Antalya

Tekirova Gezilecek Yerler  – Tekirova Gezi Rehberi

Antalya Tekirova Gezilmesi Gereken Yerler

Tekirova Antalya‘nın en popüler tatil beldelerinden biridir. Gece hayatı, aktivitelerin çeşitliliği, tertemiz plajları, alışveriş yerleri ve yeme içme mekanlarıyla mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir. Tekirova gezilecek yerler ve Tekirova gezi rehberi sizlerle.

Tekirova Tarihi

Burası Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı turistik bir beldedir. Yaklaşık 2500 kişilik bir nüfusu vardır. 1998 senesinde belediye statüsü kazanan Tekirova, 2012 senesinde mecliste kabul edilen 6360 sayılı kanun ile mahalle statüsü kazanmıştır. Tekirova tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve adı birçok mitolojik hikayede yer almıştır. Bu mitolojik hikayelerin başında Phaselis ve Olympos gelmektedir. Yolu Antalya’ya düşecekler için Tekirova mutlaka gezilip görülmelidir.

Tekirova Plajları

1-14

Tekirova’da çok sayıda plaj bulunmaktadır ve bu plajlar mavi bayraklıdır. Tekirova’ya gittiğinizde berrak denizin tadını çıkarabileceğiniz ve çeşitli su sporları aktivitelerine katılabileceğiniz plajlar bulunmaktadır. Tekirova’nın en ünlü dalış noktalarından Üç Adalar oldukça merkezi bir konumda yer almakla birlikte çok nezih bir ortama sahiptir.

Tekirova Antik Kent

phaselis

Tekirova gezilecek yerler denince akla ilk gelecek yerlerden biri antik kentlerdir. Phaselis Antik Kenti Likyalılar döneminde yapılmış bir yapıdır. Tarihi milattan önce 7. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Burada Büyük İskender, Pers ve Ptolemaios gibi hükümdarlar hakimiyet kılmıştır. Milattan önce 43 senesinde kent Roma’ya bağlanmış ve üç asır boyunca Roma İmparatorluğu’nun hakimiyeti altında kalmıştır. Sonrasında çok sayıda saldırılara maruz kalmış ve tahrip edilmiştir. Günümüzde antik kent içerisinde sütunlar ve kalıntılar hala dikkat çekmektedir. Kemer’den yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta yer alır ve muhteşem doğa güzellikleri ve plajlarıyla mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Burada, antik kent içerisinde bir de açık hava müzesi yer almaktadır.

Tekirova’ya Yakın Yerler

Olimpos

olympos

Tekirova konumu bakımından merkezi bir noktada yer almaktadır. Özellikle hem yerli hem de yabancı turistlerin en çok dikkatini çeken yerlerdendir. Olimpos buraya oldukça yakın bir konumda yer almaktadır. Tekirova – Olimpos arası mesafe yaklaşık 22 kilometre kadardır. Tekirova’yı gezip gördükten sonra Olimpos’un muhteşem doğası, bungalov evleri ve tertemiz denizi mutlaka görülmelidir

Çıralı

Burası da en az Olimpos kadar beğenilen yerlerden biridir. Çıralı daha çok butik otelleri ve denizi sebebiyle tercih edilmektedir. Gece hayatı çok canlı değildir ancak kafeleri ve restoranları oldukça tatmin edicidir.

Tahtalı Dağı

Burası, Tekirova’dan yaklaşık 14 kilometre uzaklıkta yer alan bölgenin en yüksek konumuna sahip bir dağdır.  Bölgenin oldukça popüler bir gezi mekanıdır. Buraya gelerek panoramik manzaranın tadını çıkarabilir, yürüyüş yapabilir, yamaç paraşütü veya teleferik gibi aktivitelere katılabilirsiniz. Ayrıca gün doğumu veya gün batımı mutlaka izlenmelidir.

Tekirova Yeme İçme

Tekirova yeme içme olanakları açısından birçok alternatife sahiptir. Hem yöresel hem de dünya mutfağından lezzetler tadabileceğiniz çok sayıda restoran ve kafeler bulunmaktadır. Özellikle Akdeniz mutfağının en popüler lezzetlerini tadabileceğiniz kafeleri oldukça başarılıdır. Tekirova’ya geldiğinizde; hulüklü, lezzet çıkısı, sarma ve cive gibi lezzetleri mutlaka denemelisiniz.

Ayrıca, Antalya yöresel yemekleri ve sokak lezzetleri için tıklayabilirsiniz.

Tekirova Konaklama

konkl

Gezilecek yerler tanıtıldıktan sonra sıra konaklama seçeneklerindedir. Tekirova Kemerin en turistik beldelerinden biri olduğu için çok sayıda butik otel, pansiyon ve tatil köyleri bulunmaktadır. ekirova’ya gelerek ister denize sıfır bir noktada isterseniz daha ormanlık bir alanda konaklama yapabilirsiniz. Tekirova’da en iyi konaklama seçenekleri arasında otelden sonra bungalov evler gelir. 5 yıldızlı otel konforuna sahip bungalov evlerde kalarak tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

Tekirova Ulaşım

Tekirova’ya ulaşım oldukça kolaydır. Öncelikle Antalya şehir merkezine gelmeli ve ardından Kemer – Kumluca istikametinden 50 kilometre kadar devam etmelisiniz. Özel araçlar için ulaşım zor olmayacaktır. Özel aracı olmayanlar ise Kemer ilçe merkezinden otobüslere binebilir veya terminalden hareket eden toplu taşımaları kullanabilirler. Kemer ilçe merkezinden Tekirova yalnızca 17 kilometre mesafede bulunmaktadır. Bu sebeple de ulaşım çok zor olmayacaktır. Hava yolu ile gelecekler ise havalimanının Tekirova’ya transfer sağlayan özel servislerini tercih edebilirler.

Bu yazıda Antalya’nın mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri olan Tekirova detaylı bir şekilde tanıtılmıştır. Buna benzer daha birçok gezi fikri ve tatil turları için GeziLinki’nin YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri