Festivaller

Sürmeli Festivali 2021 Ne Zaman Yapılacak?

Sürmeli Festivali Nedir?

Her yıl Yozgat Belediyesi tarafından düzenlenen ve büyük ilgi gören Sürmeli Festivali hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Sürmeli Festivali Etkinlikleri

Her yıl düzenlenen ve çeşitli sanatçıların, farklı etkinliklerin yer almasıyla ilgi gören festival, Yozgat Belediyesi tarafından düzenlenmektedir. Festivalin 21.si bu yıl düzenlenecek olup, farklı aktiviteler ve etkinlikler festivalde yer alacaktır.

İlginizi çekebilir: Hattuşa Müzesi Sanal Turu Gezisi Artık Ücretsiz!

Peki hangi etkinlikler Sürmeli Festivali devam ederken bu festivalde yer alacak? Ücretsiz katılabileceğiniz halk konserleri, şiir dinletileri, halk oyunları ekibi performansı ve çeşitli dans gösterileri ile toplu sünnet gibi çeşitli etkinlikleri festival süresince takip edebilirsiniz.

1222

Festival Yozgat, Sorgun’da gerçekleştiriliyor. Katılmak için yapmanız gereken tek şey ise Sürmeli Festivali başlama saati olan 10.00’da Sorgun’da bulunan Cumhuriyet meydanında yer almak. Her yıl festival başlamadan önce, festival programı belediye tarafından açıklanıyor.

Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz etkinlikler dışında; sinema gösterileri, uçurtma şenlikleri ve toplu dans gösterimleri gibi çeşitli etkinlikler de festival programı içinde yer alıyor. Festival 2020 yılında pandemi nedeniyle iptal edilse de, bu yıl kaldığı yerden devam edecek ve 21.si tekrarlanacak.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, çeşitli kültür-sanat etkinlikleri ve konserler dışında, çocukların ve yetişkinlerin eğlenebileceği aktiviteler de festivalde yer alıyor. Bunun dışında toplu sünnet törenleri de festivalde yapılıyor.

2234

Ayrıca Kafkas dansı, çeşitli yöresel danslar ve bando gösterisi gibi daha pek çok etkinliği de Sürmeli Festivali devam ederken takip edebilir ve üç gün boyunca devam edecek olan etkinliklerde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Festivale aynı zamanda şairler, ressamlar ve çeşitli sanatçılar da katılım gösteriyor. 20.sinde Gürcistan ve Azerbaycan halk dansları topluluklarının performans sergilediği festivalde; Mehmet ERDEM, Orhan Ölmez, Mümin SARIKAYA gibi sanatçılar da sahne almıştı.

Festival Ne Zaman?

Sürmeli Festivali, her yıl Ağustos ayının başında ya da Temmuz ayının sonunda başlıyor. Geçen sene pandemi nedeniyle iptal edilen festival, bu sene tahminen 30 Temmuz-1 Ağustos arasında gerçekleşecek.

Festival her yıl başlayacağı günün sabahı 10.00’da, Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen bir açılış töreni ile başlıyor ve saat 19.00’da bitiyor. Sürmeli Festivali üç gün süren bir festival. 20.si 2 Ağustos 2019’da başlayan festivalin bu yıl 30 Temmuz’da başlaması ve yine üç gün sürmesi bekleniyor.

Sizler de katılımın ücretsiz olduğu ve birçok farklı kategoride etkinliğin düzenlendiği Sürmeli Festivali’ne katılabilir ve festivalde gerçekleşecek performansları izleyebileceğiniz gibi, etkinliklere de aktif olarak katılabilirsiniz.

Bu içeriğimizde Sürmeli festivaline dair tüm detaylar sunulmuştur. Daha birçok festival bilgisi ya da tatil içerikleri için GeziLinki’nin YouTube kanalına göz atabilirsiniz. Ayrıca diğer tüm festivaller için de tıklayabilirsiniz. 

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri