Gastronomi GezileriŞanlıurfa

Şanlıurfa’nın Yöresel Yemekleri: Tatmanız Gereken 5 Yemek

Şanlıurfa Meşhur Yemekler

Urfa şehri kebabıyla tanınsa da birbirinden farklı olan Şanlıurfa’nın yöresel yemekleri dikkat çekmektedir. Yolunuz Urfa’ya düşerse mutlaka tatmalısınız.

Şanlıurfa’nın Yöresel Yemekleri

İlginizi çekebilir: Şanlıurfa’nın Sokak Lezzetleri ile Doğu Anadolu Mutfağı

Şanlıurfa birbirinden lezzetli yöresel lezzetlere sahiptir. Türkiye’nin en çeşitli mutfaklarından birisidir. Kalabalık Halil İbrahim sofralarının kurulduğu kebaplar diyarı olan Şanlıurfa’nın mutfağı da büyük beğeni kazanmaktadır.

Pıt Pıt Çorbası
Pıt Pıt Çorbası Şanlıurfa’da çok beğenilmektedir. Bu çorbayı istediğiniz mevsimde tüketebilirsiniz. Yapımı oldukça kolaydır. Sofranıza farklı bir tat katmak istediğinizde tercih edebileceğiniz bir çorbadır.

Şanlıurfa’nın yöresel yemekleri arasında olan çorba, kendi yöresine ait püf noktalarıyla hazırlanmaktadır. Bu yüzden Pıt Pıt Çorbası, Urfa’da özel olarak yapılan yöresel bir çorba türüdür. Bu çorbayı yöresinde denemelisiniz.

Şanlıurfa'nın Yöresel Yemekleri, Pıt Pıt Çorbası

Tepsi Kebabı
Şanlıurfa’da Tepsilerin Şahı olarak bilinir. Yöre halkının misafirlerine her zaman ikram ettiği lezzetlerdendir. Tepsi Kebabı’nın tadını etkileyen bir unsurda közlenmiş patlıcanla yapılmasıdır. Közlenen patlıcanın içine baharatlı köfteler eklenir.

Tepsi Kebabı domates sosu ile servis edilir. Fırın lezzetleri arasında adını duyurmuştur. Tepsi Kebabı Şanlıurfa’nın yöresel yemekleri içindedir. Tepsi Kebabı’nı şehrin bütün lokanta ve restoranlarında bulabilirsiniz.

Şanlıurfa'nın Yöresel Yemekleri, Tepsi Kebabı

Söğülme
Söğülme, Urfa’nın kendine özgü etli sebze yemeklerinden birisidir. Anadolu halkının patlıcan salatası olarak bildiği lezzetin farklı bir türüdür. Közlenen patlıcanlar közlenip ince ince kıyılır. Daha sonra kıyma ile buluşur.

Söğülme bol sarımsaklı olur. Şanlıurfa’nın yöresel lezzetleri içindedir. Genelde akşam yemeklerinde meze olarak tüketilir. Şanlıurfa’nın yöresel restoranlarında bulabilirsiniz.

Şanlıurfa'nın Yöresel Yemekleri

Beli Kırık Kebabı
Kebaplar Şanlıurfa’nın yöresel yemekleri içinde çok önemli bir yere sahiptir. Kendine özgü ve iyi yapılan yemekler arasında kebaplar başı çekmektedir. Beli Kırık Kebabı ise ülkenin en ilginç kebaplarından birisidir.

Beli Kırık Kebabı, kendine özgü bir lezzete sahiptir. Ana malzeme patlıcan ve köftedir. Bu yemeği kendine has bir hale getiren üstüne çok miktarda eklenen domates suyudur. Bahçe domatesi ile yapılır.

Beli Kırık Kebabı fırında hazırlanır. Bu kebabı restoran menülerinde sıklıkla görürsünüz. Şanlıurfa’ya giderseniz mutlaka denemeniz gereken lezzetlerdendir.

Şanlıurfa'nın Yöresel Yemekleri

Balcan Kebabı
Balcan Kebabı, Şanlıurfa’nın yöresel yemekleri arasında önemli bir yere sahiptir. Balcan Kebabı’n yapımı oldukça ilginçtir. Şişe geçirilen patlıcanlarla yapılır. Urfalıların sıklıkla yediği bir lezzettir. Bu kebap ile soğan salatası tüketilir.

Balcan Kebap yapımında kuzu eti tercih edilir. Bulgur pilavı, közlenmiş domates ve soğan salatası ile sunulur. Bu kebabın görünüşü diğer kebaplardan farklıdır. Balcan Kebabı, yörenin tüm lokanta ve restoranlarında bulunur. Lezzeti başka kebaplara benzemez.

Şanlıurfa'nın Yöresel Yemekleri

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri