Çanakkale

Tavaklı Gezilecek Yerler – Tavaklı Hakkında

Tavaklı Nerede - Tavaklı Gezi Rehberi

Tavaklı Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı bir köyün ismidir. Bölge Ezine ilçesine 24 kilometre uzaklıkta denize bir yerdedir. Bölge Kumburun gibi Çanakkale’nin el değmemiş bölgelerinden birisidir. Köy yerleşiminin haricinde deniz kenarında da yerleşim yeri bulunmaktadır. Buraya ise Tavaklı İskelesi denmektedir. Bölgede günümüzde fiziki bir iskele yer almamaktadır. Ancak geçmişte burada bir iskele bulunmaktaydı. İşte meraklıları için Tavaklı gezilecek yerler…

Tavaklı’nın tarihi çok eski çağlara kadar uzanmaktadır. Tavaklı’nın antik çağlardaki ismi Larissa’dır. Öte yandan halk efsanesine göre bölgenin ismi ‘Duvaklı’dan gelmektedir. Yerleşim yerinde gelin olup köyden ayrılan kızlar en yüksek tepeye çıkıp tüm köyü ve etrafını seyrederlermiş. Bu gelenekle birlikle bölgeye ‘Duvaklı’ denmeye başlanmış. Bu ise zamanla Tavaklı’ya evrilmiştir. Bir diğer iddiaya göre bölgenin ismi bir meyveden gelmektedir.

TAVAKLI SAHİLİ

Tavaklı gezilecek yerler içerisinde sahiller önemli bir yere sahiptir. Bölgenin bir diğer özelliği ise denizinin güzelliğidir. Dalgalı ve soğuk olmasına rağmen alışıldıktan sonra oldukça sıcak gelmektedir. Suyu berrak ve temizdir. Takvim fotoğraflarında yer alacak kadar sevilmiştir.

Bu ve bunun gibi nedenlerden ötürü denizi tüm bölgeye gelenlerin hafızasına kazınacak güzelliktedir. Öte yandan Tavaklı’nın yüksek kesimlerinde manzara unutulmazdır. Tavaklı Köyü’nden yukarı doğru devam edilirse Yavaşlar Köyü’ne oradan da devam edildiğinde Çağrı (Çığır) Dağı’na gelinmektedir. Burada neredeyse tüm Çanakkale ayaklarınızın altına serilmektedir.

TAVAKLI EZİNE KAMP

Tavaklı gezilecek yerler denildiğinde akla kamp alanları gelir. Tavaklı’da kamp alanları bulunmaktadır. Ayrıca ücretli kamping de vardır. Öte yandan otel ve pansiyon sınırlı sayıdadır. Bu nedenle bölgeye gelecekseniz önceden rezervasyon yapmanız şiddetle önerilmektedir.

Bakıldığında Tavaklı Kuzey Ege‘nin en sakin bölgelerinden birisidir. Kafa dinlemek, poyraz uğultusunun Kaz Dağı’nın tepesinden gelerek anlattığı binlerce yıllık Ege masalına kulak vermek, gün batımlarında Ege Denizi’nin üzerinde oluşan muhteşem renkleri izleyerek dostlarınızla ya da yalnız başınıza içeceğinizi yudumlamak isteyeceğiniz bir yerdir.

Huzur arayanlar için ideal bir yerdir. Havada deniz, toprak ve çam ağacı kokusu vardır. Yani Tavaklı büyük şehirlerin olumsuzluğundan kurtularak şarj olabileceğiniz bir yerdir.

TAVAKLI’NIN ÇEVRESİNDEKİ YERLEŞİM YERLERİ

Assos, Bozcaada, Babakale, Sivrice, Gülpınar, Tavaklı’nın yakınlarında yer olan tatil bölgeleridir. Özel aracınız ile Tavaklı’ya geldiyseniz bu yerleşim yerlerini gezmenizi tavsiye ederim. Ayrıca Apollon tapınağı Tavaklıya 20 kilometre, Kestanbol kaplıcaları ise 3 kilometre mesafededir. Tarihte önemli bir yeri olan Kestanbol kaplıcalarına Osmanlı döneminde yaralı askerler gönderilirdi. Askerler burada iyileşir ve birliğine geri dönerdi.

TAVAKLI’YA NASIL GİDİLİR?

Tavaklı Köyü’ne gitmek için Çanakkale otogardan önce Ezine otobüslerine binmelisiniz. Ezine’ye geldiğiniz zaman ise Tavaklı Köy minibüslerine binerseniz kısa süre içerisinde Tavaklı’ya ulaşabilirsiniz.

Buna benzer daha birçok gezi, tatil ve gastronomi içerikli paylaşımlar için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri