KaradenizTrabzonYurtiçi Gezilerimiz

Trabzon Ortahisar Gezilecek Yerler: Trabzon’un Gezilmeye Değer Rotaları

Ortahisar Gezi Rehberi

Karadeniz Bölgesi’nin Samsun ilinden sonra ikinci büyük şehri olan Trabzon, yemyeşil doğası ve tertemiz havasıyla bölgenin en güzel şehirleri arasında yer almaktadır. Türkiye’nin yaklaşık 4 bin yıllık geçmişe sahip en eski şehirlerinden biridir. Zengin bitki örtüsü, upuzun sahilleri, yemyeşil doğası, uçsuz bucaksız yaylaları ile Trabzon gezilip görülmeye değer bir bölgedir. Bu içeriğimizde Trabzon’un merkez ilçesi olan Ortahisar tanıtılmıştır. İşte Trabzon Ortahisar gezilecek yerler:

Ortahisar Tarihi ve Turistik Yerler

Trabzon Kalesi

Karadeniz’de gezilebilecek tarihi yerler

Şehir merkezinde, Ortahisar mevkiinde yer alan Trabzon Kalesi; şehrin en popüler simgelerinden biridir. Günümüze gelene kadar kendini korumayı başarmış bir yapıdır. Şehrin en yüksek noktalarından birine konumlanmıştır. Deniz kıyısından başlayıp tepelere kadar uzanan bir görünüme sahiptir. Kalede toplam üç bölüm vardır. Bunlar; Yukarı Hisar, Orta Hisar ve Aşağı Hisar olarak adlandırılmıştır. Kale, eski anıtlardan toplanan taşlarla inşa edilmiştir. Yapım tarihinin milattan önce 2000’li yıllara uzandığı tahmin edilmektedir. Bizans Dönemi’ne ait eski temeller üzerine inşa edilen kale Fatih Sultan Mehmet’in şehri fethinden sonra görkemli bir yapıya kavuşmuştur. Kalenin Yukarı Hisar bölümünde akropol alanı bulunmaktadır. Aynı zamanda burada hipodrom, kule, hamam gibi yapıların kalıntıları da bulunmuştur. Orta Hisar adlı bölüm diğer bölümlerin devamıdır. İmparator II. Aleksios tarafından inşa edilmiştir. Burada; imaret, Zağanos Kapıları, Tabakhane, Kule Kapıları, Panagia Chrysokephalos Kilisesi, Yeni Cuma Camisi, Hükümet Konağı, Zağnos Köprüsü, Kule Hamamı, Çifte Hamam, Amasya Camisi, Şirin Hatun Camisi ve Musa Paşa Camisi gibi yapılar mevcuttur.

Boztepe

Ortahisar gezilecek yerler

Ortahisar ilçesinde bulunan Boztepe, Trabzon şehir merkezine oldukça yakın bir konumda yer almaktadır. Burası yerli ve yabancı turistlerin şehirde gün doğumu ve gün batımını seyretmek için sıklıkla tercih ettiği alanlar arasındadır. Ağaçlarla çevrelenmiş bir alan olup yemyeşil bir doğası vardır. Özellikle akşam saatlerinde, şehrin ışıklarıyla birlikte mükemmel manzaralar sunmaktadır. Erken vakitlerde geldiğiniz zaman bu alanda gün doğumunu de seyredebilirsiniz. Gün doğumunun müthiş manzarasına tanıklık edebileceğiniz bu alanda gelmişken bir serpme kahvaltı ile güne başlayabilirsiniz. Alanda manzarayı seyrederken kahvaltı yapabileceğiniz, bir şeyler yiyip içebileceğiniz tesisler bulunmaktadır.

Kostaki Konağı (Trabzon Müzesi)

Trabzon’da gezilecek yerler

Zeytinlik Caddesi üzerinde bulunan tarihi Kostaki Konağı, 1900’lü yılların başlarında inşa edilmiş bir yapıdır. Ortahisar gezilecek yerler denildiğinde ise akla ilk gelen tarihi yapılar arasındadır. Konağın mimarının kim olduğu tam olarak bilinmese de İtalyanlar tarafından inşa edildiği tahmin edilmektedir. Çünkü yapıda kullanılan malzemelerin birçoğunun İtalya’dan getirilmiş olduğu tespit edilmiştir. 1917 senesine kadar özel bir mülkiyette olan konak daha sonra Milli Mücadele döneminde karargah binası olarak kullanılmıştır. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün Trabzon’u ziyareti esnasında eşi Latife Hanım ile konakladığı yer olmuştur. Müzenin bodrum katında arkeolojik eserler sergilenmektedir. Zemin katında ise etnografik eserler bulunmaktadır. Arkeolojik eserlerin sergilendiği bölümde; Eski Tunç, Klasik, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait mermer, bazalt, pişmiş toprak, metal, cam eserler ve sikkeler yer almaktadır. Etnografik eserlerin sergilendiği alanda ise öreye ait eserler ile birlikte İslami eserler ve Osmanlı dönemine ait eserler de sergilenmektedir. Giriş ücreti 20 TL olan müze haftanın her günü saat 09.00 – 19.00 arasında açıktır.

Atatürk Köşkü Müzesi

Trabzon gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Konstantin Kabayanidis tarafından 1890 senesinde yazlık köşk amacıyla inşa edilen bina Soğuksu sırtlarında yer almaktadır. Yapı çam ormanlarıyla çevrelenmiş bir görünüme sahiptir. Yapıda en dikkat çeken özellik Avrupa ve Batı Rönesans esintilerinin görülmesidir. Büyük ve gösterişli Avrupa simgeleri yapının birçok noktasında görülmektedir. Yapının dış cephesinde ustalık işi bir taş işçiliği, iç cephesinde ise Bağdadi tekniği hakimdir. Köşkün yerleri, inşa edildiği dönemin fayansları ile döşenmiştir. Giriş katında oturma odası, dinlenme odası, yemek odası ve misafir odası, birinci katında çalışma odası, büyük yatak odası, bekleme odası ve toplantı odası, ikinci katında ise iki küçük oda bulunmaktadır. Atatürk’ün Trabzon ziyaretinde 2 gece konaklamış olduğu bir yapı olması sebebiyle de ayrıca bir öneme sahiptir. Bu sebeple de köşk bu ismi almıştır.

Trabzon Tarih Müzesi

Atatürk Köşkü Müzesi

Müzenin bulunduğu sokak, Kanuni Sultan Süleyman’ın doğmuş olduğu ve çocukluk dönemini geçirdiği bir sokaktır. Bu civarda birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Bunlardan biri de Tarih Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Bu yapı kamulaştırılarak müze haline dönüştürülmüş ve Ortahisar Belediyesi tarafından ziyarete açılmıştır. Trabzon’un zengin kültürünü yansıtan eserlere ev sahipliği yapmaktadır. İçerisinde 8 bine yakın tarihi belge, 2 binin üzerinde fotoğraf, sayısız etnografik eser bulunmaktadır. Ayrıca müze içerisinde Trabzon tarihine ışık tutan bir kütüphane de yer almaktadır. Kurtuluş Savaşı ve Milli Mücadele Dönemi’ne tanıklık etme fırsatı bulacağınız bu müze Ortahisar’da gezip görebileceğiniz önemli tarihi mekanlardan biridir.

Trabzon Botanik Parkı

Ortahisar gezilecek yerler

Çamoba Mevkii üzerinde bulunan Botanik Parkı, yaklaşık 103 dönemlik bir arazi üzerinde yer almaktadır. Karadeniz Bölgesi’nin ilk, Türkiye’nin ise onuncu botanik parkı olma özelliği taşımaktadır. İçerisinde; yüzlerce çeşit bitki türü, oyun parkı, göletler, seyir terasları ve kuleleri, restoran, kır kahvesi, atölye binası, herbaryum, güvenlik kulübesi, tuvalet gibi alanlar mevcuttur. Burada sessiz ve sakin bir ortamda huzurla çay içebilir, yürüyüşe çıkabilir ve çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Ortahisar Yeme İçme

Sürmene gezilecek yerler

Ortahisar gezilecek yerler kadar merak edilen bir diğer husus da yeme içme olanaklarıdır. Burası Trabzon’un şehir merkezi sayıldığından yeme içme olanakları bakımından sayısız alternatife sahip olduğunuzu bilmelisiniz. Ortahisar’a yolunuz düştüğünde başlıca denemeniz gereken yemekler; karalahana dolması, pazılı kaygana, kuymak, Karadeniz pidesi, laz böreği olabilir.

Ayrıca Trabzon yöresel yemekleri için tıklayabilirsiniz.

Ortahisar Konaklama

Karadeniz Bölgesi’ndeki bungalov ev tesisleri

Trabzon’da en fazla konaklama olanağına sahip olduğunuz bölge Ortahisar’dır. Burada oldukça lüks otellerle birlikte; çok sayıda pansiyon, apart daire, bungalov evler, kır ve dağ evleri bulunmaktadır. Bununla birlikte yaylalarında gelişmiş olanaklar sağlayan kamp alanları da mevcuttur.

Ortahisar Nerede? Ortahisar’a Nasıl Gidilir?

Düzköy ilçesi Trabzon şehir merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Buna ek olarak ilçe; Of’a 60 km, Akçaabat’a 20 km, Sürmene’ye 45 km, İstanbul’a 1060 km ve Ankara’ya ise 745 km uzaklıktadır. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil içeriklerimiz için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri