Dini-Kültür Turlarıİstanbul

Oruç Baba Türbesi – Oruç Baba Kimdir, Türbesi Nerededir?

İstanbul'da Bulunan Türbeler

Özellikle Ramazan aylarında adından sıkça söz ettiren ve on binlerce ziyaretçi akınına uğrayan Oruç Baba Türbesi nerededir? Oruç Baba kimdir ve önemi nedir? Vatandaşlar neden Oruç Baba Türbesi’ne gitmek istiyorlar?

Oruç Baba Kimdir?

Oruç Baba, eski yıllarda yaşayan ve oldukça da fakir bir yaşam süren bir kişi olarak bilinmektedir. Bazı rivayetlere göre Oruç Baba, 1453 yılında İstanbul’un fethinde savaşan bir askerdir. Oruç Baba’nın en ön plana çıkan özelliği fakir bir yaşamı olduğundan orucunu çok az yiyeceklerle ve çoğu zamanda yalnızca sirke ve ekmekle açtığıdır. Bu inanış Oruç Baba’nın en ön plana çıkan özelliği olduğundan Ramazan aylarında oruç tutan birçok kimse de burayı ziyarete gelerek orucunu bu şekilde açmaktadır. Oruç Baba’nın, “Baba” lakabını savaş zamanında askerlere su taşıdığından askerlerin ona bu şekilde seslenmesi nedeniyle aldığı söylenmektedir.

Oruc-Baba-Turbesi-3

Ramazan aylarında Oruç Baba Türbesi aşırı bir kalabalığa ev sahipliği yapmaktadır. Yaygın bir inanışa göre Ramazan’ın ilk gününde orucunu burada açan kişilerin dilekleri kabul olmaktadır. Aynı inanış özellikle Ramazan’ın son günlerinde de mevcuttur. Bu nedenle de Ramazan ayının birçok günlerinde burayı kalabalık görmek yüksek ihtimallidir. Aynı zamanda Ramazan ayının başlarında ve sonlarında burada oruçlar yalnızca; şeker, sirke, ekmek ve zeytinle açılmaktadır. Bu gıdaların bereketi temsil ettiğine inanılmaktadır.

Oruç Baba Türbesi’nde Neler Var?

Oruç Baba Türbesi’nde Oruç Baba’nın kabri ile birlikte birçok dervişin kabri de yer almaktadır. Bunlardan biri Halveti Tarikatı’nın kurucularından Ümmi Sinan’dır. Aynı zamanda Ümmi Sinan’ın soyundan geldiğine inanılan kişilerin kabri de yer almaktadır. Bu sebeple de türbenin bir diğer bilinen ismi Ümmi Sinan Türbesi’dir. Ayrıca türbe içerisinde Şabani dergâhının bilinen isimlerinden Mustafa Zekai Efendi’nin de kabri yer almaktadır.

Oruç Baba Türbesi Nerededir? Oruç Baba Türbesi’ne Ulaşım

Oruc-Baba-Turbesi-2

Türbe ziyareti yapacaklar için Oruç Baba Türbesi nerededir ve nasıl gidilir soruları önem taşıyabilir. Oruç Baba Türbesi, Fatih ilçesinde Pazartekke semtinde yer almaktadır. Lokasyon olarak merkezi sayılabilecek bir yerdedir.

Anadolu Yakası’ndan gidecekler için:

  • Kadıköy’den Eminönü vapuruna binildikten sonra Bağcılar’da bulunan Bağcılar – Kabataş tramvay hattına binilmelidir. Tramvayda Pazartekke durağında inilmelidir. Oruç Baba Türbesi, buradan 3 dakikalık yürüme mesafesinde yer almaktadır.
  • Ümraniye’den Marmaray’a binilmeli ve Sirkeci durağında inilmelidir. Ardından yine Bağcılar – Kabataş tramvayına binilmeli ve aynı adımlar takip edilmelidir.

Avrupa Yakası’ndan gidecekler için:

  • Beylikdüzü, Büyükçekmece ya da Bahçelievler tarafından gidecekseniz öncelikle metrobüs duraklarının herhangi birinden Cevizlibağ durağında inmelisiniz. Ardından Kabataş – Bağcılar tramvay hattına binilmeli ve tekrar aynı adımlar takip edilmelidir.
  • Taksim’den gidiyorsanız 93 T, 97 T, 73, 28 T ya da 145 T numaralı otobüslerden herhangi birine binilmeli ve yine Pazartekke durağında inilmelidir. Buna benzer birçok dini – kültürel tur ve gezi fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalına da göz atabilirsiniz.

Aşağıda sıralanan diğer dini-kültür turlar içeriklerine de göz atabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu