AsyaGürcistan

Tiflis Gezilecek Yerler: Karadeniz’deki Medeniyet Zengini

Tiflis Gezi Rehberi

Hareketli ve bir o kadar da tarihi geçmişi bulunan bir yere gitmeye ne dersiniz? O zaman Tiflis gezilecek yerler sizi bekliyor diyebiliriz!

Tiflis Nerede?

Tiflis, 350 km² alana yayılmış, Kura Irmağı’nın her iki yakasında da yer almakta olan bir şehirdir. Ayrıca bu kent Gürcistan’ın başkenti konumundadır. Bakü – Tiflis – Ceyhan boru hattı üzerinde yer almakta olan Tiflis, önceki dönemlerde İpek Yolu üzerinde yer almaktaydı. Tiflis gezilecek yerler için birçok neden bulabilirsiniz çünkü kültürel, sosyal ve ticari bir kent olan Tiflis, uzun yıllara dayanan tarihi ile ilgiyi üzerine çekmektedir.

tiflis gezisi

Bunun dışında Tiflis gezilecek yerler  öncesinde şehrin kuruluş hikayesini duymak sizin için faydalı olacaktır. MÖ 5. Yüzyılda ormanlarla kaplı olan bu kentin bulunması, günlerden birinde Kral Vahtang Gorgasali’nin ava çıkmasına dayanmaktadır. Kral Gorgasali, avlandığı sırada bir sülün bulur ve eğitimli atmacayı peşinden gönderir. Bir süre sonra ne atmaca geri dönmüştür ne de sülün ortalıklardadır. Bunun üzerine kral adamlarını gönderip bölgede arama başlatır ve iki hayvan da suya düşmüş olarak bulunur. Suyun bulunduğu yere hayran kalan kral buraya bir kent kurulmasını emreder ve yıllar içerisinde Gürcistan’ın başkenti olan Tiflis bu şekilde kuruluştur. Ayrıca bu ismin kökü de “tbili” yani ılık anlamına gelen Gürcüce bir kelimeden gelmektedir.

Tiflis Gezilecek Yerler

Tiflis’te gezilecek birçok yer ve yapılacak aktiviteler bulunmaktadır. Tiflis için görülmesi ve gidilmesi gereken önemli noktalar; Old Tbilisi, Narikala Kalesi, Rustaveli Bulvarı, Kartlis Deda, Sameba Katedrali ve dahası.

Old Tbilisi

Gezinize bu noktadan başlamak doğru bir tercih olacaktır. Çünkü bu bölge Sultanahmet’i andıran yapısı ile birlikte size evinizdeymiş hissiyatını yaşatacaktır. Ayrıca bu bölgenin, Tiflis’in yöresel yanını görmek ve öğrenmek adına Tiflis gezilecek yerler listenizde yer alması gerekmektedir. Old Tbilisi’de tura başlama noktası olarak Chreli Abano’yu seçebilirsiniz.

tiflis gezisi

Narikala Kalesi

Tarihi 4. Yüzyıla kadar uzanan, günbatımı izlemek için harika bir yer olan bu kale, aynı zamanda Old Tbilisi’nin de en çok ziyaret edilen noktasıdır. Kaleye ulaşmak için Aerial Tramway adı verilen teleferiğe benzeyen aracı kullanmak gibi bir şansınız bulunmaktadır yani kendinizi yormadan buraya ulaşabilirsiniz. Tiflis gezilecek yerler  sırasında güzel kareler yakalayabileceğiniz kaleye gidiş için tramvaya belirli bir ücreti verdikten sonra kale girişinde hiçbir ücret ödemeniz gerekmemektedir. Ayrıca manzara seyrederken şarabınızı yanınıza alıp keyfinizi ikiye katlayabilirsiniz.  

tiflis gezisi

Rustaveli Bulvarı

Şehrin en turistik bölgesi olarak bilinen bulvar, yaklaşık 1,5 kilometre uzunluğundadır. Bulvarın içinde bulunan birçok bölge arasında Parlamento Binası ve Opera Binası’nı görüp burada geziniz için güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Ayrıca Sovyet döneminde Lenin Meydanı olarak bilinen Özgürlük Meydanı’na da mutlaka uğramanızı öneririz. Bunun dışında Rustaveli Bulvarı bünyesinde birçok tarihi bina ve mekan bulunmaktadır.

rustaveli bulvarı

Kartlis Deda

Tiflis gezilecek yerler için rotalarınız arasında yer alması gereken yerlerden biri de bu görkemli heykel Kartlis Deda’dır. Mother of Georgia olarak adlandırılan bu Gürcü Ana heykeli, tarihin önemli karakterlerinden olan bir kahramanın simgesi olmakla birlikte kent adına büyük önem taşımaktadır. Genel olarak heykel dost olursan şarabın düşman olursan kılıcın tadına bakarsın anlamını taşımaktadır.

kartlis deda

Tiflis Gezisi Ne Zaman Yapılır?

Tiflis iklim koşulları bakımından kısmen tropiktir ve nemli bir havası vardır. Gürcistan’a oranla daha ılık bir havası bulunmaktadır. Bu nedenle Tiflis gezilecek yerler  için ilkbahar ve sonbahar ayları doğru zaman olacaktır.

Tiflis’te Ne Yenir? Neler Yapılır?

Tiflis, tarihi bina ve alanlara boğulmuş bir şehir olmasıyla birlikte oldukça da yorucu bir şehirdir. Gezmek, görmek, fotoğraf çekmek kulağa hoş gelse de bir yerlerde durup dinlenmek ayrıca midenizi doyurmak gibi ihtiyaçlarınız illaki olacaktır. Bunun için Tiflis gezilecek yerler arasında seçtiğimiz, vakit geçirebileceğiniz birkaç mekan bulunmaktadır.

Kahvaltı yapmak için bir mekan arıyorsanız, Kikliko ideal olacaktır. Mekanın güzelliği ve lezzetli sofrasının yanı sıra burası bir mahalle havası vermektedir. Bunun dışında Fabrika Hostel ve Lolita’yı da tercih edebilirsiniz.

Eğer Tiflis gezilecek yerler molanızı öğlen saatlerinde verecekseniz, Culinarium Khasheria güzel seçenek olacaktır. Fazlasıyla ziyaret toplayan bir nokta olan restorana çok geç gitmemeniz, yemekleri tam olarak bulmanız adına iyi olacaktır. Ayrıca burada geleneksel Gürcü yemeği olan Haçapuri’nin tadına bakabilirsiniz.

Akşam yemeği için seçenekleriniz arasında Sormoni, Midamo Restaurant ve Galaktoni mutlaka bulunmalıdır. Fiyatlar biraz yüksek olsa da yemeklerin lezzeti buna değecektir. Bu mekanlarda yöresel Tiflis ve Gürcistan mutfağına ait Chikhirtma, Lobio ve Khinali’nin tadına bakabilir, ayrıca ünlü Gürcü şaraplarını deneyebilirsiniz.

tiflis gezisi

Elbette Tiflis gezilecek yerler  dışında yapılacak aktiviteler de bulunmaktadır. Bunlara verilecek en güzel örnekler; Georgian National Museum ve Museum of Fine Arts’a gidip şehrin tarihini görmek ve Dry Bridge Market’ta alışveriş yapmaktır.

Tiflis Gezisi İçin Tavsiyeler

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz gezi fikirlerinden biri de: Mükemmel Bir Karadeniz Turu: Abja Piji Gezisi

Gezilecek yerlerin çokluğu bakımından Tiflis gezilecek yerler  için ortalama bir haftanızı ayırmanız gerekmektedir. Bu neticede konaklama konusunda önceden iyi bir ayarlama yaparak tatilinizi hesaplı hale getirebilirsiniz. Ayrıca Tiflis hava koşullarını göz önünde bulundurarak yanınıza çok kalın olmayacak kıyafetler almak işinize yarayacaktır.

Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri