Mavi TurMuğla

Orak Adası Gezi Rehberi: Orak Adası’nda Neler Yapılabilir?

Orak Adası Gezilecek Yerler

Ege’de Orak Adası turu yapmaya ne dersiniz? Mavi turun en önemli adımı onu çok iyi planlamaktır. Sizin için bir gezi rehberi hazırladık, işte detaylar…

Orak Adası Nerede?

Bodrum’un Kargıcık Bükü’nün tam karşısında Orak Adası bulunmaktadır. Adanın ismi, kuş bakışı bakıldığında orak şekline benzemesinden gelmektedir.

Orak Adası turu yapmak isteyenler Bodrum’un merkezine geldikten sonra mavi tur tekneleriyle adaya ulaşabilirler. Tekneyle yapılacak olan yolculuk ise yaklaşık 2 saat sürmektedir.

Kendi tekneniz ile Orak Adası’na gitmek isterseniz etraftaki tekne kaptanlarıyla görüşerek gereken bilgileri alabilirsiniz. Orak Adası’nın çevresinde demir atmaya uygun çeşitli noktalar mevcuttur.

Orak Adası’nda Neler Yapılabilir?

Yerleşim yeri olmayan Orak Adası’nın yamaçları zeytin ağaçlarıyla kaplıdır. Sularının berraklığı ve sualtı canlı çeşitliliği nedeniyle tekne turları ve dalış firmalarının en uğrak yerleri arasındadır. Bodrum çıkışlı bir mavi tur tatilinde gece konaklamak için Orak Adası’nı tercih ederseniz mehtabın ve doğanın keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz!

Mağaralar ve batıklarla dolu Orak Adası zengin bir canlı popülasyonuna sahiptir. Türkiye’nin en berrak suyuna sahip adada Caretta Caretta kaplumbağaları da yaşamaktadır. Caretta Caretta kaplumbağalarını ve daha birçok deniz canlısını Orak Adası turu yaparken görmeniz mümkün. Bölgenin farklı noktalarında 36 metre derinliğe kadar dalış yapılabilmektedir. 

Orak Adası’nda Dalış

Orak Adası, derinliği, rengarenk süngerleri, mağaraları, 100 metreyi geçen doğu duvarı ile tam bir dalış cennetidir. Derin sularında iri vatoz ve orfoza rastlanabilmektedir. Dalış bölgesi adanın güneyinde bulunan ince burundur. Burundan iki yöne doğru dalış yapılarak heyecan verici anlar yaşayabilirsiniz. Gökova yönünde yapılan dalışta 32-34 metrelerdeki mağaranın içi mor süngerlerle kaplıdır. Çok enteresan sualtı duvarına sahip bu yerde dalış yapmak her dalgıcın hayalidir.

Ada çevresinde çeşitli doğa yürüyüşleri yapmanız ve turların düzenlediği çeşitli etkinliklere katılmanız mümkündür. Günübirlik turlar için tercih edebileceğiniz tekne turlarında yer alan Orak Adası’nda çeşitli eğlence aktiviteleri düzenlemektedir.

Orak Adası’nın batısında ise Siren Kayalıkları bulunmaktadır. Mitolojide de adı geçen Siren Kayalıkları, Akdeniz foklarına ev sahipliği yapmaktadır. Doğal güzelliklere şahit olmak isterseniz bir tekne gezisi ile burayı gezebilirsiniz.

Orak Adası sularının masmavi olması nedeniyle Bodrum’un Maldivler’i olarak bilinmektedir. Akvaryum gibi koyları ile ziyaretçilerini büyüleyen adada deniz, kum ve güneşin keyfini çıkarabilirsiniz. Ege’nin meşhur çocuğu Bodrum’da yaz bir başkadır. Orak Adası turu yaparak tatilinizi taçlandırabilirsiniz!

  • Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri