Dini-Kültür Turları

Nasreddin Hoca Türbesi: Maneviyat ve Türk Güldürü Kültürü

Nasreddin Hoca Türbesi Nerede?

Nasreddin Hoca Türbesi manevi turu kapsamında ziyaret edilen türbe Nasreddin Hoca’nın mezarının bulunduğu yapıdır. Türbe, Konya ilinin Akşehir ilçesindedir.

Nasrettin Hoca Türbesi

1284 yılında Akşehir’de ölen Nasreddin Hoca, Nasreddin Hoca Türbesi içine defnedilmiştir. Daha sonra mezarın çevresi türbe haline getirilmiştir. Birinci Anadolu Beylikleri zamanında yapıldığı tahmin edilmektedir.

İlginizi çekebilir: Ertuğrul Gazi Türbesi: Kayı’nın Diriliş Sembolü

Dini turlar kapsamında olan türbe, 1878 yılında 12 sütunun taşıdığı piramit bir külah ile kapatılmıştır. Türbeye zaman zaman tamirat yapılmıştır. 1906 yılında Konya Valisi Faik Bey tarafından büyük bir tamirat yaptırılmıştır. Ve türbeye bununla ilgili bir kitabe konmuştur.

Türbenin bakımı için Nasreddin Hoca’nın soyundan gelenler görevlendirilmiştir. Bunlara vergiden muaf tutularak maaş bağlanmıştır. Kültür turları içinde olan türbede I. Mehmet’in kızı Habibe’nin de mezarı bulunmaktadır.

nasreddin hoca türbesi

Nasreddin Hoca Türbesi yolculuğu kolaydır. Toplu taşıma yaygın olarak kullanılmaktadır. Türbenin bulunduğu Akşehir ilçesine Konya ve Afyon üzerinden gidilmektedir. Hocanın türbesi Akşehir ilçe mezarlığında bulunmaktadır.

Dini turlar içinde bulunan türbe haftanın her günü ziyarete açıktır. Türbe girişinde kış ve yaz dönem uygulaması vardır. 15 Nisan ile 2 Ekim tarihleri arasında yaz dönemi ziyaret 09.00- 19.00 saatleri arasındadır. 3 Ekim ile 14 Nisan kış dönemi ise 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilmektedir. Türbe ziyareti ücretsizdir.

Nasreddin Hoca Türbesi Manevi Turu

Nasreddin Hoca’nın türbesi zaman içinde orijinal halini kaybetmiştir. Günümüze yalnızca ana türbe kalmıştır. Hoca’nın esprili olmasından dolayı sandukanın başucundaki ölüm tarihi ters yazılmıştır. Nasreddin Hoca Türbesi büyük ilgi görmektedir.

Nasreddin Hoca, Sivrihisar ilçesine bağlı olan Hortu Köyü’nde doğmuştur. Ancak Akşehir ilçesine yerleşmiş, orada yaşamış ve vefat etmiştir. Akşehir ilçe mezarlığı içinde olan Hasan Paşa İmaret Camisi’nin yerinde Nasreddin Hoca’nın tekkesi bulunmaktaydı.

Hoca ölünce tekkenin bahçesine gömülmüştür. Zaman içinde tekke yıkılmıştır. Türbe de büyümekte olan Akşehir Mezarlığı içinde kalmıştır. Kültür turları içinde olan Nasreddin Hoca Türbesi kim tarafından yaptırıldı bilinmemektedir.

nasreddin hoca türbesi

13. yüzyılda yaşamış olan Nasreddin Hoca, Anadolu Selçuklu döneminde bulunmuştur. Bu dönemde imamlık ve kadılık yapmıştır. Türk güldürü ve mizah tarihinde önemli bir yeri bulunmaktadır. Hikayelerle tanınan Hoca, hazırcevap bir bilge olarak aksettirilmiştir.

Nasreddin Hoca adına anlatılmakta olan hikayeler hocanın ölümüyle aynı yüzyıl içinde ortaya çıkmıştır.  Günümüzde Nasreddin Hoca yazılı kültürünün en eski hikayesine 1480 senesinde telifi yapılan Saltukname’de rastlanmıştır.

1996 senesi UNESCO tarafından tüm dünya genelinde Nasreddin Hoca Yılı olarak kutlanmıştır. Günümüzde her yılı Nasreddin Hoca adına yarışmalar, şenlikler ve bilimsel toplantılar düzenlenmektedir.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri