Aktiviteli TatillerTunceliYurtiçi Gezilerimiz

Munzur Çayı Rafting – Tunceli’de Rafting

Munzur Vadisi Milli Parkı Nerede?

Muhteşem doğası ile göz kamaştıran Munzur Vadisi Milli Parkı’ndan geçen Munzur Çayı rafting sevenlerin yeni adresi ve adrenalin tutkunlarının gözdesi!

Munzur Çayı Rafting Hakkında

Munzur Çayı, Tunceli ilinin Ovacık ilçesindedir. Munzur Dağları’nın üstünde olan Ziyaret Tepesi’nin eteklerinden doğan ve adını da bu dağlardan alan bir akarsudur. Pülümür Çayı ile birleşir ve Keban Baraj Gölü’ne dökülür.

Su sıcaklığı kış aylarında 0 – 4 derece, yaz aylarında 18 – 20 derecedir. Berrak ve temizdir. Munzur Çayı’nın Aşağı Torunoba – Sarıtaş – Halbori Gözeleri arasında bulunan 20 kilometrelik alanı rafting için elverişlidir.

munzur çayı rafting

Munzur Çayı’nın bulunduğu Tunceli ili, Doğu Anadolu Bölgesi’ndedir. Yukarı Fırat Bölümü’nde yer alır. Tunceli, batıda ve kuzeyde Erzincan, güneyde Elazığ ile komşudur.

Munzur Çayı Rafting Ulaşım

Tunceli’ye kara yoluyla ulaşım: Tunceli’ye İstanbul, Ankara, İzmir, Kayseri, Adana, Hatay, Gaziantep, Mersin, Antalya ve Konya’dan direkt otobüs seferi vardır.

Tunceli, İstanbul arası 1.164,4 km kilometre, yaklaşık 13 saattir. Ankara 816 kilometre, yaklaşık 9,5 saattir. Bursa’ya 1.199,9 km kilometre, yaklaşık 13,5 saattir. Antalya’ya 1177 kilometre, yaklaşık 14 saattir. İzmir’e 1406 kilometre, yaklaşık 16 saattir. Adana’ya 628 kilometre, yaklaşık 7,5 saat uzaklıktadır.  

Munzur Çayı’nda Rafting Yapmak

Her yıl yüzlerce turist ağırlayan Tunceli, son iki yılda hayata geçirdiği projelerle de dikkat çekiyor. Doğal güzelliklere sahip olan Tunceli’ye turistik bir kent olması amacıyla önemli yatırımlar yapılıyor.

Bu kapsamda güzel bir görünüme kavuşturulan Munzur, dört mevsim rafting severlerin uğrak yerlerinden oluyor. Aktiviteli tatiller arasında yer alan Munzur Çayı Rafting dikkat çekiyor.

Şehirde zengin su kaynaklarının değerlenmesi amacı ile “Tunceli Doğa Sporları Altyapısının Güçlendirilmesi Projesi” hayata geçirildi. Ve Munzur Adrenalin Doğa Sporları Kulübü (MADOSK) tarafından başlatılan Munzur Çayı’nda rafting etkinlikleri, şehrin en önemli turizm lokomotiflerinden birisi haline geldi.

Coğrafi açıdan önemli güzellikleri barındıran Tunceli, buraya rafting yapmak için gelen adrenalin tutkunlarını ağırlıyor. Dolu dolu tatil için adrenalin seven ziyaretçilerini büyüleyen Munzur Çayı tercih ediliyor.

munzur çayı rafting

Son iki yılda hayata geçirilen projelerle yılın dört mevsimi Munzur Çayı’nda rafting yapılmaktadır. Tunceli’nin marka değerine katkı yapması amacıyla Munzur Çayı’nda Rafting geliştirilmesi için her türlü destek sağlanmaktadır.

Munzur’da geçen yıl yapılan R4 Rafting Türkiye Şampiyonası sonrası hedefler yükseğe taşınmıştır. Bu yıl Haziran ayında Dünya Şampiyonası düzenlenmiştir. Munzur Çayı’nın 36 kilometrelik bölümü Uluslararası Rafting Parkuru ilan edilmiştir.

Tunceli’de rafting için 2018 ve 2019 yılları dönüm noktası olmuştur. Munzur Çayı’nda 12 ay rafting yapılabilecek imkana sahip olunmuştur. Çay, yılın her ayı rafting yapmak için uygundur. Bu durum Türkiye’de sayılı rafting parkurunda olan bir özelliktir.

Munzur Çayı Rafting, Doğa ve Tunceli

Munzur Çayı etrafında bulunan doğal güzellikler eşliğinde rafting yapmak adrenalin severlerin ilk tercihi olmaktadır. Munzur Çayı’nda dört mevsim raftingi yapmak güzeldir ancak sonbahar aylarında bir başka güzeldir.

Munzur Çayı berrak, doğa yeşil, sarı ve bütün diğer renklerle bezenmiş bir haldedir. Tunceli’de rafting marka haline gelmiştir. Türkiye’nin en uzun rafting parkuruna sahiptir. 6 saat suda geçirilen turlar vardır.

munzur çayı rafting

Munzur Çayı’nı diğerlerinden farklı kılan en önemli etken içilebilen su kaynaklarından olmasıdır. Dünyada enderdir. Munzur Çayı Rafting yaparken eğilip su içebilirsiniz. Dünyada böyle çok az nehir kalmıştır.

Birkaç yıl öncesine kadar terörle anılan Tunceli, huzur ve spor şehri olmuştur. Tunceli’ye 20 ülkeden 800’e yakın sporcu, teknik heyet ve hakem gelmiştir. Buna benzer daha birçok gezi ve aktivite içerikleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri