MuğlaYurtiçi Gezilerimiz

Sedir Adası Gezilecek Yerler: Tarihi ve Doğal Bir Cennet

Sedir Adası Gezi Rehberi - Sedir Adası Nerede?

Gönlünüzce bir tatil mi hayal ediyorsunuz? Keşfe çıkacağınız Sedir Adası gezilecek yerler ile hayalleriniz gerçek oluyor! Peki Sedir Adası’nda ne yapılır?

Sedir Adası Nerede?

Sedir Adası, Muğla şehrinin Ula ilçesinde yer almaktadır. Marmaris’e oldukça yakındır. Gökova Körfezi’nin doğusunda antik kalıntılarla dolu üçlü ada grubunun en büyük adasıdır. Marmaris’e 16 kilometre mesafede bulunur ve adaya tekne turu ile ulaşılabilmektedir. Sedir Adası gezilecek yerler arasında en popüler noktalar Kleopatra Plajı ve Kedrai Antik Kenti’dir.

Sedir Adası’nın yıllarca anlatılan hikayesini de sizlerle paylaşalım. Efsaneye göre, Mısır Kraliçesi Kleopatra, sevgilisi Antonius’u ziyaret etmek için Tarsus’a gider. Yolculuğu sırasında Kedrai Adası’nı görür ve burayı da ziyaret eder. Kleopatra, adanın tüm görüntüsünden büyülenir ancak adada hiç kumun olmaması dikkatini çeker. Kleopatra, Antonius’a adanın durumunu anlatır. Bunun üzerine Kuzey Afrika’dan gemilerle kumlar taşıtılır ve Kleopatra için plaj oluşturulur. Kleopatra ve Antınius’un yüzyıllar önce burada yüzdüğü ve tatilleri için buluşma noktası olduğuna inanılıyor.

Sedir Adası Gezisi Yaparken Gezilecek Yerler

Berrak masmavi suların sarmaladığı Sedir Adası; sedir, maki, çam ve zeytin ağaçlarıyla çevrilidir. Yaklaşık 800 metrelik kıyı uzunluğuna sahiptir. Pek çok uygarlığa ait izler taşıyan tarihi yapısı ile mavi ve yeşilin her tonunu görebileceğiniz Sedir Adası gezilecek yerler arasında derin bir nefes almanıza yardımcı olacak ve huzuru tüm hücrelerinizde hissetmenizi sağlayacaktır.

Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı, hikayesiyle ünlü olduğu kadar altın sarısı kumuyla da ünlüdür. Kumunun kimyasal özelliği sebebiyle denize kattığı rengi mutlaka görmelisiniz. Türkiye’de benzerinin hiçbir yerde olmadığı bu kumlar, dünyada sadece Mısır’ın İskenderiye şehrinde bulunmaktadır. Adanın kuzey kıyısındaki kumlar, çok özel jeolojik oluşumlar sonucu ortaya çıkan kalker damlacıklardır ve giderek azalmaktadır. Bu sebeple Kleopatra Plajı kumları büyük bir titizlikle korunmaktadır ve kumluk alana girilmemektedir. Sedir Adası gezilecek yerler kapsamında suların tadını çıkarabilmeniz için plajda şemsiye, şezlong, duş ve tuvalet mevcuttur. Palmiye ağaçları altında güneşin keyfini çıkarabilirsiniz!

Kedrai (Cedrai) Antik Kenti

Kleopatra Plajı’ndan 200 metre mesafede bulunmaktadır. Antik kent gezmeyi ve tarihsel bir yolculuğa çıkmayı sevenler için Sedir Adası gezilecek yerler deniz, kum ve güneş üçlüsüyle birlikte köklü tarihini de ziyaretçileriyle buluşturuyor. Agora (şehir merkezi), nekropol (mezarlık), antik tiyatro, Apollon kutsal alanı, su sarnıçları, sur duvarları, büyük ve küçük kilise kalıntıları günümüze kadar ulaşmıştır.

sedir adası

Antik Tiyatro

Adadaki yerleşimin önemini simgelemektedir. 2500 kişilik kapasiteye sahiptir. Tiyatronun sahne binası büyük çapta tahrip olmuştur. Caveası (oturma sıraları) ise oldukça iyi korunmuştur ve merdivenlerle 9 Cunei’ye ayrılmıştır. Bugüne dek ele geçen yazıtlardan Kedreai’de en az üç atletik festivalin varlığı anlaşılmıştır.

kedrai antik kenti
kedrai antik kenti

Apollon Kutsal Alanı

Apollon Kutsal Alanı
Apollon Kutsal Alanı

Tanrı Apollon, Karia’nın baş Tanrısıdır. Kedreai’de saygı gördüğünden tapınak kendisi için özel olarak inşa edilmiş bir teras üzerinde bulunmaktadır.

Sedir Adası Ne Zaman Gidilmelidir?

Sedir Adası gezilecek yerler,  bölgenin bulunduğu coğrafi konumu ve düzenlenen tekne turları nedeniyle özellikle mayıs ve ekim ayları arasında ilgi odağı olmaktadır. Özellikle temmuz ve ağustos aylarında adanın havasının çok sıcak olduğunu belirtelim. Yanınıza bolca su, güneş kremi, gözlük ve havlu almanızı öneririz.

Sedir Adası Gezisi Yaparken Ne Yenir & Neler Yapılır?

Sedir Adası gezilecek yerler arasında için bölgeye ulaştığınızda adadaki kafeteryadan yiyecek ve içecek alabilirsiniz. Adaya geleceğiniz tekneden de alışveriş yapabileceğiniz gibi isterseniz yanınızda da bir şeyler getirebilirsiniz.

Zeytin ağaçlarıyla süslü antik tiyatroda oturunca karşınızdaki görkemli manzarayı mutlaka izlemelisiniz. Burada kristal berraklığındaki sularda kulaç atarken balıklarla birlikte yüzmenin keyfini çıkarmalısınız.

Sedir Adası’na Gidildiğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler & Tavsiyeler

Dalaman Havaalanı, Sedir Adası’na en yakın havaalanıdır ve aralarında 90 kilometre mesafe bulunmaktadır. Havaalanından kalkan servisler ya da taksi ile bölgeye ulaşabilirsiniz.

Marmaris’e bağlı Çamlı Köyü’nden teknelerle Sedir Adası’na ulaşılmaktadır. Çamlık İskelesi’ne kadar aracınızla geldikten sonra teknelerle adaya geçebilirsiniz. Gelibolu Köyü’nden kalkan tekneler de diğer bir seçeneğinizi oluşturmaktadır. Akyaka sahilinden kalkan günlük gezi tekneleriyle adaya ulaşabilirsiniz.

Günlük tekne gezileriyle Sedir Adası gezilecek yerler keşfi yapmayı düşünüyorsanız tur ücretine yemeğin dahil olduğunu ve adada 2 saat geçireceğinizi belirtelim. Denize girmek için geniş bir alana sahip olmayan ada, öğle saatlerinde oldukça kalabalık olmaktadır. Kendi imkanlarınızla adaya gelmek isterseniz adada daha uzun zaman geçirebilirsiniz.

Adeta üstü açık bir müze olan Sedir Adası, müze alanı olduğundan giriş için ücret ödemeniz gerekmektedir. Müze Kart’ınız varsa ücretsiz olarak adaya giriş yapabilirsiniz.

Sedir Adası gezilecek yerler için yolunuz Çamlı Köyü’ne düşmüşken köyden 9 kilometre ilerideki Boncuk Koyu’nu da ziyaret etmenizi öneririz. Berrak ve temiz bir denize sahiptir. Sahilinde ziyaretçiler için tesisler yer almaktadır. Mayıs ve haziran aylarında dalış turları düzenlenmektedir. Ayrıca, Boncuk Koyu ile Karaburun arasındaki bölge köpek balıklarının üreme ve izleme bölgesidir.

Buna benzer daha birçok gezi fikri ve tatil turları için GeziLinki’nin YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri