EskişehirYurtiçi Gezilerimiz

Sivrihisar Gezilecek Yerler – Eskişehir Sivrihisar Gezi Rehberi

Sivrihisar Gezisi

Eskişehir’in en büyük ilçelerinden biri olan Sivrihisar gerek tarihi geçmişi gerekse de gezilecek yerleriyle ön plana çıkmaktadır. Şehir merkezine yaklaşık 90 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yunus Emre, Nasreddin Hoca, Aziz Mahmut Hüdayi ve Hızır Bey gibi önemli zatların bu bölgede dünyaya geldikleri söylenmektedir. Sivrihisar; tarihi evleri, yöresel kıyafetli yerel halkı ve geleneksel yemekleriyle ilgi çekici bir rota olacaktır. Sivrihisar gezilecek yerler bakımından birçok alternatif sunmaktadır. İşte Eskişehir – Sivrihisar gezi rehberi:

Sivrihisar Tarihi

1926 senesine kadar Sivrihisar, Ankara’nın ilçelerinden biriydi. 1289 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu hakimiyeti altındaydı. Bölge; Ankara – Eskişehir ile İzmir’in kesişim noktası üzerinde yer almaktadır. İlçe yüksekçe bir arazi üzerine konumlanmış durumda olmakla birlikte sivri kayalıkların bol olduğu bir zemin üzerindedir.

Sivrihisar Tarihi ve Turistik Yerler

Sivrihisar gezilecek yerler denildiğinde akla ilk olarak tarihi yerler gelir. Çünkü bölgenin geçmişi epeyce eskilere dayanmaktadır.

Metin Yurdanur Açık Hava Heykel Müzesi

Sivrihisar Gezilecek Yerler

İlçe merkezinde yer alan bu müze; Kültür Turizm Bakanlığı, Sivrihisar Belediyesi ve Eskişehir Valiliği’nin ortak çalışmaları sonucunda hayata geçirilmiştir. Metin Yurdanur Açık Hava Heykel Müzesi, adını eserlerin sahibinden almıştır. Müzede yer alan eserlerin tamamı Metin Yurdanur’a aittir ve 100’ün üzerinde heykel sergilenmektedir. Sanat sevdalıların Sivrihisar’da gezebileceği en güzel mekanlardan biri olan bu müzeye girişler ücretsizdir. Unkapanı ya da Alemşah Caddesi üzerinden 10 dakikada varılabilir.

Nasreddin Hoca Evi

Sivrihisar Gezilecek Yerler

Nasreddin Hoca’nın doğum yerinin Sivrihisar olduğuna dair kuvvetli rivayetler bulunmaktadır. Çeşitli rivayetlerde Hoca’nın 1208 senesinde ilçenin Hortu Köyü’nde dünyaya geldiği geçmektedir. Söz konusu bölgenin adı da 1999 senesinde Nasreddin Hoca olarak değiştirilmiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından buraya temsili bir Nasreddin Hoca Evi yaptırılmıştır. İlçe merkezinden yaklaşık 25 km uzaklıkta, Hortu Köyü’nde yer alan bu evin tarihi sokakları da oldukça dikkat çekmektedir.

Sivrihisar Ulu Cami

Sivrihisar Gezilecek Yerler

Sivrihisar gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip olan bir diğer yer de Ulu Cami’dir. Hemen hemen her şehirde bir Ulu Cami vardır. Caminin böyle adlandırılmasının sebebi oldukça eski olmalıdır. Sivrihisar Ulu Cami, Selçuklu döneminden günümüze kadar ulaşmıştır. Anadolu’nun en büyük ahşap direkli camilerinden biridir. İlçe merkezinde yer alan bu cami aynı zamanda 67 Ağaç Sütunlu Ulu Cami olarak da adlandırılmaktadır. Caminin yapılış tarihinin 1231 senesi olduğu bilinmektedir. Günümüzdeki görünümüne kavuşması ise 1274 senesinde gerçekleşmiştir. 2013 senesinden kapsamlı bir restorasyon sürecinden geçmiş 2015 yılında ibadete açılmıştır. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan bu caminin mimari yapısı oldukça dikkat çekicidir ve Sivrihisar’da mutlaka gezmeniz gereken yerler arasındadır.

Sivrihisar Saat Kulesi

Sivrihisar Gezilecek Yerler

İlçenin sembollerinden biri olan Saat Kulesi’nin 1899 senesinde, söz konusu dönemin kaymakamı Mahmut Bey tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Saat Kulesi, ilçenin birçok yerinden rahatça görülebilmektedir çünkü oldukça yüksek bir tepe üzerinde yer almaktadır. Kule’nin yüksekliği ise 12 metredir. Kare prizma bir gövdeye sahip olmakla birlikte çanı pirinçten yapılmıştır. Saat başı tokmakla çalan Saat Kulesi en son 2012 senesinde restore edilmiştir. İlçe merkezinde yer alan saat kulesine Unkapanı Caddesi üzerinden yaya bir şekilde 5 dk içerisinde ulaşabilirsiniz.

Pessinus Antik Kenti

Sivrihisar Gezilecek Yerler

Sivrihisar gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen tarihi yapılardan birisi de Pessinus’tur. Pessinus, Sivrihisar ilçe merkezinden yaklaşık 17 km uzaklıkta yer almaktadır. Atatürk Bulvarı üzerinden özel araçları ile gelecek olanlar yaklaşık 20 dakika içerisinde antik kente ulaşım sağlayabilirler.

Sivrihisar’ın Ballıhisar Köyü sınırlarında yer alan bu antik kent, Büyük Kibele Tapınağı’nın kalıntılarını barındırmaktadır. 1967 senesinde burada Belçika Gent Üniversitesi’nin girişimleriyle kapsamlı bir kazı çalışması yapılmıştır. Çalışma neticesinde bu alanda; tiyatro, çarşı, mermer su kanalları ve çeşitli mabetlerin kalıntıları bulunmuştur. Tarihi geçmişi Helenistik, Roma ve Frig gibi uygarlıklara kadar uzanan bu yapıyı Sivrihisar geziniz esnasında mutlaka ziyaret etmelisiniz. Girişler ücretsizdir.

Sivrihisar Yeme İçme Olanakları

Sivrihisar Gezilecek Yerler

İlçe, tarih boyunca çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yaptığından zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Sivrihisar’da meşhur olan yemeklerin birçoğunda sebzeler ağırlıktadır. Soğan ise hemen hemen her yemeğin içinde bulunmaktadır. Sivrihisar’da deneyebileceğiniz en güzel lezzetler; dutmaç çorba, arabaşı çorbası, dene çorbası, paçalı tirit, pırasa dolma, keşkek, gölle, un helvası, üzüm hoşafıdır.

Ayrıca Eskişehir’in en meşhur yöresel yemekleri ve sokak lezzetleri içeriklerimiz için de tıklayabilirsiniz.

Sivrihisar Konaklama

Sivrihisar gezilecek yerler açısından zengin bir bölge olduğundan turizm faaliyetleri gelişmiştir. Haliyle ilçede konaklayabileceğiniz çok sayıda, her bütçeye uygun tesis bulunmaktadır. İlçede konaklayabileceğiniz apartlar, pansiyonlar ve oteller vardır.

Sivrihisar Ulaşım

İlçe, şehir merkezine yaklaşık 90 km mesafede bulunmaktadır. Eskişehir’de yer alan Polatkan Havalimanı’na olan uzaklığı ise yaklaşık 100 km’dir. İstanbul ve Ankara’dan Yüksek Hızlı Tren aracılığıyla da ulaşılabilmektedir.

Bu içeriğimizde Sivrihisar gezilecek yerler hakkında gerekli olabilecek tüm bilgiler verilmiştir. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri