KeşfetMarmaraSakaryaYurtiçi Gezilerimiz

Sakarya’da Gezilecek Yerler: Önemli Kültürel Alanlar

Sakarya Gezi Rehberi

2021 yılında Danimarka’dan aldığı ödülle Bisiklet Şehri olarak adlandırılan Sakarya, ülkemizdeki Marmara Bölgesi içerisinde yer alan şehirdir. Marmara Bölgesi’nde Çatalca-Kocaeli bölümünde yer alan Sakarya, İstanbulluların hafta sonu kaçamakları için tercih ettiği yerlerden biri olmasının yanında tarihi anlamda da önemi olan bir şehir. İşte bu sebeple, GeziLinki olarak, sizler için Sakarya’da gezilecek yerler rehberi kapsamında önemli kültürel alanları derledik. Şimdiden iyi okumalar ve iyi seyahatler.

Sakarya’da Gezilecek Yerler

Sakarya Müzesi
Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde bulunan Sakarya Müzesi, 1915 yılında inşa edilmiş bir bina içerisinde ziyaretçilere açıktır. Bina, Askerlik Şubesi Başkanı Binbaşı Baha Bey’in evi olması amacıyla inşa edilmiştir. Bu bina aynı zamanda 1922 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün annesiyle görüştüğü ve misafir olduğu bir binadır. 1983 yılına gelindiğinde Binbaşı Baha Bey’in evi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından satın alınmış ve 1993 yılında Sakarya Müzesi olarak ziyaretçilere açılmıştır.

Müze içerisinde sergi salonları ve bunun yanında ofisler bulunmaktadır. Konferans salonu ve sanat galerisi gibi alanlar da müze binası içerisinde bulunmaktadır. Sergi salonunda arkeolojik ve etnografik ögeler sergilenmektedir. Bu eserler arasında Mustafa Kemal Atatürk’ün kullandığı eşyalar da bulunmaktadır. Sakarya’da gezilecek yerler rehberi içerisinde Sakarya’ya dair en önemli eserleri bulabileceğiniz yerlerden biri kesinlikle bu müzedir. Bu sebeple görmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz!

SAKARYA-MÜZESİ

Deprem Kültür Müzesi
1999 yılında yaşanmış olan Marmara depremi sonrası hayatını kaybeden vatandaşları anmak ve yaşananların detaylı bir anlatımını yapmak adına açılmış olan müze, ilgi çekici bir konsepte sahip. Depremden sonraki ikinci sene içerisinde yapımına başlanan müze, görmek isteyebileceğiniz yerler arasında geliyor. Müze binasının mimarisi de konusu ve konsepti kadar ilgi çekici. Göçük bir bina şeklinde tasarlanmış binanın yıkık duvarları ve eğik kolonları görenlerin ilgisini çekiyor. Bir sanat galerisi şeklinde sergilerin olduğu müze, Sakarya’da gezilecek yerler arasında en önemli kültürel alanlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Müzenin bir bölümünde yapay sarsıntı ile deprem deneyimini yaşayabileceğiniz alan da bulunuyor. İlgi çekici ve 1999 yılında yaşanan felakette hayatını kaybedenleri anabileceğiniz bir müzedir. Deprem Kültür Müzesi, Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde yer alıyor.

deprem-kültür-müzesi

Sakarya’nın Önemli Kültürel Alanları GeziLinki ile Sizlerle!

Ali Fuat Paşa Kuvayi Milliye Müzesi
Sakarya’nın Gevye ilçesinde yer alan Ali Fuat Paşa Kuvayi Milliye Müzesi, 1956 yılında inşa edilmiş ve uzun süre belediye binası olarak kullanılmış bir binanın bünyesindedir. Müze binası Sakarya Nehri yanında bulunmaktadır. Müze içerisinde Kuvayi Milliye döneminde görev almış önemli insanlara ait fotoğraflar sergilenirken bir yandan Amasya, Erzurum ve Sivas kongrelerine ait metinler de sergilenmektedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün el yazısı ile yazılmış 10. Yıl Nutku’nun fotokopileri de Ali Fuat Paşa Kuvayi Milliye Müzesi bünyesinde bulunan eserlerdendir. Binanın ilk katı, Kurtuluş Savaşı’nın önemli isimlerinden olan Ali Fuat Cebesoy Müzesi olarak kullanıldığı için müzenin adı bu şekildedir. Sakarya’da gezilecek yerler arasında mutlaka görmenizi tavsiye ettiğimiz kültürel alanlardan biri de bu müze.

kuvayi-milliye-müzesi

BONUS: II. Bayezid Köprüsü ve Ali Fuat Cebesoy’un Mezarı
Sakarya Nehri üzerine yaptırılmış olan II. Bayezid Köprüsü, Sakarya’daki önemli sembollerden ve kültürel varlıklardan bir tanesidir. Köprü, 1495 yılında II. Bayezid tarafından yaptırılmıştır. Büyük kesme taşlarla yaptırılmış olan köprünün mimarı ise Fakir Abdullah’tır. Türk süsleme sanatı örneklerini barındıran köprünün yakınında bulunan çay bahçesinde soluklanabilirsiniz. Ayrıca Kurtuluş Savaşı kahramanlarından biri olan Ali Fuat Cebesoy’un mezarı da bu civarda bulunuyor. Mutlaka görmenizi tavsiye ettiğimiz tarihi ve kültürel alanlardandır. Sakarya’da gezilecek yerler rehberindeki yerleri atlamayın.

ali-fuat-cebesoy

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri