Seyahat Haberleri

Pamukkale Balon Turları Başladı! Pamukkale’de Balon Şenliği!

Pamukkale’de Balon Turları

Pamukkale Balon turları ile “beyaz cennet” adıyla anılan Pamukkale’yi havadan izlemek ziyaretçileri heyecanlandırmaya devam ediyor. Balon turizmine ilgi her geçen gün artıyor.

Turistlerden Balon Turları İçin Büyük İlgi

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yerini alan Pamukkale, “beyaz cennet” unvanının hakkını vermeye devam ediyor. Her yıl yüz binlerce turisti konuk eden Pamukkale, balon turları ile ziyaretçilerine şehri en tepeden seyredebilme fırsatını sunuyor.

Pamukkale tatiline gelen turistler “beyaz cennet”i izlemek adına sabah erken saatlerde otellerinden ayrılarak Pamukkale balon turlarına doğru kalkışı için hazırlanan Koca çukur bölgesine doğru yol alıyor. Bölgede yer alan uzman ekipler sayesinde balonlar ortalama yarım saat içerisinde havalanmaya hazır hale getiriliyor.

balon turları

Günlük hava şartlarının uygunluğu gözden geçirildikten sonra heyecanlı balon turu başlıyor. Tur yaklaşık olarak bir saat sürüyor ve turistler bu bir saat boyunca bulutlardan yerdeki bembeyaz travertenleri, Pamukkale’nin tarihi güzelliklerini izleyip harika kareler çekerek anılarını ölümsüzleştiriyorlar. Ayrıca gün doğumundan önce kalkışa çıkan turistler, güneşin doğuşunu da izleme fırsatı buluyorlar.

Göklerdeki Beyaz Cennetten Yerdeki Beyaz Cennete Bir Bakış

2014 senesinde faaliyete geçen balon turları ilk olarak 1 Haziran’da start verdi ve o tarihten 31 Aralık tarihine kadar 2 balon ile 2 bin 175 turiste “beyaz cennet”i bulutlardan izleme şansı sunuldu. 2014 senesinden itibaren her sene düzenli olarak yapılan bu balon turlarının ilk gelirlerinin 325 bin avro olduğu kayıtlara geçti. Türk Hava Kurumu Gökçen Havacılık şirketinin Pamukkale Balon İşletme Müdür Yardımcısı Nevzat Köse konuyla ilgili, “Kapadokya’nın balon turlarından elde ettiği gelir yıllık ortalama 80 milyon avro. Bu tabloya bakıldığında henüz yolun başındayız.” İfadelerini kullandı.

Hasret Sona Erdi: Balon Turları Yeniden Başladı!

Geçtiğimiz yılın Mart ayında Covid-19 sebebiyle çıkarılan tedbirler sonucu her alanda olduğu gibi balon turlarına da ara verildi. Tarihler 22 Ağustos 2020’yi gösterdiğinde ise hasret sona erdi ve Pamukkale balon turları sezonu yeniden açıldı. Verilen aranın ardından birçok turist bölgeye geldi ve eğitimlerini aldıktan sonra, maske, dezenfektan ve sosyal mesafe kuralları çerçevesinde yükseklerden manzaranın tadını çıkardı.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri