Gastronomi Gezileri

Muğla’nın Yöresel Yemekleri: En İyi 5 Yemek!

Muğla'nın Meşhur Lezzetleri

Zengin bir mutfağa sahip olan Muğla, gastronomi bakımından Türkiye’nin en zengin şehirleri arasındadır. Muğla’nın yöresel yemekleri sizleri bekliyor.

Mutlaka Yenilmesi Gereken Muğla’nın Yöresel Yemekleri

Muğla mutfağının ön plana çıkan yöresel yemekleri şöyledir:

1-Keşkek

muğla yöresel yemekleri

Muğla’nın yöresel yemekleri arasında olan keşkek, bayram, düğün ve benzeri özel zamanların vazgeçilmez yemeğidir. Muğla usulü keşkeğin yapımında buğday yarmasına oğlak, tavuk veya dana eti eşlik etmektedir. Damak tadına göre tercih edilen ete ilave olarak zeytinyağı ve kırmızı biberden oluşan bir sos eşlik eder. Muğla halkının yöresel yemekleri içinde ön plana çıkan keşkek, yerli ve yabancı turistlerin de beğenisini kazanmaktadır.

2-Milas Köftesi

Muğla’da sokak lezzetleri konusunda görebileceğiniz çoğu lezzet diğer şehirlere ait yiyeceklerdir. Ama İskender ile benzer özelliklerde servisi yapılan Milas Köftesi gerçekten denenmesi gereken lezzetlerden. Aynı zamanda Muğla’ya da özgü bir lezzet olduğunu söyleyebiliriz.

3-Oğlak Yahni

Muğla’nın yöresel yemekleri

Muğla’nın en iyi yöresel lezzetleri içinde yer alan oğlakyahni sulu bir yemektir. Kemikli oğlak eti kullanılarak yapılan yemek hem sulu yemek hem de et sevenlerin gözdesidir. Muğla’nın yöresel bir yemeği olan oğlak yahni tercihen yanında beraber harmanlanmış olan salça, soğan, nohut ve zeytinyağı ile sunulur. Muğla halkının çok sevdiği yöresel yemeklerden olan oğlak yahni, yabancı ve yerli turistlerin de beğenisini kazanmıştır.

4- Sulu Kebap

Muğla’nın yöresel yemekleri

Muğla kebabı veya kebap çorbası, diye de adlandırılan sulu kebap, Muğla’nın ön plana çıkan yöresel yemekleri arasındadır. Üç malzeme ile hazırlanan sulu kebap et, iç yağı ve sudan meydana gelir. Özellikle kış aylarında rağbet edilen bu sulu yemek, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korunmak için de bolca tüketilmektedir. Günün her saatinde tercih edilen bu yöresel yemek, kahvaltı niyetine bile yenmektedir.

5-Kabak Çiçeği Dolması

kabak çiçeği dolması

Muğla’nın yenecek en iyi yöresel lezzetleri içinde yer alan kabak çiçeği dolması, nazlı bir yemektir. Zira kabak çiçekleri sabah açılmakta akşama doğru ise kapanmaya başlamaktadır. Zamanı da çabuk geçen kabak çiçeklerini, sabah açık oldukları zaman toplamak ve hazırlanan iç harcı doldurmak gerekmektedir. Kabak çiçeği dolması, yerel halkın öncelikle tercih ettiği bir yemektir. Yabancı ve yerli turistlerin de tercih ettiği bir lezzet olan kabak çiçeği dolması, Muğla’nın gözde yöresel yemeklerinden birisidir.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu