KeşfetNevşehir

Peri Bacaları Nerede? Peri Bacaları’na Dair Pratik Bilgiler

Nevşehir Peri Bacaları Gezisi

Peri Bacaları ülkemizin doğal oluşumlu en güzel mekanlarından biridir. Peki Bacaları, vadi yamaçlarından süzülen sel sularının ve rüzgarın yapıyı aşındırması sonucu oluşmuş şekillerdir. Ülkemizin en önemli turistik mekanlarından biri olsa da bu oluşumlara dünyanın birçok yerinde de rastlanmaktadır. Ülkemizde de İç Anadolu’nun birkaç yerinde söz konusu oluşumların örnekleri mevcut durumdadır. Peki Bacaları nerede yer alır, nasıl gidilir ve yapılacak etkinlikler nelerdir?

Peri Bacaları Nerede?

peri-bacalari-nerede3

Peri Bacaları nerede sorusu henüz bu bölgeyi ziyaret etmeyenler tarafından sıkça sorulan sorular arasında yer alır. Burası, Nevşehir’in Kapadokya ilçesinde yer alır. Şehirde, çok sayıda vadi ve vadiler içerisinde de bu oluşumların örneklerine rastlanılabilmektedir. Ama bu oluşumlar en çok; Avanos, Uçhisar ve Ürgüp yöresinde bulunur. Her yıl on binlerce yerli ve yabancı turisti kendine çeken harika bir bölgedir. Söz konusu bölgede turizm faaliyetleri de oldukça gelişmiştir. Buraya giderek balon turlarına katılabilir ve yıl içerisinde düzenlenen çeşitli festivallere katılım sağlayabilirsiniz.

Peri Bacaları nerede sorusu için bir başka cevap da Afyon ve Konya olabilir. Afyon’da yer alan Bolvadin ilçesindeki Özburun kasabasında da Kapadokya’daki Peri Bacaları’na benzer oluşumlar mevcuttur. Aynı zamanda Konya’daki Cihanbeyli ilçesinde yer alan Peribacaları da aynı özellikleri taşımaktadır. Bu iki yer de Kapadokya’daki oluşumlar ile aynı şekilde oluşmuştur. Elbette ki bu oluşumlar yalnızca Türkiye’de değil dünyanın pek çok yerinde görülmektedir. Dünya üzerindeki örnekleri ise; Alpler, Fransa’nın Savoy Bölgesi ve Mexico Eyaleti şeklindedir.

Kapadokya Peri Bacaları Konaklama

peri-bacalari-nerede

Peri Bacaları’nı özel günlerde, evlilik yıldönümü ya da balayı gibi zamanlarda ziyaret edebilirsiniz. Burada konaklayabileceğiniz oldukça ünlü lüks mekanlar ve oteller mevcuttur. Ancak yılın özellikle bazı dönemlerinde çok yoğun olabildiğinden gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızda fayda olacaktır. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde mutlaka gün batımı ve gün doğumlarına seyretmeli ve balon turlarına katılmalısınız. Fotoğrafçılık konusunda merakı olanların burada eşsiz fotoğraflar çekmesi ise kaçınılmaz olacaktır.

Kapadokya Peri Bacaları Ulaşım

Kapadokya Peri Bacaları nerede sorusu yanıtlandıktan sonra sırada nasıl gidilir sorusu vardır. Kapadokya’ya hem havayolu hem de karayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Nevşehir Havalimanı, şehir merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunur. Havalimanından Kapadokya’ya servisler bulunmaktadır. Aynı zamanda Kayseri Havalimanı da buraya oldukça yakın bir mesafede yer alır.

Bu ve buna benzer birçok içeriğe GeziLinki YouTube kanalı aracılığıyla da ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda dikkatinizi çekebilir: Yunak Evleri Dünyanın En İyi 12 Oteli Arasında Yer Aldı!

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri