BursaFestivaller

Tirilye Zeytin Şenliği 2022 – Şenlik Tarihi Ne Zaman?

Tirilye Zeytin Festivali

Tirilye son dönemlerde özellikle İstanbul’a olan yakınlığı sebebiyle adından sıkça söz ettiren rotalardan biridir. Tirilye, bir zeytin bağı olarak bilinir ve tarihi geçmişine bakıldığında Rum balıkçı köyü olduğu görülmektedir. Peki Tirilye Zeytin Şenliği 2022 ne zaman, hangi tarihler aralığında yapılacaktır? Tirilye nerededir ve ulaşımı kolay mıdır?

Tirilye Zeytin Şenliği Nedir? Festivaldeki Etkinlikler Nelerdir?

Tirilye, Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı bir sahil kasabasıdır ve şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık 40 km kadardır. İstanbul’dan Tirilye’ye gitmek isterseniz İDO ya da BUDO seferlerini tercih edebilirsiniz. Tirilye, dünyanın ve Türkiye’nin en kaliteli, lezzetli zeytinlerinin yetiştirildiği bir beldedir ve daha çok sofralık zeytinler yetiştirilmektedir.

Tirilye-Zeytin-Senligi-2022fssfd

Tirilye Zeytin Şenliği yıllardır düzenli bir şekilde organize edilmektedir. Şenlikler kapsamında en güzel zeytinler ve zeytin yağları yarıştırılmaktadır. Ayrıca yine şenliklerde bu zeytinlerden ve zeytin yağlarından yapılan yemekler de sunulmaktadır. Yemekler halk oyunları gösterileri eşliğinde coşkuyla yenmekte ve aynı zamanda bölgenin öne çıkan sanatçıları konserler düzenlemektedir. Mudanya Belediyesi’nin Tirilye Zeytin Şenliği düzenlenmesinin amacı üretimi artırmak, üreticileri desteklemek ve bölgenin zeytinlerini dünyaya tanıtmaktır. Çünkü şenliklere yalnızca yerel halk ya da yerel turistler değil, yabancı turistler de büyük ilgi göstermektedir.

Şenlikler süresince atölye çalışmaları da düzenlenmektedir. Atölye çalışmalarında zeytin reçelleri, zeytin yağlı yemekler yapılmaktadır. Ardından ortaya çıkarılan ürünler oylamaya sunularak yarışmanın birincisi belirlenmektedir.

Tirilye Zeytin Şenliği 2022 organizasyonunda, gösteri sonlarında Mudanya Kültür Sanat Derneği tarafınca düzenlenen Türk Sanat Müziği konserleri de sunulacaktadır. Konserde hem bölgenin hem de ülkenin önde gelen sanatçılarından birçok isim sahne alacaktır. Şenliğin düzenlendiği alanda birçok stant da yer almaktadır. Bu stantlarda zeytinler, zeytin yağları, reçeller, kozmetik ürünler ve sabunlar da satışa sunulmaktadır.

Tirilye Zeytin Şenliği 2022 Ne Zaman, Hangi Tarihler Arasında Yapılacak?

adsf

Tirilye Zeytin Şenliği’ne katılmak isteyenler şenliğin hangi tarihler aralığında gerçekleşeceğini merak edebilmektedir. Tirilye Zeytin Şenliği 2022 ne zaman sorusu için net bir cevap vermek şu an mümkün değildir. Ancak geçtiğimiz senelerdeki şenliklerin tarihine bakıldığında eylülün ilk haftası ya da ikinci haftasında düzenlenebileceğini söylemek mümkündür. Geçen seneki şenlik 10 Eylül ile 12 Eylül aralığında gerçekleşmiş, tam 3 gün sürmüştür. Bu seneki Tirilye Zeytin Şenliği’nin 30 – 31 Temmuz 2022  tarihinde yapılacağı tahmin edilmektedir. Yolunuz bu tarihlerde Mudanya’ya düşerse şenlikleri görmeden dönmeyiniz.

Tirilye’deki zeytin şenlikleri hakkında daha detaylı bilgiler için GeziLinki’nin YouTube kanalında yer alan aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri