezilip görülmesi gereken koylar arasındadır. Akyaka’ya Muğla’nın birçok yerinden hareket eden toplu taşımalar ile ulaşım sağlanabilir.

Bu yazıda Muğla gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Muğla’nın en meşhur yemekleri ve sokak lezzetleri içeriklerimiz için de tıklayabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri