Festivaller

Söğüt Geleneksel Domates Festivali Ne Zaman?

Söğüt Domates Şenliği

Burdur’da düzenlenen Söğüt Geleneksel Domates Festivali başladı. Festival Çavdır ilçesine bağlı bulunan ve yayla domatesinin başkenti olan Söğüt beldesinde düzenleniyor.

Söğüt Geleneksel Domates Festivali Ne Zaman?

2019 senesinde 16.sı düzenlenmiş olan bu festivalde protokol üyeler ve vatandaşlar mehter takımı eşliğinde bir yürüyüş gerçekleştirdi ve bu yürüyüşün hemen arkasından mehteran gösterisi eşliğinde Söğüt Geleneksel Domates Festivali açılışı yapıldı. Festival, 26-29 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirildi. Burdur Valisi Hasan Şıldak bu festivalde Söğüt’te tarımsal bir başarının olduğunu dile getirdi. Söğüt beldesinde tarımsal bir ölçek belirlenmiş durumda ve bu belirlenmiş ölçek bölge insanının bir alana yönelmesini sağlıyor. İşte bir ürün üzerinde kaliteli üretim yapma isteği söğüt domatesini bir marka haline getiriyor cümlelerini de sözlerine ekledi. Yine aynı şekilde Burdur Milletvekili de Söğüt halkının ne kadar çalışkan olduğunu altını çizerken beldede sulama imkanının artması ve insan gayretinin de bu artan imkanla birleşmesi sonucunda ortaya bu kaliteli ürünün çıktığını söyledi.

Söğüt Geleneksel Domates Festivali

Etkinlik açılışının hemen ardından vali ve milletvekili sebze halini gezdi. Festival haberleri doğrultusunda alınan bilgilere göre cumartesi günü pazar alanını dolduran yerli ve yabancı misafirler doyasıya eğlenirken gündüz saatlerinde ise çocuklar için palyaço gösterileri düzenlendi. Festivalin akşam saatlerinde ise Nurcan Altınok ve Mustafa Yıldızdoğan ile şenlendi. Gece bu değerli sanatçıların Domates Festivali için sahne almasının hemen ardından festival içerisinde yapılan ağa seçiminin ve tabii ki en güzel domates yarışmasının sonuçları açıklanıyor. Sonuçların açıklanmasının ardından kazanan yarışmacılara plaket ve hediyeleri takdim ediliyor. Festivalde dolu dolu geçirilen 2 günün ardından 3. güne de enerjik bir şekilde başlanıyor ve eğlenceye hız kesmeden devam ediliyor. Festivalin 3. gününde artık final hazırlıklarına başlanıyor.

İlginizi çekebilir Beykoz Su Sporları Festivali 2021 Ne Zaman Yapılacak?

Festivalin son gününde Burdur Valisi aramızdan ayrılmak için hazırlanırken festival ile ilgili açıklamalarının akabinde pazar yeri ve festival alanını ziyaret edip iyi dileklerini iletiyor. Söğüt Geleneksel Domates Festivali devam ederken festivalin son gününde İsmail Altunsaray ve Türk Pop Sanatçısı İrem Derici sahne alıyor. Bu değerli sanatçılarımız akşam saatlerinde sahne alarak festival biterken misafirlere unutulmaz anlar yaşatıyor. Festival, dünyayı etkisi altına almış olan virüs sebebi ile ülkemizde uygulanan pandemi koşulları el vermediği için 2020 yılında gerçekleştirilemedi. Gezi haberleri 2021 yılı için Söğüt Geleneksel Domates Festivali tahmini başlangıç tarihinin 23 Temmuz bitiş tarihinin ise 25 Temmuz olduğunu ve bir aksilik olmadığı takdirde festivalin her yıl olduğu gibi düzenleneceğini vurguladı.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri