EgeMuğlaYurtiçi Gezilerimiz

Şehirden Sıkılanlara İlaç Gibi Gezi: Göcek Gezilecek Yerler

Göcek Gezi Rehberi

Şehrin yorucu ve kasvetli havasından sıkıldınız mı? Yeşil ve mavinin buluştuğu, cenneti andıran koyları ile Göcek gezilecek yerler tam size göre!

Göcek Nerededir? Göcek Hakkında Kısa Bilgi

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı olan Göcek, mavi yolculukları sevenler, yelkenli ve denize ilgisi olanlar için mükemmel bir alternatif sunuyor. Göcek gezilecek yerler, insanı büyüleyen koyları ve adeta cenneti andıran yeşil sahilleri ile mutlaka gezi listenizde olmalı. Göcek’in tarihine bakacak olursak Likya medeniyetinin varlık gösterdiği topraklarda bulunmaktadır. Buradan da anlaşılacağı üzere doğal güzelliklerinin yanında sahip olduğu tarihi eserlerle de görülmeye değer bir yerdir.

İkarus Efsanesine Dayanan Göcek’in Tarihi

Daidalos bilge bir mimar ve İkarus’un babasıdır. Girit Adası’nda sürgüne gönderilmiştir ve Kral Minos’un yanında çalışmaktadır. Kralın isteği üzerine Minotauras adlı canavarın içerisinden çıkamayacağı bir labirent inşa eder. Theseus ve Adriadne’ye labirentin gizini açıkladığı gerekçesiyle İkarus’la birlikte kendisi labirente hapsedilir.

Kendisi ve oğlu için buradan çıkabileceği kanatlar yapmayı başaran Daidalos, oğlu İkarus’a alçaktan ya da yüksekten uçmamasını ve güneş ışıklarına yaklaşmamasını söyleyerek onu uyarır.

İkarus, kanatları taktıktan sonra güneş ışıklarını ve onların ardını oldukça merak eder ve eğer oraya ulaşırsa özgürleşebileceğini düşünür. Güneşe yaklaştıkça kanatları eriyen İkarus sonunda Ege Denizi’ne düşer ve bu yer günümüzde Göcek ismiyle bilinir.

Göcek Neler Sunuyor?

Tertemiz ve berrak suları, çam ormanları, birbirinden güzel adaları ve koyları ile sizi kendisine hayran bırakacak, koşuşturmalı hayatınızda size derin bir nefes aldıracak, dinginliği tüm hücrelerinizde hissetmenizi sağlayacak Göcek gezilecek yerler samimiyet dolu sokakları ve esnaflarının sıcaklığıyla Göcek ve sizi buluşturmayı hedefliyor!

 D-Marin Göcek, Gemiler Adası, Tlos, Telmessos Antik Tiyatrosu, Bedri Rahmi Koyu, Göcek Adası, Tersane Adası gibi tarihi ve doğal güzellikleri görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

D-Marin Göcek

d marin gocek
d marin gocek

Her dakikası sizin için oldukça özel geçecek, çam ormanlarıyla çevrili, Mısır’dan getirilen özel kumlu plajı ile gerek Göcek’in gerekse de Ege Bölgesi’nin eşsiz yerlerinden birisidir. Burada bulunan oldukça şık ve dünya mutfağına ait tatları bünyesinde barındıran restoranların yanında kafe ve marketler de bulunmaktadır. Özel koruma bölgesi içerisinde olduğundan çevreye de oldukça duyarlı bir tesistir.

Gemiler Adası

gemiler adasi gocek
gemiler adasi gocek

Doğal güzellikleri ile sizi büyülerken buram buram da tarih kokan bir yerdir. Ulaşım teknelerle sağlanmaktadır.  Ada üzerinde Bizans dönemine ait kilise kalıntılar ve Orta Çağ yerleşimine ait kalıntılar mevcuttur. Hıristiyanlığın ilk yayıldığı yerlerden birisi olması ile de önem kazanmaktadır.

Tlos

tlos gocek
tlos gocek

Likya Uygarlığı’nın büyük kentleri arasındaydı ve bu medeniyetin spor kenti olarak da bilinmektedir. Yamaçlarda bulunan kayalara oyulmuş tapınak mezarlar da Tlos kalesine çıkarken göze çarpmaktadır. Likya’ya ait topraklar üzerinde bilinen en eski yerleşim yerinin burası olmasıyla birlikte hem tarihi hem kültürel hem de manzarası ile Göcek gezisi planlarınıza mutlaka eklemelisiniz.

Telmessos Antik Tiyatrosu

telmessos antik tiyatro gocek
telmessos antik tiyatro gocek

1993 yılında erozyonla dolmuş toprak üzerinde yapılan sondaj çalışmaları sonucunda tiyatronun oturma sıraları bulunmuş ve 1995 yılına kadar yapılan çalışmalar ile antik kaynaklarda bahsedilen büyük tiyatrodan kalan tüm kalıntılar çıkarılmıştır. Çokça hasar gören bu yapı onarılmasının ardından ihtişamlı görüntüsünü ziyaretçilerine sunmaktadır.

Bedri Rahmi Koyu

Bedri Rahmi Tasyaka Koyu gocek
Bedri Rahmi Tasyaka Koyu gocek

Tekne turları ile ziyaret edebileceğiniz bu koy Göcek’teki en sevilen koylar arasındadır. Asıl ismi Taşkaya olmasıyla birlikte ressam ve şair Bedri Rahmi’nin koyu ziyaret ederken kaya üzerine yaptığı resimler sonucunda onun ismi verilmiştir. Zeytin ağaçları ile çevrili bu koy yüzmeniz ve etraftaki sanat eserlerini gezmeniz için sizleri bekliyor.

Göcek Adası

gocek adasi fethiye
gocek adasi fethiye

İrili ufaklı birçok plaja sahip bu ada Göcek’in tam girişinde olduğundan merkeze en yakın plajdır. Berrak ve dingin denizi ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Taşlık ve kayalık olan denizi ve deniz kestanesinin çok olduğu bir bölge olmasından dolayı sizi uyarmalıyız. Adada kamp yapmaktan hoşlanıyorsanız, dalmayı seviyorsanız ve tekne turları sizin göre değilse Göcek gezilecek yerler için bu ada tam size göre.  

Tersane Adası

tersane adasi gocek fethiye mugla
tersane adasi gocek fethiye mugla

Adını Osmanlı Dönemi’nde kullanılan eski bir tersaneden alan, Göcek Körfezi’nin en büyük adası olan bu ada, mavi yolculuklarda gecelemek ve tekne turları için kullanılmaktadır. Kıyısında, palmiye ağaçları arasında sizi bekleyen şirin bir restoran mevcuttur.

Göcek size burada sayabileceğimizden çok daha fazla imkan sunmaktadır. Yassıcalar, Yağane, Domuz Adası gibi saklı adacıklar Göcek hattında keşfe çıkmanız ve buradaki güzellikleri görmeniz için sizi bekliyor. Göcek gezisi, sadece adaları keşfe çıktığınız bir ziyaret noktası olmuyor aynı zamanda Panço Koyu, Günlüklü Koyu, Katrancı Koyu, Kleopatra Koyu, İncirli Koy mutlaka görmeniz gereken cennet manzaraları ve Karaköy, Oenanda, Pınara, Kaya Mezarları, Fethiye Kalesi gibi tarihi zenginliklerini de sizler için gözler önüne seriyor. Konumu itibari ile Dalyan, Fethiye, Akyaka, Kaş’a olan yakınlığı buraları da görmeden gitmemenize olanak sağlamaktadır. 

Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Diğer gezi ve tatil içeriklerimize de göz atabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri