AvrupaYunanistan

Sakız Adası Gezi Rehberi: Chiros Adası Gezilecek Yerler

Sakız Adası’nda Nereler Gezilir?

Sakız Adası Nerede? Sakız Adası Hakkında

Yunanca Chios Adası olarak bilinen Sakız Adası, Ege Denizi’nde bulunan bir adadır. Türkiye’den Sakız Boğazı ile ayrılan ada, Yunanistan’a bağlıdır. Adaya Sakız Adası adının verilmesinin sebebi ada üzerinde bulunan sakız ağaçları. Aynı zamanda bu sakız ağaçlarından elde edilen damla sakızı adayı ünlü eden özelliklerinden bir tanesidir. Ege adaları turistik anlamda daima değerli olmuştur. Sakız Adası, yani Chios Adası da bu turistik yerlerdendir. Adanın merkez şehrinin adı Sakız’dır.

sakız adası

14. yüzyılda ada ve Foça limanı Cenevizlilere aitti. Adaya sahip olan maona daha sonraları yerleşimci olan Giustiniani ailesine adayı satmıştır. Osmanlı’nın fethine kadar Chios Adası bu aile tarafından yönetilmiştir. Osmanlı, 1566 yılında Sakız Adası’nı fethetmiş ve 1913’te Yunanistan’ın eline geçene kadar 347 yıl Osmanlı hakimiyeti sürmüştür. Sakız Adası, o tarihten bu yana Yunanistan toprağıdır ve Yunanistan’ın Kuzey Ege bölgesine bağlıdır.

Sakız Adası’na Ulaşım

Sakız Adası’na ulaşmak için kısa bir feribot yolculuğu yapmanız yeterli. İzmir’in Çeşme ilçesinin hemen karşısında bulunan ada ile ilçe arasındaki mesafe yalnızca 8 kilometre. Buradan karşıya geçen firmalardan biletlerinizi alıp feribot yolculuğu yapabilirsiniz. Yaklaşık 45 dakika içerisinde Sakız Adası ulaşımınız tamamlanmış olacak. Belli bir yaşın altındaki çocuklar için bilet fiyatlarında indirim oluyor. Ayrıca kişisel aracınızla da feribota binebiliyorsunuz. Onlar için de ayrı bir tür bilet satılıyor.

Chiros Adası yolculuğu Yunanistan topraklarına girdiğiniz için Schengen Vizesi gerektiriyor. Ancak Yunan adalarına yolculuk yapmak oldukça popüler olduğu için Kapı Vizesi, diğer bir adıyla Geçici Vize kolaylığı var. Siz de bu Geçici Vize’den faydalanarak Sakız Adası’na gidebilirsiniz. Şimdiden iyi yolculuklar diliyoruz.

Sakız Adası Gezi Rehberi

Sakız
Sakız, Sakız Adası’nın merkezi olan şehir. Adayı ziyaret etmeye karar verdiğinizde bu bölgede çok fazla zaman geçireceksiniz. Sakız’da görebileceğiniz, görmeniz gereken yerler var. Sakız Adası Kalesi bunlardan ilki. Kale, Cenevizlilerin elinden çıkma ve Bizans zamanında da yapısal anlamda değişikliklerin yapıldığı bir yapıdır. Tarihi dokusuyla ve mimari özellikleriyle adada görülmesi gereken yerlerden. Kalenin içerisinde yer alan Jüstinyen Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Merkezde bulunan ve kültürel anlamda ada hakkında birçok şey öğrenebileceğiniz yerlerden olan Sakız Adası Arkeoloji Müzesi, Denizcilik Müzesi ve Bizans Müzesi de geziniz sırasında mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden.

Merkezde bulunan bir diğer ilgi çekici kültürel yer Korais Kütüphanesi. Ülkenin en önemli kütüphanelerinden biri olan Korais, Yunan filozof Adamantios Korais’in adına ithafen böyle anılır. Zaten kütüphanedeki en önemli eserler arasında Korais’in kendi koleksiyonu yer alıyor. 150 binden fazla nadir eser ve el yazmaları ile kültürel anlamda adeta bir hazine gibi. Sakız Adası gezisi sırasında mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz.

sakız

Nea Moni Manastırı
Sakız Adası’nın simge yapılarından olan Nea Moni Manastırı, merkezin 12 kilometre uzağında konumlanmıştır. 11. yüzyılda üç rahip tarafından kurulan manastır, Bizans döneminde İstanbullu ustalarca yapılmış olan mozaiklerle süslenmiştir. Bizans’ın mimari ve sanatsal özelliklerini barındıran manastır, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmeye hak kazanmıştır. Salı günleri hariç haftanın diğer günlerinde açık olan manastır Sakız Adası gezisi sırasında görmeniz gerektiğini düşündüğümüz yerler arasında.

nea moni manastırı

Chiros Adası’nda, Ege’nin En Güzel Sularında Serinleyin!

Plajlar
Taşlık plajları ile yaz aylarında oldukça kalabalık olan Sakız Adası’nda deniz tatili yapmak mümkün. Ege Denizi’nin güzelliğini gözler önüne seren plajları, berrak suları ve el değmemiş birçok noktası ile burada güneşin tadını çıkarabilir ve yüzebilirsiniz. En popüler plajlar arasında Ormos, Agia Dynami, Agia Fotia, Karfas, Didymes, Mavra Volia Plajı ve Nagos vardır. Özellikle Mavra Volia Plajı, Sakız Adası içerisinde çok popülerdir. Bunun sebebi volkanik siyah taşları ile eşsiz bir manzara yaratıyor olmasıdır. Geziniz yaz aylarına denk geliyorsa burada denize girmeden gitmemenizi öneririz.

mavra volia plajı

Adanın Güneyi: Köyler
Sakız Adası’nın güneyinde yer alan tarihi köylerin hepsi eğer zamanınız varsa görülmesi gereken yerlerden. Sakız ağaçlarının yetiştiği yerler bu tarihi köylerdir. Aynı zamanda Orta Çağ mimarisini en iyi yansıtan yapılarıyla görülmeye değer. Pyrgi köyü, bu tarihi köyler arasında en büyüğü. Kale köy tarzında inşa edilmiş bir yerdir, bunun sebebi ise korumanın daha iyi sağlanabilmesidir. Bunun yanında Olympi ve Mesta köyleri de Sakız Adası içerisinde görmeniz gereken tarihi köylerden. Popüler noktalar olmalarının sebebi mimari yapıları, özgün sakız ağaçları.

Armolia, Anavatos, Volissos, Kardamyla ve Kallimasia tarihi köyler içerisinde en popüler köylerden bazıları. Hazır gezinize başlamışken gezginlerin çok sevdiği bu diğer köyleri de ziyaret edebilirsiniz.

pyrigi
PYRIGI KÖYÜ

Agios Isidoros Şapeli
Adanın kuzeydoğusunda bulunan şapel tam olarak manzarasıyla ünlü. Eşsiz bir manzara yakalayabileceğiniz yapının bulunduğu yer adanın en güzel yerlerinden bir tanesi. Mutlaka gitmenizi ve burada gün batımını seyretmenizi tavsiye ediyoruz. Sakız Adası gezisi sırasında Agios Isidoros Şapeli’nde geçireceğiniz bir akşam buradan hiç gitmeme isteği doğurabilir.

Agios Isidoros

Ayrıca ilginizi çekebilir: Rodos Gezi Rehberi ile Rodos Adası Gezilecek Yerler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri