Keşfet

Mutlaka Görülmesi Gereken Antik Kentler

En Güzel Antik Kentler

Mutlaka görülmesi gereken antik kentler listesiyle açık hava müzesinden farksız olan Türkiye’yi adım adım keşfedebilirsiniz.

Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken En İyi 5 Antik Kent

İlginizi çekebilir: Laodikeia Antik Kenti Sanal Tur: MÖ 3. Yüzyıla Uzanan Tarih

Ani Harabeleri

Ermenistan ile doğal bir vadiye bakan Türkiye’nin kuzeydoğusunda bulunan tenha platonun üzerinde Ani Harabeleri yer almaktadır.  Görülmesi gereken antik kentler listenizde Ani Harabeleri bulunmalıdır. Bu harabeler M.Ö 3000 yılına kadar dayanan bir geçmişe sahiptir. Çok uzun zamandır insanlığa hizmet etmekte olan bu tarihi mekân aynı zamanda İpek Yolu’nun da geçiş noktasında bulunmaktadır. Bu nedenle yerleşim yeri olmaktan çok uzun yıllar boyunca en önemli ticaret noktalarından biri olduğu söylenmektedir. Tarih kokan bu antik kenti mutlaka gezi rotanıza dahil etmelisiniz.

mutlaka görülmesi gereken antik kentler

Göbeklitepe

En önemli arkeolojik alanların başında olan Göbeklitepe, Dünyadaki ilk tapınak olarak kayıtlara geçmiştir. Neolitik arkeolojik kalıntılar ilk olarak 60’lı yıllarda çıkartıldı. Mutlaka görülmesi gereken antik kentler listenizin ilk sırasına Göbeklitepe’yi yazmalısınız. Çünkü 21. yüzyılın en önemli arkeolojik keşfinin Göbeklitepe olduğunu gösteren birçok etken var ve zaman kaybetmeden görülmesi gereken bir yer. Bu önemli nedenlerin ilki bu antik kentin 12 bin yıl öncesine dayanıyor olması. Yani insanın yerleşik hayatına geçişinden daha öncesine dayanıyor. Tam olarak bu nedenle ilk şehirlerden bile önce dini inançların var olduğu kanıtlanmaktadır. Araştırmacıların bulgularına göre bu kadar erken zamanlarda dini inanışların varlığı toplumun sosyal sınıflara bölünmesinin bilinen tarihten çok eskiye dayanabileceğini gösteriyor. Çok daha fazla bilgi için bu antik kenti yerinde görmelisiniz.

mutlaka görülmesi gereken antik kentler

Knidos

Türkiye’nin güneybatı kesiminde bulunan en büyük antik kenti Knidos’dur. Muğla’nın Datça ilçesine 35 kilometre uzaklıkta bulunan bu antik kent Afrodit, Athena ve Dionysos heykelleri ile ünlüdür. Adeta bir açık hava müzesi gibi olan bu antik kent, mutlaka görülmesi gereken antik kentler listenizde yerini almalıdır. Antik Çağ’da birçok amfi tiyatrosu ile ünlü olan Knidos’un tarihi M.Ö 13 yılına kadar dayanmaktadır. Ayrıca o dönemin en ünlü sanatçılarından biri olan Praxiteles tarafından yontulmuş güzel bir tanrıça heykelinin bulunduğu Afrodit Tapınağı ziyaretçilerin ilgi odağıdır.

mutlaka görülmesi gereken antik kentler

Olympos Antik Kenti

Antalya ilinin Kemer ilçesinde yer alan Olympos Antik Kenti tam bir deniz ticaret şehriydi. Bu özelliğini Antalya’ya 70 kilometre uzaklıkta bulunan Çıralı yakınlarında bir deniz kıyısında yer almasından da anlayabiliriz. Mutlaka görülmesi gereken antik kentler listenize Olympos’u eklerseniz, çok sayıda Bizans ve Roma kalıntısını görebilme fırsatı bulursunuz. Ayrıca bu antik kentin yayıldığı bölgede soğuk ve içilebilir suyun bulunduğu pek çok kaynak var. Bu antik kente gittiğiniz zaman aşırı büyümüş bir bitki örtüsünün sizi karşılayacağı bir bölüm göreceksiniz ve bu durum bazı tarihi kalıntıları gözden kaçırmanıza da sebebiyet verebilir. Özellikle bu duruma dikkat etmelisiniz. Şunu da eklemeliyiz ki antik kent sadece tarihi kalıntılar bakımından değil bitki örtüsü çeşitliliği bakımından da görülmelidir.

mutlaka görülmesi gereken antik kentler

Çatalhöyük

Türkiye’nin en önemli antik kentlerinden bir tanesi de Çatalhöyük’tür. Güney Anadolu’da 37 hektarlık bir alanı kaplayan iki tepe arasına kuruluştur ve daha uzun olan doğu höyüğü içerdiği duvar resimleri, kabartmalar, heykeller ve diğer sembolik özellikleri ile birlikte M.Ö 7400-6200 yıllarını kapsayan on sekiz Neolitik yerleşim seviyesi içermektedir. Bu da mutlaka görülmesi gereken antik kentler listenize Çatalhöyük’ü eklemeniz için en büyük sebeptir. Bu antik kent geziniz sırasında burada yaşamış insanların hareketsiz yaşamına şahitlik ederken sosyal organizasyonun ve kültürel uygulamaların da evrimi ile karşı karşıya kalacak ve tarihte kısa bir yolculuk yapacaksınız.

çatalhöyük

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri