KaradenizTrabzonYurtiçi Gezilerimiz

Trabzon’da ki Turizm Cenneti Uzungöl Gezi Rehberi

Trabzon Gezilecek Yerler

Biraz sessizlik, biraz huzur ve biraz da şehir hayatından uzaklaşmak mı istiyorsunuz? Hemen küçük bir valiz hazırlayıp Uzungöl gezi rehberi için hazırlıklara başlamalısınız.

Uzungöl Nerededir? Uzungöl Hakkında Kısa Bilgi

Uzungöl, Trabzon’un Çaykara ilçesinde bulunur ve adını kıyısında kurulan muhteşem gölden alır. Tarihte bilinen en eski adı ‘’Saroha’’dır. Burası Türkiye’nin yağmur ormanlarının bulunduğu bölgedir ve bu ormanlık alan, ılıman bölgede bulunanların en eskisi kabul edilir. Uzungöl gezisi sırasında öğle vakti kafanızı kaldırıp gökyüzüne baktığınız zaman yırtıcı kuşların göç ettiğini görebilirsiniz.  Ayrıca bitki örtüsü oldukça zengindir, aynı zamanda endemik türlere de sahiptir. Yaban hayatın bulunduğu alan Tabiat Parkı olarak geçmektedir.

Bulunduğu coğrafi konum ve yağmur ormanlarını sayesinde yeşilin her tonunu içerisinde barındıran Uzungöl, her yıl bu eşsiz manzarayı görmek için Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından gelen turistlere ev sahipliği yapıyor. Bu muazzam yeri ziyaret etmek için güzel bir sebep de köye adını veren gölü görmektir.

Uzungöl Gezisi Boyunca Yapılabilecekler

Tam bir turizm cenneti olan bu yerde yapabileceğiniz çok fazla şey vardır. Uzungöl gezi rehberi bir de yaz aylarına planlanmışsa o zaman kesinlikle şenliklere katılmalısınız. Uzungöl’ de yaz aylarında eğer hava şartları da el veriyorsa, yerli sanatçılar konserler verir. Bu şenliklerin bölgeye canlılık kazandırdığı anlaşılınca gelenekselleşmiş ve ağustos aylarında yapılmaya başlamıştır.

Katılabileceğiniz bir diğer şenlik ise Trabzon Havacılık Şenlikleri’dir. Bu şenliklerde, yamaç paraşütü sayesinde Uzungöl’ü kuş bakışı izleme imkânı bulabilirsiniz. Ayrıca şenlik boyunca izleyebileceğiniz uçuş gösterileri de yapılmakta. Tabii ki yapabilecekleriniz bunlarla sınırlı değil.

Bu doğa harikası bölgeyi ATV turu yaparak keşfedebilirsiniz. Bunu isterseniz bir ATV kiralayarak isterseniz de bir profesyonelle gerçekleştirebilirsiniz. Bu esnada toza ve çamura hazır olmalısınız ama bu tur size birbirinden güzel fotoğraflar çekme imkânı sunacak. Güzel anı biriktirmek için biraz toza ve çamura bulanmak gerekiyorsa, buna değer gibi gözüküyor. Eğer bu adrenalin size göre değilse, gölün üzerinde deniz bisikleti ile bir tura da sıcak bakabilirsiniz.

Eğer kendinizi kışın gitmek için planladıysanız, dünyanın yalnızca birkaç bölgesinde yapılan bir sporu yapabilme imkanına sahipsiniz. Heliski! Helikopterle bir tepeye bırakılmaya ve oradan aşağı kaymağa hazır mısınız? Pistten uzak ve karın bolca olduğu bir yere bırakılacaksınız.

Ve tabii ki böyle güzel bir alanda doğa yürüyüşüne kimse hayır demez. Bunu bir ekiple gerçekleştirebileceğiniz gibi kişisel olarak yapabilirsiniz.

Uzungöl Gezilecek Yerler

Uzungöl Cami

Uzungöl ile bütünleşmiş bu camiyi görmeden dönmek olmaz. Cami 2002 yılında yapılmıştır. Çok eski olmasa da Uzungöl’ ün simgelerinden biri haline gelmiştir. Ayrıca gece, görüntüsü oldukça ihtişamlıdır ve birbirinden güzel sayısız fotoğraf yakalayabilirsiniz.

Şekersu Yaylası

Bu yayla hava koşulları sebebiyle kışın yerleşime açık değildir. Eğer Uzungöl Gezisi kış mevsimi haricinde bir zamana planlanırsa, bu yayla size birbirinden güzel manzaralar sunacaktır.

Haldizen Yaylası

Bu yayla halk arasında Demirkapı Yaylası olarak da bilinir. Ayrıca Karadeniz’in en hareketli yerlerindendir diyebiliriz. Bu yaylaya orman yolu üzerinden ulaşılabilir ve mutlaka gidilip görülmelidir.

Graester Yaylası

Bu yaylaya çıktığınız zaman size karşılayacak manzara, size iyi ki buraya gelmişim dedirtecek. Çünkü Uzungöl’ün o eşsiz manzarasını ayaklarınızın altında hissedeceksiniz.

Şerah Köyü

Uzungöl gezi rehberi içerisinde köy ziyaret edilmez mi? Karadeniz’e özgü o ahşap evleri görmek, ortamın sıcaklığını iliklerinize kadar hissettirecek ve Çaykara’nın eşsiz doğası, bu köyde size kendini bir kez daha hatırlatacak.

Trabzon Yöresel Yemekleri

Lahana Çorbası

Buraya kadar gelip de bu çorbayı içmemek olmaz. Karalahanaların kıyıldıktan sonra haşlanması, soğan ilave edilerek yağda kavrulması ve su eklenerek pişirilmesiyle oluşan bu çorbanın lezzetini başka hiçbir yerde bulamayacaksınız.

Mıhlama

Bu Karadeniz’de bulunduğunuz süre boyunca kahvaltılarınızdan eksik etmek istemeyeceğiniz bir yemek olacaktır. Hatta nasıl yapıldığını öğrenip içinde kullanılan özel peyniri de alarak hayatınızın geri kalanında sofralarınızdan eksik etmek istemeyeceksiniz.

Alabalık

Alabalık bu her yerde yiyebilirim diye düşünmeyin derim. Haldizen deresinin o tertemiz suyunda ve doğal ortamda yetişen bu alabalığın tadını başka hiçbir yerde bulamayacaksınız.

Mısır Ekmeği

Karadeniz sınırları içinde hemen hemen her yemeğin yanında tüketilen bu ekmeği, Uzungöl gezi rehberi kapsamında tatmadan dönmeniz imkânsız gibi gözüküyor.

Laz Böreği

Bu böreği yemeden Karadeniz sınırları dışına çıkmak olmaz. Eğer tatlı yemek istiyorsanız, laz böreği iyi bir seçenek.

Uzungöl’de Konaklama

Uzungöl gezisi boyunca rahatlıkla konaklayabileceğiniz birçok seçenek mevcut. Uzungöl’e gittiğiniz zaman göl çevresinde yer alan, lüks ve ekonomik olarak ayrılan birçok otel arasında kendinize göre bir seçim yapmanız gerekecek. Eğer otelde kalmak istemezseniz, bungalov evi veya pansiyonları da tercih edebilirsiniz. Trabzon’a gelmişken Göklere Açılan Kapı Sümela Manastırı Gezisi‘ni de yapabileceğinizi unutmayın!

Tercihinizi pansiyondan yana kullanacak olursanız, fiyatlar 90-150 TL arasında değişecektir. Ayrıca isteğinize göre Uzungöl manzaralı olanları da tercih edebilirsiniz. Bungalov evlerinde kalırsanız da sizi tamamen doğayla iç içe bir tatil bekliyor demektir.

  • Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri