KeşfetSeyahat Haberleri

Öğrencilere Ücretsiz Konaklama İmkanı: Öğrenciler İçin Şehir Şehir Tatil Fırsatı

Öğrencilerin Ücretsiz Konaklayabileceği KYK Yurtları

Ekonomik konjonktürde öğrencilerin ve işi olmayan gençlerin tatil yapması zordur. Öğrenci olup da tatil yapacak maddi imkana sahip gençlerin oranı da oldukça düşüktür. Bu doğrultuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında öğrencilere ve gençlere yaz aylarında Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde ücretsiz konaklayabilecekleri müjdesini verdi. Bu duyuru ile birlikte öğrencilere ücretsiz konaklama imkanı doğmuş oldu. Bu sayede öğrenciler için her gün farklı rotalarda tatil ve konaklama söz konusudur. Peki öğrenciler için ücretsiz konaklama şartları nelerdir, nerede konaklanabilir ve bu olanaktan yararlanabilmenin şartları nelerdir? İşte tüm bu soruların yanıtı ve daha fazlası içeriğimizde…

Öğrencilerin Ücretsiz Konaklaması İçin Gereken Şartlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı öğrenci yurtlarını ülkenin her yerinde 15 Temmuz – 1 Eylül tarihler arasında 18 – 30 yaş arasındaki gençlere ücretsiz olarak tahsis edileceğini ifade etmişti. Uygulamanın yaz aylarında 81 ilinin tamamında belirlenen yurtlarda hayata geçirileceği bilinmektedir. Söz konusu uygulamadan yararlanmak için önceden rezervasyon yapılması gerekmektedir.

Uygulama yalnızca öğrencileri değil söz konusu yaş aralığındaki tüm gençleri hatta yurt dışından gelen misafirleri de kapsamaktadır. Böylelikle Edirne‘den Kars’a, Kars‘tan Muğla‘ya, Aydın’a, Antalya‘ya, Trabzon’a, Rize’ye kadar gençler nereleri gezip görmek istiyorsa ücretsiz bir şekilde konaklayabilecektir. Peki bu uygulama ile ilk olarak nereler gezilebilir? Hangi şehirlerdeki yurt olanakları daha gelişmiştir? İşte öğrencilere ücretsiz konaklama imkanı sağlayan Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı bazı yurtlar ve gezilebilecek yerler…

İstanbul’da Ücretsiz Konaklanacak Yurtlar ve Gezilebilecek Başlıca Yerler

İstanbul’da yer alan Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlar arasındaki en merkezi olanlar; İstanbul Şişli Erkek Öğrenci Yurdu (Halit Ziya Türkkan Sokak), Florya Beşyol Kız Öğrenci Yurdu (Reşat Bey Sokak), Mimar Sinan Öğrenci Yurdu (Zümrütevler Mahallesi) olarak sayılabilir. Peki İstanbul’da nereler gezilip görülmelidir? İşte İstanbul’un gezilmeye değer yerleri ve yukarıda sıralanmış olan yurtlara olan uzaklıkları:

Yerebatan Sarnıcı

öğrencilere ücretsiz konaklama imkanı

Yerebatan Sarayı ya da Yerebatan Sarnıcı, 532 senesinde İmparator I. Justinianus tarafından halkın su ihtiyacını karşılamak amacıyla yaptırılmıştır. Su temini buradan yaklaşık 19 km uzaklıktaki Belgrad Ormanları bölgesinden 2 adet su kemeri yardımıyla sağlanmıştır. 1453 senesinde, fetih sonrasında sarnıç Topkapı Sarayı bahçelerinin su gereksinimini karşılamak amacıyla da kullanılmıştır. Yerebatan Sarnıcı haftanın her günü 09.00 – 18.30 saatleri arasında açık olup girişler ücretlidir. Fatih ilçesinin Sultanahmet semtinde, Sultanahmet meydanına yakın bir konumda yer alır. Şişli Erkek Öğrenci Yurdu’na 9 km, Florya Beşyol Kız Öğrenci Yurdu’na 16 km ve Mimar Sinan Öğrenci Yurdu’na 25 km uzaklıktadır.

Beyoğlu – İstiklal Caddesi

İstanbul’da gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri Beyoğlu’dur. Burada Taksim, Galata gibi oldukça popüler yerleri ziyaret edebilirsiniz. Öğrencilere ücretsiz konaklama imkanı sunan yurtlardan birinde kaldığınızda İstanbul’un pek çok yerini rahatlıkla gezebilirsiniz. Burada Galata’nın tarih kokan sokaklarını, Galip Dede Caddesi’ni ve popüler kafelerini ve mağazalarını gezip görebilirsiniz. Şişli Erkek Öğrenci Yurdu’na 6 km, Florya Beşyol Kız Öğrenci Yurdu’na 20 km ve Mimar Sinan Öğrenci Yurdu’na 25 km uzaklıktadır.

Dolmabahçe Sarayı

öğrencilere ücretsiz konaklama imkanı

Kabataş ve Beşiktaş arasında yer alan İstanbul Boğazı’nın en güzel manzaralarından birine konumlanmış harika bir yapıdır. İstanbul’u gezmeye karar verdiyseniz burayı ve sarayın çevresini mutlaka doyasıya gezip görmelisiniz. Yapı, Osmanlı İmparatorluğu’nun son 6 padişahına ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ev sahipliği yapmış olmasıyla önemli bir yere sahiptir. 110 bin metrekarelik bir arazi üzerinde yer alan saray 1984 senesinden beri müze olarak hizmet vermektedir. Pazartesi haricinde haftanın her günü saat 09.00 ile 18.00 saatleri arasında açıktır. Girişler ücretlidir. Şişli Erkek Öğrenci Yurdu’na 7 km, Florya Beşyol Kız Öğrenci Yurdu’na 11 km ve Mimar Sinan Öğrenci Yurdu’na 22 km uzaklıktadır.

İzmir’de Ücretsiz Konaklanacak Yurtlar ve Gezilebilecek Başlıca Yerler

İzmir öğrenci dostu şehirlerden biridir ve Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde birçok yurda sahiptir. Öğrencilere ücretsiz konaklama imkanı uygulamasıyla şehir şehir gezip yeni yerler keşfetmek istiyorsanız İzmir doğru bir tercih olabilir. İzmir’de bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlar arasındaki en merkezi olanlar; Hanzade Hatun Kız Öğrenci Yurdu, Çakabey Erkek Öğrenci Yurdu olarak sıralanabilir. İşte bu yurtlarda kalabilecek olanların gezebilecekleri başlıca yerler:

Buca Yedigöller

Buca’nın gezilebilecek en güzel doğal güzellikleri arasında yer alan Yedigöller, 100 bin metrekareyi aşkın bir alanda yer almaktadır. İçerisinde trekking ve kamp alanları, seyir terasları, mesire alanları bulunmaktadır. Girişlerin ücretsiz olması güzel bir avantajdır. İlçe merkezinden yaklaşık 15 km, Çakabey Erkek Öğrenci Yurdu’na 5 km ve Hanzade Hatun Kız Öğrenci Yurdu’na 4 km uzaklıktadır.

Konak Meydanı

Konak gezilecek yerler

İzmir’in en güzel ve en kalabalık ilçelerinden olan Konak, İzmir’i ilk kez gezecek olanlar için güzel bir seçenektir. Konak’ta görülecek başlıca yer ise Konak Meydanı olmalıdır. Burada, Kemeraltı’nda köz Türk kahvesi içebilir, Saat Kulesi çevresinde yürüyüşe çıkabilir, tarihi pasajları gezebilirsiniz. ESHOT otobüsler ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Çakabey Erkek Öğrenci Yurdu’na 15 km ve Hanzade Hatun Kız Öğrenci Yurdu’na 9 km uzaklıktadır.

Eskişehir’de Ücretsiz Konaklanacak Yurtlar ve Gezilebilecek Başlıca Yerler

Eskişehir gençlerin ve öğrencilerin gezmeye doyamayacağı şehirler arasındadır. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlere olan yakınlığıyla da ideal bir rota olacaktır. Eskişehir’in en merkezi KYK yurtları Odunpazarı Kız Yurdu ve Osman Efendi Erkek Öğrenci Yurdu’dur. İşte bu yurtlara yakın yerlerde gezip görebileceğiniz en popüler yerler:

Porsuk Çayı

Şehrin şüphesiz ki en dikkat çeken yerlerinden biri burasıdır. Özellikle yaz aylarında ziyaretçilerine görsel bir şölen sunmaktadır. Şehrin en merkezi yerinde yer alır ve nehir üzerinde Venedik gondollarını andıran gondollar ile turlar düzenlenmektedir. Bu turlara katılabilir ve yemyeşil doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Porsuk Çayı, Odunpazarı Kız Yurduna 5 km ve Osman Efendi Erkek Öğrenci Yurdu’na 9 km uzaklıktadır.

Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı

Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir’de gezip görebileceğiniz bir diğer alan ise Sazova Parkı’dır. Park içerisinde Masal Şatosu, Gemi Müzesi, Hayvanat Bahçesi, Eti Sualtı Dünyası, Japon Bahçesi gibi çok sayıda yapı mevcuttur. Ayrıca parkın merkezinde bir de gölet bulunmaktadır. Gölet çevresindeki bank ve çimlerde dinlenebilir, fotoğraf çekebilirsiniz. Kafeteryasında ise şehre özgü lezzetleri deneyebilirsiniz. 16 ve 18 numaralı otobüsler ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Odunpazarı Kız Yurduna 6 km ve Osman Efendi Erkek Öğrenci Yurdu’na 5 km uzaklıktadır.

Bu içeriğimizde öğrencilere ücretsiz konaklama imkanı sunan KYK yurtlarından ve hangi şehirlerde nerelerin gezilebileceğinden söz edilmiştir. Siz de şehir şehir gezmek, gezerken ücretsiz konaklamak ve farklı yerler keşfetmek istiyorsanız sunulan bu olanaktan yararlanabilirsiniz.

Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

 

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri