Dini-Kültür Turlarıİstanbul

Telli Baba Türbesi – Telli Baba Kimdir Türbesi Nerededir?

İstanbul'da Bulunan Türbeler

Geçmiş dönemlerde, Osmanlı Dönemi’nde Anadolu topraklarının birçok yerinde dervişler, ilim adamları yaşamıştır. Özellikle de İstanbul’da Osmanlı Dönemi zamanında bunun örneklerine çok daha fazla rastlanmıştır. Dolayısıyla ülkemizin dört bir yanında bu evliya ve dervişlerin türbeleri bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Telli Baba Türbesi’dir. Telli Baba kimdir, türbesi nerededir gibi sorular merak konusu olabilir.

Telli Baba Kimdir?

Söz konusu zat hakkında çok çeşitli rivayetler bulunmaktadır ve bu rivayetlerin gerçekliğine dair de tartışmalar hala devam etmektedir. Telli Baba kimdir sorusu çeşitli kaynaklarda farklı farklı cevaplar bulmuştur. Ancak asıl adının “Abdullah” olduğu birçok kaynakta geçmektedir. Ayrıca kimi rivayetlere göre ise İstanbul’un fethinde, Fatih Sultan Mehmet’e imamlık etmiştir. Bu nedenle de birçok kaynakta “İmam Abdullah Efendi” olarak da geçmektedir.

Telli-Baba-Turbesi-2

Telli Baba isminin nereden geldiği, neden böyle adlandırıldığı da çokça merak edilmektedir. Telli Baba, o dönemde yaşayan insanların rivayetlerine göre Sarıyer civarında bir yaşam sürmekteydi ve o dönemde de Sarıyer’de birçok Rum kökenli insanlar ikamet etmekteydi. Söz konusu dönemde Rumları, İslam’a davet eden ve onları Müslüman yapmaya çalışan bir adam vardı. Bu adam Müslüman erkeklerle Rum kadınları “Telli” duvaklı gelin yaptığından “Telli Baba” ismini almıştır. Bir başka rivayete gör ise Telli Baba o dönemde, Kadiri tarikatına bağlıydı ve tarikat içerisinde sarığına bir gelin teli bağlıyordu. Bu nedenle de halk arasında ve tarikat içerisinde “Telli Baba” olarak anılmaya başlamıştır.

Telli Baba Türbesi’nin tam olarak nasıl ortaya çıktığı bilinmemektedir ancak halk arasında da bu konuda genel bir inanış vardır. İnanışa göre bir gece, hasta bir kadının rüyasına Telli Baba giriyor ve Telli Baba, kadına kendisinin mezarını tarif ediyor. Bu kadın da söz konusu mezarı ziyarete gidiyor ve tüm hastalıklarından kurtuluyor. Daha sonra kadın gerekli yerlere başvuruyor ve türbenin bulunmasına vesile oluyor.

Telli Baba Türbesi Nerededir? Telli Baba Türbesi’ne Ulaşım

Telli-Baba-Turbesi-3

Türbeyi ziyaret etmeyi düşünenler için Telli Baba Türbesi nerededir ve nasıl gidilir soruları merak edilebilir. Telli Baba Türbesi, Sarıyer ilçesinde Rumeli Kavağı’nda yer almaktadır. Çok merkezi bir konumda yer almasa da İstanbul’un birçok noktasından rahat bir ulaşım sunmaktadır.

Anadolu Yakası’ndan gidecekler için:

  • Kadıköy Söğütlüçeşme’de metrobüse binerek Zincirlikuyu durağında inmelisiniz. Ardından Yenikapı – Hacıosman metrosuna aktarma yapmalı ve son durakta inmelisiniz. Daha sonra buradan 25A numaralı otobüse binmeli ve Telli Baba durağında inmelisiniz.

Avrupa Yakası’ndan gidecekler için:

  • Esenler ya da Bayrampaşa tarafından ulaşım sağlayacaksınız Yenikapı – Havalimanı metrosuna binmeli ve Yenikapı’da inmelisiniz. Daha sonra Yenikapı – Hacıosman metrosuna binmeli ve yine 25A numaralı otobüsü kullanarak Telli Baba durağında inmelisiniz. Buna benzer daha birçok tur ve gezi fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Aşağıda sıralanan diğer dini-kültür turlar içeriklerine de göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu