Keşfet

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Turu

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Nerede?

Botanik Bahçesi Nedir?

Sözlüklere göre botanik bahçeleri tam tanımıyla “Olabildiğince her cins ağacın ve bitkinin bulunduğu, özel olarak düzenlenmiş bitki bahçesi.” anlamı taşımaktadır. Farklı ve özel bir bahçe çeşidi olan botanik bahçeleri, farklı türlerin bilimsel isimleri ile sergilendiği alanlardan bir tanesidir. Dünyanın farklı bölgelerinden gelen bitkileri, kategorilere ayrılmış halleri ile görebileceğiniz yer botanik bahçesidir. Botanik bahçesi yalnızca sergi amaçlı kullanılmaz. Farklı çeşitte bitkilerin bir araya toplanması, yetiştirilmesi ve aynı zamanda korunması da bu bahçelerin amaçlarından bir tanesini oluşturur.

botanik bahçesi

Kısaca böyle tanımlayabileceğimiz botanik bahçeleri, güzellikleri ile göz kamaştıran farklı türde bitkilerin toplanma merkezidir. Bilimsel isimlerini, kategorilerini öğrenebileceğiniz gibi burada bitkilerin görünüşleri hakkında da bilgi sahibi olabilir ve eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz. İnsanlık, yüzyıllardır güzelliğin peşinde koşmuştur. Böylece güzelliği anlatmak, göstermek için farklı kişilerin farklı algıları altında sanat dalları ortaya çıkmıştır. Doğal birer sanat eseri mi görmek istiyorsunuz? Botanik bahçeleri bunun için ideal bir yer olacaktır!

Ülkemizde de botanik bahçeleri bulunur. Bunlardan bir tanesi de bugün siz okurlarımızla paylaşacağımız Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Nezahat Gökyiğit Bahçesi, İstanbul’un Anadolu yakasındaki ilçelerinden biri olan Ataşehir’dedir. Tam adres verecek olursak Ataşehir Atatürk Mahallesi, Fatih Sultan Mehmet Caddesi, TEM Otoyolu Anadolu Otoyol Kavşağı P.K. 34758, İstanbul diyebiliriz.

botanik bahçesi

Eğer toplu taşıma ile yolculuk yapacaksanız Avrupa yakası ile başlayalım. Avrupa yakasından Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi ulaşımı sağlamak için Taksim’den kalkan İETT otobüsleriyle Ataşehir Sedef durağında inerek bahçeye ulaşabilirsiniz. Metro kullanacaksanız da Uzunçayır metro istasyonundan Kozyatağı istikametine doğru ilerlemeniz gerekiyor. Sonra yeniden İETT otobüslerini kullanarak Sedef durağında inebilirsiniz. Anadolu yakasından ulaşım sağlayacaksanız Kadıköy, Üsküdar ve Ümraniye’den kalkan İETT otobüsleri ulaşım için yeterli olacaktır.

Nezahat Gökyiğit Kimdir? Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı Hakkında

Nezahat Gökyiğit, Ali Nihat Gökyiğit’in eşidir. İlk olarak bu botanik bahçesi bir hatıra parkı oluşturmak amacıyla hayata geçen bir projeydi. 1995 yılında Ali Nihat Gökyiğit, eşi adına bir hatıra parkı oluşturmak isteyince 32 hektarlık bir park alanına sayıları 50.000’e ulaşan ağaç ve çalı diktirmiştir. Projenin gidişatının değişmesi ise çok da uzun sürmemiş. Alanın, daha sonra botanik bahçesi olması için çalışmalara devam edilmiştir. Çok uzun bir süre sonra değil, 2002 yılında Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi ziyarete açık bir alan haline gelmiş ve 2003 yılında da şu anki adını almıştır.

botanik bahçesi

İstanbul’a %12 oranında yeşil alan sağlamış bir park olmasının yanında eğitici ve göz dolduran merkez, kısa sürede İstanbulluların ilgisini çekmeyi başarmıştır. Halkın bilgi anlamında ve çevreyi koruma farkındalığı oluşması anlamında önemli yere sahiptir. Otoyollar ve bağlantı yolları arasında olduğu için botanik bahçesi, adalar üzerine kurulmuştur. 8 ada olmakla birlikte her adanın kendine özel bir de ismi vardır. Bu isimler: Merkez Adası, Ertuğrul Adası, Mesire Adası, İstanbul Adası, Arboretum Adası, Meşe Adası, Anadolu Adası ve Trakya Adası’dır.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ne giriş ücretsizdir. Ancak isterseniz küçük miktarlarda bağış yapmanızı mümkün kılıyorlar. Bunun dışında çimenlere oturabilir, içerideki banklarda sakin bir dinlenme zamanı yaratabilir, çocuklar için yapılmış bazı aktivite alanlarında çocuklarınızla vakit geçirebilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Yıldız Parkı: Beşiktaş’ın Tarihi Parkında Piknik

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri