Gastronomi Gezileri

Şanlıurfa’nın Meşhur Yemekleri: En Meşhur 5 Yemek

Şanlıurfa Yöresel Yemekler

Güneyde bulunan bölgelerde akla aynı yemek gelir: Kebap! Kebaplar, lezzet duraklarının vazgeçilmezi olan Şanlıurfa’nın meşhur yemekleri ile tatlanır.

Şanlıurfa’nın Meşhur Yemekleri

İlginizi çekebilir: Şanlıurfa’nın Yöresel Yemekleri: Tatmanız Gereken 5 Yemek

Rotanızı Şanlıurfa’ya çevirirseniz bölgenin sadece kebaptan ibaret olmadığını da  görürsünüz. Urfa’da keşfedilmesi beklenen çok sayıda lezzet bulunur. Şanlıurfa’nın meşhur lezzetleri bölgenin mutfağı hakkında da bilgi vermektedir.

Üzlemeli Pilav

Üzlemeli Pilav, adı pek de bilinmeyen ama Şanlıurfa’nın meşhur yemekleri arasında olan bir yemektir. Diğer bölgelerde yapılan pilavlardan çok farklıdır. Üzlemeli Pilav, pilavın Urfa versiyonudur. Üzlemeli Pilav’ın içinde kuşbaşı et, kuş üzümü ve nohutla bulunur.

Üzlemeli Pilav’ın tadı bilinen diğer pilavlardan çok farklıdır. Pilavın tadında farklılık yaratan iki unsur bulunur. Bu unsurlar, pilavın içinde bulunan pekmez ve pilavın et suyunda pişmesidir. Pekmezli pilavı daha önce yememiş olanlara tavsiye edilmektedir.

şanlıurfa'nın meşhur yemekleri

İsot Salatası

Şanlıurfa’nın meşhur yemekleri içinde olan İsot Salatası’nın yapımı oldukça basittir. Ancak diğer salatalardan farklı bir tada ve görünüşe sahiptir. Şanlıurfa’da yemeklerin yanında servis edilen lezzetlerin olmazsa olmazıdır.

İsot Salatası’nı diğer salatalardan ayıran en büyük özellik ise ana malzemesinin kırmızıbiber olmasıdır. Kırmızıbiber ile hazırlanan İsot Salatası çok faydası olan bir salatadır. Şanlıurfa bölgesine özgü bir salatadır.

şanlıurfa'nın meşhur yemekleri

Pimpirik Cacığı

Tadı ile fark yaratan Pimpirik Cacığı, Şanlıurfa’nın meşhur lezzetleri arasındadır. Pimpirik Cacığı aynı zamanda Semizotu Cacığı olarak da bilinir. Özellikle ramazan ayında iftar ve sahur sofralarının vazgeçilmezidir. Pimpirik Cacığı içinde bulunan semizotunun susuzluk giderici etkisi vardır.

Pimpirik Cacığı, Şanlıurfa yöresine ait bir lezzettir. Bu cacık, aynı zamanda OMEGA 3 deposudur. Diyet yapan kişilerin gözde lezzetlerindendir. Pimpirik Cacığı, hem karın doyurur hem de düşük kalorilidir. Semizotu ile de yapılan diyeti destekler.

şanlıurfa'nın meşhur yemekleri

Mumbar Dolması

Mumbar Dolması sakatat sevenlerin gözde yemeğidir. Seyyar satıcılarda, restoranlarda ya da esnaf lokantalarında bulunur. Şanlıurfa’nın meşhur yemekleri arasındadır. Mumbar Dolması Şanlıurfa halkı tarafından çok sevilmektedir.

Mumbar Dolması’nın yapımında koyunun kalın bağırsağı kullanılır. Bağırsak içine doldurulan harç ile yapılır. İçinde kıyma bulunan harç, dolmaya farklı bir tat vermektedir. Sakatat sevenlerin vazgeçilmez lezzetlerindendir.

şanlıurfa'nın meşhur yemekleri

Yahudi Köftesi

Yahudi Köftesi, Urfa’ya has içinde bulgur köftesi bulunan bir yemektir. Köftenin görünüşü Fellah Köftesi’ne benzer ancak kendine özgü bir tadı vardır. Arap mutfağının esintilerini taşımaktadır. Baharatlı yemekleri sevenler için ideal bir lezzettir.

Şanlıurfa’nın meşhur yemekleri içinde bulunur. Yöreye özgü tatlarla hazırlanan Yahudi Köftesi pek çok lokanta ve restoranda kolayca bulunmaktadır.

şanlıurfa'nın meşhur yemekleri


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu