Hafta Sonu Tatilleri

Tirilye Gezi Rehberi ile Eşsiz Bir Hafta Sonu Tatili

Tirilye Gezilecek Yerler

Bursa ilinin Mudanya İlçesi’nde bir mahalle olan Tirilye, Tirilye Gezi Rehberi ile İstanbul hafta sonu tatili için cazip fırsatlar sunuyor.

Tirilye Gezi Rehberi, Tarihe yolculuk

İstanbul’a yakın yerler içerisinde yer alan Tirilye’nin olduğu meydan, Misyalılar, Antik Romalılar, Traklar, Bizans ve Osmanlıların egemenliğinde olmuştur. 1330 yılında Osmanlı İmparatorluğu yönetimine giren Tirilye’nin adı, 1909 yılında Sadrazam Mahmut Şevket Paşa’nın öldürülmesiyle “MahmutŞevketPaşa” olmasına rağmen halk tarafından Tirilye olarak bilinmeye devam etmiştir. 1963’te “Zeytinbağı” ismini alan ilçe, 2012 yılında tekrar Tirilye adını almıştır. 2014 yılında ise yerel seçimler kapsamında belediye kapatılmış ve Tirilye mahalle olmuştur. 

2010 yılı nüfus sayımı çerçevesinde nüfusu 1836 kişi olan Tirilye Mahallesi ile İstanbul arasındaki uzaklık 160 kilometredir. Araba ile bu mesafe yaklaşık 2 saat 58 dakikadır. 

İstanbul’a yakın tatil yerleri arasında ön sıralarda olan Tirilye, Tirilye Gezi Rehberi ile bol bol dinlenme fırsatı veren alternatifler sunmaktadır. 

Yaşayan Geçmiş, Tirilye Mahallesi

 İstanbul’a yakın gezilecek yerler arasında bulunan Tirilye Mahallesi, tarihi yüzyıllar öncesine dayanan pek çok önemli yapı ile dikkat çekmektedir. Tirilye’ de 19’uncu yüzyıl sonunda 2 hamam, bir cami, 19 yağhane ve 7 kilise vardır.

Bunların başlıcaları: Aziz Vasil Kilisesi, Kemerli Kilisesi, Taş Mektep, Fatih Camii, Medikion Manastırı, Dündar Evi, Aya Yani Manastırı, Aya Sotiri Manastırı, Osmanlı Hamamı, Kapanca Limanı, Rum Mezarlığı, Tarihi Çeşmeler, Sofalı Çeşme, Eski Türk Mezarlığı’dır.

Tirilye Gezi Rehberi ile Tirilye’ de bulunan tarihi dokuyu yaşayarak ve az düzeyde yıpranarak günümüze dek gelen tarihi eserleri gezebilirsiniz.

İstanbul’a yakın tatil yerleri arayışında iseniz Tirilye sizin için ideal bir tatil yeridir. Yüzyıllar öncesine dayanan tarihi ve tarihi eserleri ile hafta sonu tatili için burayı tercih eden İstanbullulara unutulmaz bir hafta sonu yaşatacaktır.

Tirilye’ de bulunan halkın yüzde 80’i ticaretle uğraşır. Yağ, sabun ve tuzlu zeytin ile ünlü olan Tirilye’ de zeytin üretimi başta gelmektedir. Elma, şeftali, armut üretimi de vardır.                                                         

Tirilye Gezi Rehberi, Konaklama ve Yemek Tercihleriniz İçin

İstanbul’a yakın gezilecek yerler arasında olan Tirilye’ de yöreye özgü Tirilye Ev Baklavası, bayramlar için hazırlanan hamuru kalın ve içi ceviz olan bir tür baklavadır. Bilinen en yaygın yemeği Tirilye Kebabıdır. Tirilye’ de deniz mahsulleri oldukça rağbet görür. Balık kızartma ve buğulama, midye tava, incir yaprağında hamsi buğulama bunlardan başlıcalarıdır. Tirilye’ de Balkan ve Karadeniz mutfağının etkileri de bulunmaktadır. Tirilye Bakraç Yoğurdu çok ünlüdür. Tirilye’ de fırınlarda simit çeşidi olan Kuluri yapılmaktadır. Beze ve Pavlova tatlısı ise evlerde yapılarak satılmaktadır. Pavlova Tatlısı cevizli, bademli ve Antep fıstıklıdır.

Tirilye Gezi Rehberi önerileri ile kalkan, mezgit, dil balığı kavurması, sardalye, balık çorbası, levrek buğulama, pavurga, kabak çiçeği dolması, közde yağ biberi, enginar, hardal otu salatası, ayva tatlısı denemeniz gereken lezzetlerdendir.

İstanbul hafta sonu tatili için tercih edebileceğiniz Tirilye’ de pansiyon ve oteller yaygındır. Kolayca bulunan pansiyon ve otel fiyatları ise çok uygundur. Tirilye’ de merkez ile sahil 5 dakika olan bir yürüme mesafesindedir. Bu nedenle kaldığınız otel ya da pansiyonun yeri önemli değildir. “Konaklama için neresi uygundur?” diye düşünmenize gerek yok, fiyat nerede uygunsa orada kalabilirsiniz.

İstanbul hafta sonu tatili

Tirilye Gezi Rehberi’nden Hafta Sonu Tatilcilerine Tavsiyeler

Tirilye’ de köy pazarına mutlaka uğrayın. Pazardaki teyzelerden zeytin alabilirsiniz. İsli ahtapot ızgara ve dondurmalı leblebi tozu tatlısı ise mutlaka denemeniz gereken bir lezzetlerdendir.

Buna benzer daha birçok gezi fikri ve tatil turları için GeziLinki’nin YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri