Gastronomi Gezileri

Trabzon’un Yöresel Yemekleri: Tatmanız Gereken 5 Yemek

Trabzon Meşhur Yemekler

Trabzon mutfağı, kendine has lezzetleri ile dillerden düşmez. Trabzon’un yöresel yemekleri denince akla Kuymak, Hamsi Balığı ve daha nicesi gelir.

Trabzon’un Yöresel Yemekleri

İlginizi çekebilir: Trabzon’un Sokak Lezzetleri: En Popüler 5 Lezzet

Trabzon, yüzyıllar öncesine dayanan tarihi ve yemyeşil doğasının yanı sıra zengin mutfağı ile de gönülleri fetheder. Trabzon’a yolunuz düştüğünde Trabzon’un yöresel lezzetleri mutlaka denemeniz gereken lezzetlerdir.

Isırgan Çorbası

Trabzon’da iklimi ve coğrafyası nedeniyle çok çeşitli sebzeler yetişir. Isırgan Otu’da bunlardan birisidir. Şehrin yeşillik olan her yerinde yetişir. Kolaylıkla toplanır. Isırgan Çorbası, Trabzon’un yöresel yemekleri içinde önemli bir yere sahiptir.

Isırgan Otu Çorbası yapılırken mısır unu, tuz, yağ ve taze toplanmış Isırgan Otu kullanılır. Isırgan Çorbası günün her saatinde tüketilebilir. Bu çorba yöre halkı tarafından çok sevilen bir lezzettir.

Trabzon'un yöresel yemekleri

Kara Lahana Sarması (Pancar)

Kara Lahana Trabzon’da pancar olarak bilinir. Yörede Kara Lahana’nın diğer adı Pancar’dır. Kara Lahana Sarması, Kara Lahana’nın en lezzetli halidir.

Bu sarma, satır kıymasından yapılır. Kara Lahana’nın en lezzetlisi bu yörede yetişir. Kara Lahana Sarması, Trabzon’un yöresel yemekleri içinde ön sıralarda yer alır.

Trabzon'un yöresel yemekleri

Palamut Dolması

Palamut Dolması için öncelikle iç harcı hazırlanır. Palamut’un eti, ceviz içi, kuş üzümü, yenibahar ve çam fıstığı kavrulur. Kavrulan bu iç harç Palamut’un içine doldurulur. Üzerine limon sıkılır.

Palamut Dolması’nın sırrı iç harcına katılan yöreye ait malzemelerdir. Palamut Dolması, soğanlı da yapılabilir, tercihe göre değişir. Palamut Dolması Trabzon’un yöresel lezetleri içindedir.

Trabzon'un yöresel yemekleri

Kuymak

Trabzon’un yöresel yemekleri içinde çok önemli bir yere sahiptir. Kuymak, tereyağ, mısır unu ve peynirle yapılır. Hem ana öğün hem ara öğün; hem öğle yemeği hem de kahvaltı ve akşam yemeği olan bir lezzettir.

Bu yöresel yemek Muhlama ya da Mıhlama olarak da tanınır. Kuymak yapımında kullanılan peynirin tellenmesi ile yemesi maharet isteyen bir yemektir. Sadece Trabzon’da değil  ülke  genelinde sevilen ve tanınan yöresel bir yemektir.

Trabzon'un yöresel yemekleri

Fasulye Turşusu Kavurması

Trabzon’da akşam yemeklerinin vazgeçilmezi fasulye turşusudur. Akşam yemeği sofralarının hemen hemen hepsinde görebilirsiniz. Hem lezzetli hem doyurucudur. Sağlıklı sebze yemekleri içinde olan Fasulye Turşusu Kavurması ise bu turşudan yapılır.

Öncelikle fasulye turşusu yapılır. Turşu yapılırken Zaguda adında yabani bir soğanda katılır. Bu nedenle Fasulye Turşusu Kavurması Zaguda adıyla da bilinir. Mısır ekmeği ile sunulur. Fasulye Turşusu Kavurması Trabzon’un yöresel yemekleri arasındadır. Yanında çay ya da ayran ile tercih edilir.

Trabzon'un Yöresel Yemekleri

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri