Termal TatillerYurtiçi Gezilerimiz

Türkiye’de Termal Tatil: Karadeniz’in En İyi Kaplıcaları

Karadeniz Bölgesi Termal Oteller

Termal oteller çoğunlukla orta yaş ve üstü insanların konaklamak için tercih ettiği otel türlerinden biridir. Gençler de bu otellerde konaklamayı tercih etseler de bu oran oldukça azdır. Termal otellerin en büyük tercih sebebi sağlıktır. Birçok rahatsızlığa iyi geldiği düşünülen kaplıcalar bu sebeple çok tercih edilmektedir. Hem sağlıklı hem de huzurlu bir tatil arayışında olanlar için Türkiye’de termal tatil yapılacak birçok bölge bulunmaktadır. Bu bölgelerden bir tanesi de Karadeniz’dir. Bu içeriğimizde Karadeniz’in en iyi kaplıcaları sıralanmıştır:

Karadeniz’de Termal Tatil Yapılacak Yerler

Karadeniz Bölgesi’nde yer alan termal otellerin konaklama olanakları, fiyat aralıkları, sunulan hizmetler çeşitlilik göstermektedir. Genellikle bu bölgede bulunan otellerin 2 kişilik 1 gece konaklama ücreti 600 – 1500 TL arasında değişmektedir. İşte bu bölgede tercih edebileceğiniz bazı termal oteller:

Sera Lake Resort Hotel – Trabzon, Akçaabat

Türkiye’de termal tatil

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde bulunan Sera Lake Resort Hotel, Karadeniz’in eşsiz doğal güzellikleri içerisinde yer alan ve manzarasıyla da hayran bırakan bir konaklama tesisidir. Tesisteki buhar odası, SPA hizmetleri, sağlık kulübü, sauna gibi hizmetler oldukça gelişmiştir. Odalar Sera Gölü’ne bakmaktadır. Bazı odalar ise bahçe katındadır ve dağ – vadi manzaralıdır. Türk hamamı, thai masajı, kese ve fitness merkezi gibi olanaklar da bulunmaktadır.

Fatsa Termal & SPA Otel (Sarmaşık Kaplıcası) – Ordu, Fatsa

Türkiye’de termal tatil

Türkiye’de termal tatil denildiğinde eğer seçenekler Karadeniz Bölgesi ile sınırlıysa en güzel tesislerden biri Fatsa Termal Otel’dir. Burası son derece konforlu ve yüksek standartlı bir oteldir. 100 kişilik restoranı, 3 adet termal havuzu, 3 adet masaj odası, 7 adet aile banyosu, 1 Türk hamamı, 1 sauna, 1 dinlenme alanı ve 1 de buhar odası mevcuttur. Karadeniz sahil yolu ve Fatsa ilçe merkezine 13 km uzaklıktadır.

Dergiz Tatil Köyü & SPA – Artvin, Salkımlıköyü

Türkiye’de termal tatil

Doğanın kalbinde yer alan Dergiz Tatil Köyü, konuklarını her katı 35 metrekare olan ikişer katlı bungalov evlerde ağırlamaktadır. Sağlıklı ve doğayla iç içe bir ortamda termal tatil yapmak isteyenlerin oldukça memnun kalacağı olanaklara sahiptir. İhtiyaçlarınıza uygun şekilde size özel olarak planlanan SPA ve masajlardan faydalanabilir ve kaliteli bir otel konforu yaşayabilirsiniz.

Ancere Thermal Hotel – Samsun, Havza

Türkiye’de termal tatil

80 oda ve 3 süit daireden oluşan Ancere Thermal Hotel, Ankara – Samsun mevkiinde yer alan termal oteldeki termal suyun kaynağı 1.200 metrelik derinlikten gelmektedir. 580 metre derinlikteki kuyulardan sondajlanan termal suyun çıkış ısısı ise 54 derecedir. Otelin havuzlarında suların ısısı değişiklik göstermektedir. Yarı olimpik kapalı havuzda ve çocuk havuzlarında suyun ısısı 30 – 32 derece aralığında, kadın – erkek havuz ve hamamlarında 40 – 42 derece ve yüksek ısılı termal havuzlarda ise 50 derece kadardır. Suyun içerdiği mineraller hiç bir işleme tabi tutulmadığı için tüm doğallığı ile sunulmaktadır.

Ridos Thermal Hotel & SPA – Rize, İkizdere

Türkiye’de termal tatil

Karadeniz Bölgesi’nin en büyük termal tesisi olması sebebiyle kesinlikle gidilmeye değer bir tesistir. Rize – İkizdere’nin bol oksijenli yemyeşil doğası içinde huzur dolu bir tatil ve dinlenme ortamı sunan oteldeki kaplıca suyu, Maden Tetkik ve Arama’nın sondajları sonucunda bulunmuştur. Kaplıca suyunun 1 litresinde 4541 mineralizasyon bulunmaktadır. 260 metre derinlikten çıkan suyun ısısı ise 72 derecedir. Dünya’nın en zengin 5 kaplıca suyu arasında gösterilmektedir.

Karadeniz Kaplıcalarının Özellikleri

Karadeniz’deki termal turizm faaliyetlerinin son dönemlerde artış gösterdiği bilinmektedir. Bölgenin zengin termal kaynakları olmasına rağmen bu zenginlik henüz tam olarak tanıtılabilmiş değildir. Bölgede yaşayan insanlar termal sulardan daha verimli bir şekilde faydalanırken iç bölgelerde hala kaplıca ve hamam kültürü hakimdir. Samsun’daki termal otellere bakıldığında daha çok Havza’da yoğunlaştığı görülmektedir. Havza, Samsun’un en ünlü ve en kaliteli termal sularının olduğu bölgedir. Silis, sodyum, sülfat, kalsiyum ve bikarbonat bakımından zengindir. Su sıcaklığı 56 derece civarında olup romatizma rahatsızlıklarına, kronik ortopedik rahatsızlıklara iyi geldiği tespit edilmiştir. Yine Samsun’da yer alan Ladik kaplıcaları da hemen hemen Havza kaplıcaları kadar ilgi görmektedir. Su özellikler birbirileriyle benzerlik göstermektedir.

Ordu’da yer alan Sarmaşık Kaplıcaları Fatsa bölgesindedir. Sülfat, sodyum, kalsiyum, klorür, flor ve bromür yönünden zengin içeriklidir. Suyun sıcaklığı 47,5 derece civarındadır. Banyo ve içme suyu olarak kullanılabilmektedir. İçme suyu olarak kullanıldığında böbrek rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Banyo suyu olarak kullanıldığında ise romatizma, kireçlenme, rahim hastalıkları, mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Son olarak Türkiye’de termal tatil denildiğinde önemli bir yere sahip olan Rize – İkizdere kaplıcaları, Karadeniz’in termal merkezi olarak kabul edilmektedir. 70 derece sıcaklığa sahip olan İkizdere kaplıcalarının suyu bor, sodyum, kalsiyum ve bikarbonat yönünden zengindir.

Bu içeriğimizde Karadeniz’in en iyi kaplıcaları olarak ilgi gören termal tesisler sıralanmıştır. Siz de Karadeniz’de keyifli ve konforlu bir termal tatil planlıyorsanız içeriğimizden yardım alabilirsiniz. Bunlara ek olarak daha fazla gezi ve tatil içerikleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bu yazımız ilginizi çekebilir: En Çok Tercih Edilen 10 Termal Otel

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri