İstanbulKeşfet

Sultanahmet Cami’nin Gizemli Sırrı

Sultanahmet Cami Hakkında

Sultanahmet Camisi ülkemizin en özel mimarisine sahip olan camilerinden biridir. Bu cami ile ilgili birçok rivayet ortaya atılmış ve bu rivayetlerin gerçekliğini çözmek için tarihçiler büyük bir çalışma göstermiştir. Sultanahmet Camisi görseli ve mimariyle halen ziyaretçi akınına uğrarken, son dönemlerde gündemi meşgul eden bir iddia da kafaları karıştırıyor. Sultanahmet Camisinin özelliklerine bakıldığında da bu iddianın kafaları karıştırması oldukça doğal görünüyor. Peki Sultanahmet Cami’nin gizemli sırrı nedir?

Birinci Ahmet Tarafından Yaptırılan Sultanahmet Camisinin Bir Sırrı Var Mı?

Osmanlı padişahı 1.Ahmet tarafından yaptırılan Sultanahmet camisinin yapım öyküsünde birtakım ilginçlikler bulunuyor. Cami önceleri Ayasofya camisinin tam karşısına yapılmak istenmiş. Ancak Padişah o dönemde Mehmet ağanın kendisine göstermiş olduğu cami maketini beğenerek bu maketin yaptırılmasını emretmiş. Ardından yapımına başlandı. Caminin yapımı 8 yıl sürerken camide kılınan ilk cuma namazında cami dışına taşan cemaatler bulunuyordu. Sultanahmet Camisi gösterişli mimarisiyle her zaman örnek camilerden biri olmuştur. Sultanahmet Cami’nin gizemli sırrı ile ilgili tarihçiler arasında yer alan anlaşmazlıklar halen bulunuyor.

Sultanahmet Camisinin Kaç Şerefesi Var?

Sultanahmet Camisi ile ilgili ortaya atılan iddialardan biri de caminin şerefe sayısının 14 olduğudur. Sultan 1.Ahmet’in 14 yaşında tahta çıkması, 14 üncü padişahı olması ve tahtta tam 14 yıl kalması sebebiyle caminin de 14 ad şerefesi olduğu iddiası ortaya atılmıştır. Tarihçiler ve yazarlar bu alanda fikir ayrılığına düşüyor. Padişahın bu detayları yaşatmak için camiye bu ayrıntıyı eklettiği düşünülürken, caminin şerefe sayısının ise sayıldığında 16 adet olduğu ortaya çıkıyor. Tarihçilerin 14 şerefe sayısından bahsederek ortaya attığı bu iddianın ise asılsız olduğu belli oluyor.

Sultanahmet Camisinin Kaç Şerefesi Vardır?

Sultanahmet Camisinin 16 şerefesi olduğu kayıtlarda kesin olurken, bazı tarihçiler halen bu iddiayı savunmaya devam ediyor. Ancak Camiye dışarıdan bakıldığında 6 minareye sahip olduğu görülüyor. Caminin 4 köşesinde 4 minare bulunuyor ve minarelerin her birinde 3 adet şerefe bulunuyor. Cami avlusunun köşesinde bulunan 2 minarenin ise 2’şer adet şerefesi var. Bu durum caminin 16 şerefesi olduğunu kanıtlıyor.

Bu içeriğimizde Sultanahmet Cami’nin gizemli sırrı hakkında bilgiler sunulmuştur. Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri