KaradenizPlaj ÖnerileriRize

Rize’de Denize Girilebilecek Yerler – Rize’nin En Güzel Sahilleri

Rize Sahilleri

Türkiye 4 mevsimi belirgin olarak yaşayan nadir ülkelerden biridir. Ülkemizin 3 tarafı denizlerle çevrili olduğundan da deniz turizmi gelişmiştir. Türkiye’de deniz turizmi denildiğinde akla genellikle Akdeniz ve Ege geliyor olsa da esasında Karadeniz Bölgesi’nin de elverişli sahilleri bulunmaktadır. Bu içeriğimizde Karadeniz’in en güzel şehirlerinden Rize’de denize girilebilecek yerler listelenmiştir.

Rize’de Bulunan Plajlar

Çayeli Limanköy Aile Plajı

Rize’de denize girilebilecek yerler

Rize’nin Çayeli ilçesinde yer alan Limanköy Aile Plajı, ilçe merkezinden yaklaşık 5 km uzaklıktayken şehir merkezinden ise 12 km uzaklıktadır. Rize’nin bilinen en güzel plajları arasındadır. Olanaklar bakımından gelişmiş olup ideal düzeyde imkanlara sahiptir. Plaj tam olarak 3 bin kişi kapasitelidir. 5 bin metrekarelik bir alana sahiptir. Sadece denize girme, güneşlenme gibi imkanlar sunmayıp aynı zamanda su sporları yapabilme olanağı da sağlamaktadır. Burada jet ski, su kayağı, muz banana, dalış gibi su sporları için yaz boyu hizmet sunan tesisler yer almaktadır. Tüm bunların yanı sıra plaj içerisinde restoran, kafe, bar gibi tesisler de bulunmaktadır. Limanköy Aile Plajı için girişler ücretsiz değildir. Şezlong ve şemsiye kiralamak ise ayrıca ücrete tabiidir.

Çayeli Halk Plajı

İkinci sıradaki plaj önerimiz de yine Çayeli ilçesinde yer almaktadır. Çayeli’nde, Limanköy Plajı’ndan sonra en popüler denize girilebilecek alan burasıdır. Kanlıdere tünel mevkiinde bulunan plaja ulaşım güç değildir. Yaklaşık 800 metre uzunluğunda bir sahil şeridi bulunmaktadır. 2 bin kişilik kapasiteye sahiptir. Çayeli’nde denize girilebilecek yer arayışındaysanız halk plajı da listenizde yer alan alternatiflerden biri olabilir. Plajda soyunma kabinleri, duş, tuvaletler, şezlong ve şemsiye, bar, kafeterya gibi olanaklar yer almaktadır.

Alipaşa Plajı

Rize’de denize girilebilecek yerler

Rize şehir merkezinden yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunan Alipaşa Plajı, Rize’de denize girilebilecek yerler içerisinde en çok tercih edilen yerlerden biridir. Plajın konumu oldukça merkezi bir nokta olduğundan ulaşım açısından kolaydır. Alipaşa Plajı’nın kumsalının büyük bir bölümü ince taneli kumlarla örtülüdür. Alanda belediyenin sosyal tesisleri, piknik alanları, kamelyalar ve çardaklar, duş, soyunma kabinleri, tuvalet, şezlong ve şemsiye gibi olanaklar bulunmaktadır. Denizi oldukça temiz olduğu için yaz aylarında yoğun kalabalıklar görülmektedir. Burada hafta sonlarında yer bulabilmek pek kolay değildir ancak erken saatlerde gelmeniz daha doğru olacaktır. Plaja girişler ücretsiz olduğu gibi şezlong ve şemsiyeler de tamamen ücretsizdir.

Hamidiye Plajı

Rize’de denize girilebilecek yerler

Rize’nin Pazar ilçesinde yer alan Hamidiye Plajı, ilçe merkezinden sadece 2 km uzaklıktadır. Ancak Rize şehir merkezinden gelecek olanlar yaklaşık 40 kilometrelik bir yol kat etmek durumunda kalacaktır. Şehrin en büyük ve en güzel plajlarından biri olan Hamidiye Plajı’nın bir bölümü kayalık olup bir bölümü ise kumlarla kaplıdır. Burası aynı zamanda Fırtına Deresi’nin denize döküldüğü bir alandır. Plajda bar, kafe, şezlong ve şemsiye, tuvalet, duş gibi olanaklar mevcuttur. Girişler ise ücretsizdir.

Kemerköy Plajı

Rize’de denize girilebilecek yerler

Rize’nin Kemerköy ilçesinde bulunan bu plaj, şehir merkezinden yaklaşık 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Çayeli tünelinin ön kısmında faaliyet göstermektedir. Aynı zamanda şehrin en uzun sahil şeridine sahip plajlarından biridir. Kumsalı tamamen ince taneli taşlarla kaplıdır. Denizi ise her mevsimde temizdir. Büyük bir bölümü sığ olsa da aniden derinleşen yerleri de olduğunda çocuklu ailelerin dikkatli olmasında fayda olacaktır. Son yıllarda belediye tarafından düzenlenen çeşitli organizasyonlara da ev sahipliği yapmaktadır. Plajda kafe, restoran, bar gibi bir şeyler yiyip içebileceğiniz işletmeler bulunmaktadır. Bunlara ek olarak girişler de ücretsizdir.

Sarayköy Plajı

Rize’de denize girilebilecek yerler

İyidere ilçesinde yer alan Sarayköy Plajı Rize’de denize girilebilecek yerler içerisinde en güzel plajlardan biridir. Şehir merkezinden yalnızca 14 km uzaklıkta bulunması sebebiyle de birçoğunun ilk tercihleri arasındadır. Kumsaldan ziyade daha çok taş ve çakıllarla kaplıdır. Ancak denizi oldukça temizdir. Plaj içerisinde şezlong, şemsiye, tuvalet, soyunma kabini gibi olanaklar bulunur. Bunlara ek olarak plajda su sporları hizmeti sunan tesisler de bulunmaktadır. Sarayköy Plajı için girişler ücretli olup şezlong ve şemsiye de ayrıca ücrete tabiidir.

Saklıbahçe Aile Plajı

Çayeli ilçesinde bulunan bir diğer plaj da Saklıbahçe Aile Plajı’dır. Yemyeşil bir doğanın içerisinde yer alan bu plaj sunduğu olanaklarla da şehrin en çok tercih edilenleri arasındadır. Sahilin büyük bir bölümü kumlarla değil küçük taşlarla kaplıdır. Bu sebeple deniz ayakkabısı giymeniz gerekebilir. Denizi zaman zaman dalgalı olsa da temmuz, ağustos gibi daha durgun bir yapıdadır. Burada sevdiklerinizle piknik yapabilir, dinlenebilir, denize girebilir ve güneşin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Alanda soyunma kabini, duş, masalar, kafeterya, şezlong ve şemsiye, tuvalet gibi olanaklar yer almaktadır. Çayeli yakınlarında denize girilebilecek sakin ve huzurlu bir yer arayışındaysanız güzel bir alternatif olabilir.

Bu içeriğimizde Rize’de denize girilebilecek yerler sıralanmıştır. Siz de Rize’de denize girebileceğiniz güzel bir sahil arıyorsanız listemizdeki plajları alternatifleriniz arasında bulundurabilirsiniz. Buna ek olarak daha fazla gezi içerikleri için YouTube kanalımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri