Keşfet

New York Saat Kaç? Türkiye New York Arası Saat Farkı

New York Saat Dilimi

Dünyanın birçok yerinde farklı saat dilimleri kullanılmaktadır. Ülkenin bulunduğu coğrafi konuma göre saat dilimleri değişebilmektedir. Ancak bütün saat dilimleri İngiltere’nin Greenwich şehrinden geçmektedir. Saat dilimlerinin bir diğer adı boylamlardır. Peki New York Saat kaç? Türkiye New York arası saat farkı ne kadar?

New York’ta Saat Kaç?

Saat dilimleri dünyadaki Herhangi bir yerin Greenwich’e olan uzaklığı ile belirlenmektedir. Greenwich bu noktada saatlerin hesaplanması için önemli bir veridir. Greenwich’ten dünyayı dikine kesen boylamların arasındaki her bir açı 15 dereceliktir. Elbette ki dikine kesen boylamlar hayali bir varlıktır. New York saat kaç sorusuna cevap vermeden önce Türkiye’nin hangi saat diliminde yer aldığını açıklamakta yarar vardır. Ulusal ve uluslararası saat dilimleri belirlenirken dünya tarafından belirlenen saat dilimi standartları kabul edilir. Bu bağlamda ülkemizden geçen iki saat dilimi mevcuttur. Bunlar GMT+2 ve GMT+3’tür.

New-York-Saat-Kac

GMT+2 saat dilimi İzmit’ten ve GMT+3 saat dilimi ise Iğdır’dan geçmektedir. Ülkemizde yaz saati uygulamasına geçildiğinde İzmit’ten geçen saat dilimi, kış saati uygulamasına geçildiğinde ise Iğdır saat dilimi kullanılmaktadır. Mevsimlere göre saat dilimi değişikliklerinde saatler ya 1 saat ileri ya da 1 saat geri alınmaktadır. Saat dilimleri hakkında temel bilgiler verildikten sonra New York saat kaç sorusu artık daha net bir şekilde açıklanan bilecektir.

New-York-Saat-Kacfdf

Amerika Birleşik Devletleri’nin kendi içerisinde 6 tane farklı zaman dilimi vardır. Bu zaman dilimlerinin adı; Havai, Mountain, Alaska, Pasifik, Doğu ve Merkez’dir. New York’ta saat kaç sorusunun hesaplanabilmesi için şehrin hangi zaman diliminde olduğunu bilmek gerekir. New York ülkenin doğusunda yer aldığı için saat GMT dilimi üzerindedir. Peki GMT saat dilimi ne demektir? GMT, Greenwich Mean Time kelimelerinin kısaltılmış şeklidir. Greenwich Ortalama Zamanı şeklinde ifade edilebilir. Bu, tüm dünyanın saat dilimlerinde Londra’yı esas aldıklarını göstermektedir. GMT ifadesinin yanında yer ala (+), (-) gibi ifadeler ise yarım küreleri ifade etmektedir. Sayı değerleri büyüdükçe yarım küreden o kadar uzaklaşılmaktadır.

Peki New York saat kaç? Bu soruya net bir cevap verilemez. Ancak New York ile Türkiye arasındaki saat farkının 8 olduğu bilinmektedir. Örneğin Türkiye’de saat 11.00 iken New York’ta saat 03.00 olacaktır. Bu yazımızda New York’ta saat kaçtır sorusunu yanıtlamış olduk. Bu ve buna benzer birçok içeriğe GeziLinki YouTube kanalı aracılığıyla da ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri