İstanbulMarmara

Şehirden Sıkılanlara Özel Kaçamak: Garipçe Köyü Gezilecek Yerler

Garipçe Köyü Gezi Rehberi - Garipçe Köyü Nerede?

Garipçe Köyü gezilecek yerler içeriğimiz için hazır mısınız? Gezinizi güzelleştirecek aktiviteleri ve doğal güzellikleri görmeye ve anılarınıza bir yenisini eklemeye hazırsanız huzurun adresine yolculuk başlasın!

Garipçe Köyü Hakkında

Garipçe Köyü, Rumeli Feneri ve Rumeli kavağı arasında bulunmaktadır. Küçük ve sevimli bir köy olan Garipçe, Sarıyer’e 10 kilometre uzaklıktadır. Köyün genel geçim kaynağı ise balıkçılıktır. Bu minik ve şirin köyün içinde bir bakkal, üç restoran ve bir kahve bulunmaktadır. Köyde yaşayan yerel halkın çoğu 1900’lü yıllarda Trabzon ve çevresinden gelen insanlardan oluşmaktadır. Bu köy doğa ile baş başa olmasının yanı sıra köy halkının motor sesinden bile rahatsız olup uyarıya geçmesiyle birlikte, kafa tatili ve dinlenmek için seçebileceğiniz ilk yerlerden biri olmalıdır. Yani sakinlik arayan biriyseniz Garipçe Köyü gezilecek yerler listemiz tam olarak sizlik! Ayrı olarak Garipçe Köyü’nün bir başka özelliği ise Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün Avrupa ayağının Garipçe Burnu’nda yer almasıdır. Ayrıca İstanbul demişken Polonezköy Gezisi için olan yazımızı da mutlaka okumalısınız.

garipçe köyü gezisi

Garipçe Köyü Gezilecek Yerler

Şehirden Sıkılanlara Özel Kaçamak, Gezi başlasın..

Garipçe Köyü gezilecek yerler dediğimiz zaman, köyün genel hatları dışında listenize eklemeniz gereken birkaç nokta daha bulunmaktadır. Bu yerler; Garipçe Kalesi, gözetleme kulesi, Büyük Liman, Soğuk su Çeşmesi ve Hacının Suyu Çeşmesi ve Rumeli Feneri olarak sıralanabilir.

  • Büyük Liman

Bu bölge içinde birçok yeri de bulundurmaktadır. Büyük Liman kapsamında hamam, yıkık evler, kilise ve yarı sağlamlıkta olan kale duvarları bulunmaktadır. Osmanlı dönemlerinde Büyük Liman dediğimiz bölgede bir tersane yapılmış fakat tersaneye ait günümüze tek bir kalıntı dahi ulaşamamıştır. Deniz kenarında bir çeşme bulunmaktadır. Bu çeşmenin kitabesinden, çeşmenin tersane için Hasan Paşa tarafından 1199 yılında yaptırıldığı yazılmıştır. Bu bilginin dışında tersane için yapılmış ve kalıntısı duran en önemli eser olarak bu çeşme yer almaktadır.

Bu yerlerden sonra Garipçe Köyü gezilecek yerler sırasında gezip görebileceğiniz iki alan daha bulunmaktadır. Birisi Soğuk su Çeşmesi diğeri ise Hacının Suyu Çeşmesi olan bu yerlerde serin suyun keyfini çıkarabilir ve harika fotoğraflar ile anılarınızı renklendirebilirsiniz.

garipçe köyü gezisi
  • Garipçe Kalesi

Garipçe Kalesi, dönemin padişahı olan III. Mustafa tarafından yine dönemin ünlü mimarlarından Macar asıllı bir Fransız olan Baron François de Tott’a emir verme yolu ile yaptırılmıştır. Kale mimarından da kaynaklandığından yoğun şekilde Fransız mimarisine dayanmaktadır. En diyebileceğimiz kadar olmasa da göz alıcı güzelliğe sahip olan bu kale, geziniz sırasında görülmeye değer alanlardan biridir. Bunun dışında köyün en yüksek tepesinde yer alan bir gözlem kulesi de bulunmaktadır fakat bu gizemli kulenin inşa tarihine ve yapının mimarına dair net bir bilgi elimizde bulunmamaktadır. Bu gözlem kulesine de çıkarak muhteşem fotoğraflar yakalama fırsatını yaratabilirsiniz.

  • Rumeli Feneri

Garipçe Köyü gezilecek yerler esnasında doğal güzellikleri gördükten sonra son bir tarihi yeri daha görmeden gezinizi tamamlamış sayılmazsınız. Rumeli Feneri veya bazı kaynaklarda Rumelifeneri olarak geçen yer, Garipçe’nin hemen yakınında bulunan bir başka köydür. Bu köyün içinde Seanergy Beach içinde yer alan Atlıtur Garden, ata binmek için güzel bir seçenektir. Burada ata binme deneyimi yaşayabilir ve anılarınızı ölümsüzleştirecek fotoğraflar çektirebilirsiniz. Ayrıca bu bölgede çok güzel hamaklar da bulunmaktadır. Geziniz sırasında yorulup dinlenmek isterseniz bu hamaklardan birini seçip keyifli bir şekilde sallanabilirsiniz. Eğer gezinizi yaz ayına denk getirirseniz Seabeach’in fazlasıyla beğenilen kumsalında geçen hareketli etkinliklere de dahil olabilme fırsatını yakalamış olursunuz.

Garipçe Köyü Gezilecek Yerler Kapsamında Nerede Ne Yenir?

Böylesine sakin ve dingin bir ortamda elbette ki yemek yemek ve bir açlık molası vermek kaçınılmaz derecede güzel olacaktır. Geziniz sırasında gidebileceğiniz birkaç mekan ismi ise şu şekildedir:

  • Garipçe Köyü Asmaaltı

Neredeyse 130 yılı aşkın bir ahşap binada kurulu olan mekan, denize sıfır olmasa da sunduğu imkanlar ile muazzam bir yemek noktasıdır. Mekan 09.00-22.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Burada kahvaltı edebileceğiniz gibi dilerseniz balıkların da tadına bakabilirsiniz.

Adres: Garipçe Köyü, Köyiçi sokak, No: 56/A, Sarıyer, İstanbul

İletişim: 0212  228 10 70

  • Kaşı Kumluk Balık Lokantası

Sahil şeridi üzerinde bulunan bu sakin balık lokantası, deniz manzarası ve sıcacık atmosferi ile seçenekler arasında üst sıralarda yer almaktadır. Adından anlaşılacağı üzere burada lezzetli balıkların tadına bakmak kaçınılmazdır.

Adres: Garipçe Köyü, Liman 2 Caddesi, No: 78, Sarıyer, İstanbul

İletişim: 0212 228 11 99

  • Aydın Balık

Burası da deniz kenarında olmasından ötürü büyük bir avantaja sahip bir mekandır. Buraya geldiğinizde yer bulma sıkıntısı çekmeniz olasıdır çünkü gerek lezzetli balıkları gerekse manzarasından dolayı çok rağbet gören bir mekandır. Balık çeşitlerinin yanı sıra açık büfe kahvaltı seçeneği de bulunmaktadır. Elbette denize karşı kahvaltı edebilmek için yerinizi ayırtmalı ya da erkenden gidip tutmalısınız. Sizlerde Şehirden Sıkılanlara Özel Kaçamak fırsatını yakalamak isterseniz Garipçe Köyü bu beklentinizi karşılıyor..

Adres: Garipçe Köyü, Liman 2 Caddesi, No: 78, Sarıyer, İstanbul

İletişim: 0212 228 18 31

Gezimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz GeziLinki YouTube kanalımızdan daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri